Regisztráció
 • 
Bejelentkezés
 •   •  twitterlogo •  rsslogo Hírcsatornák

BEJELENTKEZÉS



Kedves regisztrált látogatónk!

Felhívjuk figyelmét, hogy hosszú átmeneti időszak után mától csak e-mailcímével tud bejelentkezni oldalunkra. Amennyiben nem emlékszik, azonosítóját milyen címmel regisztrálta, írjon levelet munkatársainknak a hvg.hu@hvg.hu címre!

Ha még nem regisztrált a HVG Online rendszerében, akkor ide kattintva megteheti.

Ha elfelejtette jelszavát, akkor adja meg e-mail címét, majd kattintson ide és a kért e-mail címre kiküldjük a jelszóemlékeztetőt.

Ha szeretné újra megkapni a regisztrációja véglegesítéséhez szükséges aktivációs kódot, akkor adja meg e-mail címét, majd kattintson ide és a kért e-mail címre kiküldjük az aktivációs levelet.

HVG.HU \ IT | TUDOMÁNY

Mi történt a globális felmelegedéssel?

2009. október 13., kedd, 12:37 • Utolsó frissítés: 2009. október 13., kedd, 13:01
Szerző: hvg.hu


Címkék: globális felmelegedés; klímaváltozás; IPCC; Dr. Piers Forster; Piers Corbyn; Don Easterbrook;

Az eddigi legmelegebb év nem tavaly vagy tavalyelőtt volt, hanem még 11 évvel ezelőtt, 1998-ban. Akkor viszont mi a helyzet a felmelegedés rémével?

A BBC értesülései szerint az elmúlt 11 évben nem figyelhettünk meg jelentősebb változást a Föld klímáját tekintve. Ez főleg annak fényében érdekes, hogy egyrészt az időjárási modellekből nem erre lehetett következtetni, másrészt, hogy az emberiség szén-dioxid-kibocsátása – a felmelegedés legfőbb okának tartott tényező – tovább növekedett.

A klímaváltozással kapcsolatban magukat szkeptikusnak vallók szerint ez várható volt, ugyanis a Föld hőmérséklete ciklikusan változik. De vajon van-e erre tudományos bizonyíték?

A XX. század elején például gyors ütemben melegedett a Föld klímája. A szkeptikusok szerint ez a Nap energiája miatt volt, amely egyébként a bolygó hőjének 98 százalékáért felelős. Ám az ezzel kapcsolatos kutatások szerint a Föld klímaváltozásának nincs köze a Nap aktivitásához.

A tudósok egyszerű módszert választottak: fogták az elmúlt 3-4 évtized adatait a Nap energialeadásával és a kozmikus sugárzás mennyiségével kapcsolatban és összevetették azt az átlagos felszíni hőmérséklettel.

„Kizárható, hogy az elmúlt 20-40 év melegedését a Nap működése okozta” – magyarázta a BBC-nek adott interjújában Piers Forster, a Leeds University munkatársa, az ENSZ klímaváltozással foglalkozó kormányközi paneljének (IPCC) egyik szakértője.

Az elmúlt években nem volt annyira meleg, mint 1998-ban - a jéghegyek ettől függetlenül olvadnak
© AP

Névrokona, a hosszú távú időjárási előrejelzésekkel foglalkozó Weatheraction kutatója, Piers Corbyn azonban másként látja. Véleménye szerint a Napból érkező nagy energiájú részecskék nagyobb mértékben befolyásolják időjárásunkat, mint korábban feltételezték. Nemrégiben tett felfedezéseiről a hónap végén számol majd be a nemzetközi tudományos életnek, egy londoni konferencián.

Szintén fontos szerepe van a Föld klímájának alakításában az óceánoknak, amelyek a bolygó „hőtárolóiként” működnek. Don Easterbrook professzor, a Western Washington University kutatója szerint az óceánok és a globális hőmérsékletváltozások szorosan összefüggenek. A hatalmas víztömeg – a kutató szerint – ciklikusan hűl le és melegszik fel. Ennek egyik leglátványosabb megjelenési formája a Csendes-óceán váltakozása, amelyet Pacific Decadal Oscillationnek (PDO) neveznek.

A nyolcvanas-kilencvenes években ez a ciklus melegedőben volt, s a globális hőmérsékleti átlagot is felfelé tolta. Az utóbbi években azonban hűlni kezdett és ez megfigyelhető a klímán is. Ezek a ciklusok körülbelül 30 évig tartanak, ez lehet a magyarázata az 1945-1977 között mért globális lehűlésnek, amely egybeesett a Csendes-óceáni hőmérséklet-csökkenéssel.

„A PDO most épp hűti a bolygót, ez az előttünk álló mintegy három évtizedre nézve lehet lényeges” – magyarázta Easterbrook.

A globális felmelegedéssel szemben szkeptikus vélemények szerint ez a felfedezés megdönthetetlen bizonyítékot szolgáltat rá, hogy végig igazuk volt.

A klímaváltozás koncepcióját elismerők azonban saját tudományos eredményeiket hozzák példaként. A brit meteorológiai hivatal közleménye szerint például a jövőbeni klímamodellek már figyelembe veszik a Nap és az óceán ciklikus változásait is. A kutatók szerint a hőmérséklet sohasem egyenletesen növekedett, s a jövőben is megfigyelhető majd a melegedés lassulása, sőt, akár ideiglenesen le is hűlhet a bolygó. Ami kulcsfontosságú, az a globális hőmérsékleti átlag hosszútávú trendje, s ez a brit hivatal szerint egyértelműen emelkedik.

