szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A forint drámaian vesztett értékéből hétfőn reggel a kereskedés elején, aztán egy kicsit erősödött, délután viszont megint 290 fölé szökött a kurzus. Egy ideig nap közben 287-289 forint/euró körül stabilizálódott az árfolyam, ez azonban átmeneti megnyugvást jelentett csak. A BUX is nagyot esett reggel, délutánra viszont egy kicsit visszanyert erejéből, a kedvező amerikai - nyitás előtti - tőzsdei tendenciák nyomán.

Hétfőn reggel röviddel hét óra előtt az eurót 288,98 forinton jegyezték a nemzetközi bankközi kereskedelemben az előző esti 286,82 forint után. A pesti devizakereskedés megkezdésekor pedig már a 290-et is súrolta a kurzus, majd gyorsan visszaerősödött (kicsit) a 287-289-es tartományba, amit nap közben tartani tudott egy ideig - délután három óra körül 289 közelében járt a kurzus. Hétfő délután négy óra körül viszont megint 290 fölé szökött a forint/euró jegyzés, amely péntek délután még 282nél, péntek reggel 280-nál, a hét közepén pedig 278-nál járt. 

Németh Dávid, az ING Bank elemzője mindebben nem lát meglepő helyzetet, a hétvégi IMF-kormány-EU-tárgyalások megszakadása után mindez várható volt. Németh szerint most az a kérdés, hogy milyen kommunikációt választ a magyar kormány, és mit tesz a következő napokban. Németh elmondta, most nem szorulnánk rá az IMF-hitelkeret következő részletének lehívására, de nem is hívhatnánk le ezt, mert ezúttal nem sikerült a felülvizsgálati procedúra, a Valutaalap és az EU-küldöttsége ugyanis idő előtt hazautazott a hét végén.

Magyarország képes finanszírozni önmagát

Németh elmondta, Magyarország most tudja finanszírozni magát az állampapírok kibocsátásával, államkötvényeket és diszkontkincstárjegyeket vesznek a piacon tőlünk. Hozzátehetjük ehhez: devizatartalékaink is vannak, nem kis részben a korábban lehívott IMF- és EU-hitelkeretből kapott részleteknek köszönhetően, illetve a pozitív külkereskedelmi mérleg is javítja a jelenlegi helyzetet, ami gyökeresen eltér például a 2008 októberitől, amikor gyorsan kellett az IMF és az EU segítsége.

A BUX visszanyert erejéből valamit

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 958,99 pontos nyitás után csökkentette veszteségét hétfőn délelőtt. Az index egy ideig majdnem négy százalékos mínuszban is volt a nap folyamán, de aztán visszajött mínusz két százalék közelébe. Sarkadi Szabó Kornél részvényelemző ennek kapcsán a hvg.hu-nak elmondta: elsősorban a kedvező amerikai fejlemények hajtották felfelé a tőzsdét, a határidős jegyzések kedvezően alakultak ugyanis New Yorkban. Az elemző szerint a következő napokban alighanem a globális trend határozza majd meg a BUX és a forint sorsát is. A piac ugyanis reagált a hétvégi eseményekre, az IMF-fel és az EU-val folytatott tárgyalások megszakadására. Sarkadi Szabó nem tartotta kizártnak, hogy ha negatív hírek jönnek külföldről, a forint átlépje tartósabban is a 290 forint/eurós lélektani határt. Ugyanígy elképzelhető azonban, hogy a forint - ha pozitív globális hatások érik - 285 forint/euróig erősödjön. 

 

Az euró árfolyama egyébként péntek délután még 282 forintnál, péntek reggel 280 forintnál, a hét közepén pedig 278 forintnál járt. A forint 6,80 százalékkal gyengébb év eleji árfolyamánál. Az eurót hétfőn reggel 1,2902 dolláron jegyezték a nemzetközi deviza kereskedelemben, szinte megegyező árfolyamon a vasárnap esti 1,2905 dollárral. Pénteken az euró jegyzése az 1,30 dolláros küszöböt is érintette. Az euró 9,88 százalékkal gyengébb év eleji árfolyamánál. A lengyel zloty 4,1475-es euró jegyzésen állt hétfőn reggel a vasárnap esti 4,1235 után. A cseh korona jegyese 25,4240 az előző esti 25,4320-as euró jegyzés után. Pénteken a zloty 4,10-es, a cseh korona 25,40-es euró jegyzés környékén mozgott.

Egy kis hiszti

Kolba Miklós, az ING Bank devizakereskedője elmondta a hvg.hu-nak, hogy most volt "egy kis hiszti a piacon, meg még van is egy kicsit", de alapvetően három folyamat egybeeséséről van szó. Az egyik, hogy Magyarországnak ma már igazán nincs igazán szüksége az IMF-hitelre. Alighanem ezt próbálta érzékeltetni a magyar kormány is nemzetközi delegációkkal, de sajnos kommunikációból "nem vagyunk ötösök". Erre viszont a két küldöttség, az EU és az IMF delegációja is hazautazott.

Ugyanakkor Kolba szerint a piacon azért szállt el az árfolyam, szinte minden átmenet nélkül azért erősödött tíz forinttal az euró, mert sokan nem bíznak abban, hogy mentőháló nélkül, azaz IMF- és EU-segítség nélkül megáll a magyar gazdaság akkor is, ha történik valami váratlan esemény. Magyarország ugyanis hiába sorolható a legjobban teljesítő államok közé költségvetési deficit szempontjából, a korábbi évekbeli megingások ugyanis sérülékennyé tették a forintot.

Végül van egy harmadik tényező is Kolba szerint: egyelőre nem látszik, hogy a magyar kormánynak melyek a hosszú távú makrogazdasági elképzelései. Sajnos, ezt az IMF is észrevehette, alighanem ezért is adták fel most a tárgyalásokat. Magyarországnak ezért hamarosan elő kell állnia valamilyen látható gazdasági tervvel - vélte a devizakereskedő.

Távolodik a védőháló?

Kereskedők szerint az IMF és az EU küldöttségének távozása Magyarországról a hitelcsomag felülvizsgálatának lezárása nélkül gyakorlatilag eltávolítja a nemzetközi védőhálót az ingatag lábakon álló magyar gazdaság alól, valamint a deviza- és kötvénypiaci megrázkódtatás veszélyét hordozza magában. A tárgyaló küldöttség távozása figyelmeztetésül szolgál az összes európai ország számára, hogy az IMF és az EU nem tolerálja az eltérést a költségvetési hiány csökkentésének megállapodott célszámaitól.

"Meglepő, hogy az IMF ilyen kemény álláspontot vett fel" - Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland feltörekvő piaci elemzője. "Ez potenciálisan kockázatos stratégia lehet. A globális gazdasági fellendülés még meglehetősen törékenynek tűnik és az európai gazdaság általában is gondokkal küszködik." Az elemző szerint a befektetői reakció "csúnya lehet". Elemzők a forint árfolyamának gyengülésére számítanak, ami átgyűrűzik a térségbeli országok devizáira is. A forint már a hét közepe óta gyengült a tárgyalásokon uralkodó nézetkülönbségekről megjelent hírek hatására.

Peter Attard Montalto, a Nomura pénzügyi csoport elemzője a Financial Timesnak azt mondta: nagyon ritkán fordul elő, hogy a tárgyalások így elakadjanak, mivel az egyes országok "általában nagyon igyekeznek azon, hogy e küldöttségek megelégedésére szolgáljanak". A szakértő szerint most erőteljesen negatív, kockázatoktól szabaduló, deviza-, részvény-, adósság- és kamatpiaci eladási hullámmal jellemzett időszak következik Magyarországon.

Heves vita a Parlamentben

Heves vita bontakozott ki hétfőn a parlamentben napirend előtt a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val folytatott tárgyalásokról. A Fidesz frakcióvezetője szerint, ami a forint körül zajlik az egyértelmű nyomásgyakorlás, míg a szocialisták a pénzügyi és gazdasági tárgyú törvénycsomag visszavonását javasolták. A kormány képviselője leszögezte: a 29 pontos akciótervet nem vonják vissza. A fideszes Lázár János azt mondta, hogy van a kormánynak intézkedési terve a bevételek növelésére, ez pedig a bankadó bevezetése, amelyről csütörtökön dönteni fog az Országgyűlés. Kiemelte: ami a pénzpiacokon zajlik a forint körül, az világos és egyértelmű nyomásgyakorlás. Szégyen, hogy a szocialista politikus beállt a nyomásgyakorlók körébe, s a parlament keretei között próbál nyomást gyakorolni - mondta.

Mesterházy Attila (MSZP) ezt megelőzően arról beszélt, hogy hétfőn 290 forint körül járt a az euró árfolyama. Másfél millió családnak van valamilyen devizahitele, őket érzékenyen érinti az árfolyam alakulása. A szocialisták frakcióvezetője azt mondta, hogy kormánypárti politikusok 42 nap alatt kétszer döntötték be a forintot, vettek ki mintegy 150 milliárdot mindkét alkalommal a magyar költségvetésből. A szocialista politikus azt javasolta, minél előbb álljon elő a kormány egy olyan tervvel, amely hozzájárul a forintárfolyam stabilitásának megteremtéséhez. Javasolta, hogy vonják vissza pénzügyi és gazdasági tárgyú törvényeket, kezdjenek konzultációt. "Számunkra fontosabb a magyar emberek érdeke, mint a pártpolitikai érdek" - hangoztatta az ellenzéki képviselő.