A brit meteorológiai kutatások szerint a melegedés tehát a jövőben is folytatódik, ráadásul gyorsan és intenzíven. A Met Office szerint a 2010-2015 közti időszakban várhatóan az idő felében melegebb lesz, mint a jelenlegi legforróbb évben (1998).

A szkeptikusok szerint ez legközelebb 2030-ban következhet be, ugyanis a Nap és az óceán ciklusai addig a lehűlés irányába mutatnak.

12 HOZZÁSZÓLÁS, MELYEK KÖZÜL A LEGFRISSEBBEK:
2009. november 11., 18:12 ak69

Mint már írtam itt arról, milyen kellemes meglepetések értek a vélt(??) klímakatasztrófa cáfolatával kapcsolatban (by Miskolczi Ferenc fizikus), úgy gondolom az a minimum, hogy becsatolom ide azokat a megfelelő hivatkozásokat, melyek sokkal szakszerűbben ábrázolják a problémát(???), mint én azt az 1. hozzászólásomban tettem ...<br><br>Remélem jó lóra tettem, és nem vagyok/leszek kötöznivaló bolond:-)<br><br>http://www.168ora.hu/hozzaszolas/?type=c&id=9687&lm=2<br><br>http://www.szabadfold.hu/zoldfold/klimavaltozas_a_szendioxid_csak_bunbak<br>

2009. október 14., 21:28 N-N-1503

"Magyarország és sok Európai ország éghajlata szubtrópusivá fog változni. Szubtrópusi éghajlat miatt, hosszantartó szárazak lesznek a nyarak, és enyhék lesznek a telek. Szárazság márciusban fogja kezdetét venni. Bő termést nem fog hozni a kalász."<br>„Második vetés majd szépen fog növekedni.” <br> NOVEMBER<br><br>„A 2009.-év November havában, majd száraz lesz az idő.”<br><br> 2010.-év<br><br>„Magyarországon az Aszály, majd Március idusán veszi kezdetét a 2010.-évben.”<br>Üdvözlettel: N-N 1503<br>

2009. október 14., 13:15 Mesi29

Ahogy olvasom itt a hozzászólásokat, úgy látom, néhányan hajlamosak elbagateilzálni a klímváltozást. Én az ilyen hírekből azt szűröm le, mennyire pazarló életet élünk. Nem kell ráfogni a napra, a föld mozgására, hogy a klímaváltozás tulajdonképpen nem is az ember hibája. Ha már mi emberek, kihasználjuk a Földet, akkor legalább annyit megtehetnénk, hogy csökkentsük a szennyezést és a pazarlást. A múltkor láttam a Darwin rémálma című dokumentum filmet. Még én szégyeltem el magam (pedig soha nem ettem nílusi sügért), mennyire visszataszító ez a világ. Tanzániában emberek halnak éhen, lesznek földönfutóvá, és dolgoznak napi egy dollárért, mert a mai kizsákmányoló világban nem csak a Földet tesszük tönkre, de saját embertársainkat is. Én idáig is gyűlöltem kaját kidobni, de most százszor meggondolom, miből mennyit veszek. És hálát adok a sorsnak, hogy Magyarországra születtem, nem pedig Tanzániába. Ajánlom mindenki figyelmébe ezt a filmet!<br>

2009. október 14., 09:16 biobender

Amióta műholdakkal figyelik az Antarktiszt még soha nem plvadt el olyan kevés jég a nyaranta mint az idén.<br><br>http://www.worldclimatereport.com/index.php/2009/10/06/antarctic-ice-melt-at-lowest-levels-in-satellite-era/<br><br>A fenti cikk képaláírása pedig:<br><br>"Az elmúlt években nem volt annyira meleg, mint 1998-ban - a jéghegyek ettől függetlenül olvadnak" - egy szép, jól fejlett zöld farok.<br><br>Egy másik hír szerint a rozmárok halálra tapossák egymást mert menekülnek az elvékonyodó jégről (WWF hír). Vicces, hogy a jég nem vékonyodott el, jól átverték a rozmárokat, szegényeket.<br>

2009. október 13., 16:53 ortega

Ahogy öregszik az ember, egyre inkább hangot adhat tudatlanságának, értetlenségének. Már nem szégyelli.<br>Olvasom - s számtalan fénykép tanúsítja - a tényt, hogy a Szahara egy pöttöm (Magyarország) méretű sivatag volt. Eddig már harmincezernél több sziklarajzot találtak a Szaharában. <br>a rossz nyelvek szerint kb. hatezer éve a Föld forgástengelye egy fokot megváltozott. Hogy merre és mitől - nem jegyeztem meg. Innentől kezdett a Szahara igazán szaharai lenni. <br>Nem a környezetvédők ellenében beszélek. Lehet, hogy még az én korosztályom ("ifjúnyugdíjas") alatt eltűnik az emberiség. <br>Elég ehhez egy gyors lefolyású influenza.<br>

További 7 hozzászólás megtekintése »
Véleménye van? Ossza meg velünk!


Mi történt a globális felmelegedéssel?




  Másolat Önnek


HIRDETÉS

Ön korábban már belépett a HVG csoport egyik weboldalán. Ha szeretne ezen az oldalon is bejelentkezni, ezen a linken egy kattintással megteheti.

X