Lázár János felszólalásában minderre úgy válaszolt: az MSZP frakcióvezetője a bankok oldalára állt, a kispénzű emberekkel szemben. Az MSZP elnöke cserbenhagyta Magyarország kispénzű embereit, az IMF és a bankadó mellett tette le a voksot, s ez nem először történik így. Leszögezte: a Fidesz és a KDNP soha nem fog olyan törvényeket támogatni, amely megsarcolja a kispénzű embereket, elveszi a pénzt a nyugdíjasoktól, és lehetetlen helyzetbe hozza a magyar családokat. Nem fogjuk támogatni azokat a kormányzati előterjesztéseket, amelyek a "gatyára vetkőztetett magyar társadalom" újabb megsarcolását jelentik - mondta.

Bencsik János államtitkár a napirend előtti felszólalásokra válaszolva azt mondta: a kormány a 3,8 százalékos hiánycél eléréséhez szükséges intézkedéseket meg fogja tenni, annak ellenére, hogy az előző kormány nehéz helyzetbe hozta a gazdaságot. A 29 pontos akciótervet nem vonják vissza, a szükséges egyeztetéseket lefolytatják, s csütörtökön a vonatkozó szavazásokat lefolytatják. Hegedűs Tamás (Jobbik) napirend előtt arról beszélt, hogy a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió tárgyalódelegációja teátrális körülmények között hazautazott, azzal a nyilvánvaló céllal, hogy ezzel is nyomást gyakoroljon a kormányra álláspontja feladása érdekében. Magyarország évtizedek óta nyögi, az IMF által diktált téves diagnózison alapuló téves terápiák káros hatásait - fogalmazott.

Az MNB tartotta a kamatot

Az MNB Monetáris tanácsa tartotta az alapkamat szintjét hétfőn, 5,25 százalék maradt a ráta. Ennek kapcsán Orosz Dániel, az AXA csoport Magyarország szakértője hangsúlyozta: "Az MNB kamatvágási kampánya véget ért, egy újabb kamatvágás valószínűsége pedig rövid és középtávon is egyaránt minimálisra csökkent. Az MNB a július 19-i döntést követő kommentárjában ugyanis már arról is beszélt: elképzelhető, hogy adott esetben akár kamatemelésre is kényszerülhet. Az IMF és EU által, a magyar gazdaság ás pénzügyi eszközök alá kifeszített védőhálót most "bizonytalan időre" leengedték. A hétfőn látott eladási hullám még közel sem tükrözi ennek a fejleménynek a teljes súlyát, mivel pillanatnyilag a globális piacokon – az USA-ban, pénteken látott technikai profitrealizálás ellenére - sincs pánikhangulat egyelőre - hangsúlyozta Orosz. A védőhálóra pedig nem is akkor van szükség, mikor viszonylagos nyugalom honol a piacokon, hanem akkor, ha a mutatványba véletlenül hiba csúszik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Felfüggesztett tárgyalások – mi lesz a forinttal?

A magyar kormány és az IMF/EU küldöttség között csaknem két hete folyó tárgyalások meghiúsulásáért valószínűleg mindkét fél hibáztatható. A kormány a 29 pontos programmal kész helyzet elé állította a hitelezőket, az IMF és az EU viszont nagyfokú intranzigenciáról tett tanúbizonyságot. Pedig a tét nagy: hivatalosan az októberben lejáró 20 milliárd eurós készenléti hitelkeret felülvizsgálatát végezték, valójában a hitel decemberig történő meghosszabbításáról, illetve - bár ezt az IMF cáfolja - egy 2011-től esedékes elővigyázatossági hitelről tárgyaltak.

hvg.hu Hazai gazdaság

Most nem hívhatnánk le IMF-részletet, de nem is akarunk

Nagyot esett a forint hétfőn, miután kiderült, hogy az IMF és az EU nem zárta le a korábban adott hitelkeretének felülvizsgálati eljárását. Így mindkét küldöttség "dolgavégezetlenül" utazott haza. Magyarország most nem hívhatna le újabb részletet a korábban létrehozott IMF-hitelkeretből. Igaz, most erre nem is szorulnánk rá - mondja az elemző.

hvg.hu Gazdaság

Forintesés: "egy kis hiszti a piacon"

Hétfőn reggel 290 fölé is elszaladt a forint árfolyama - került 290,20 forintba is az euró -, aztán egy kicsit korrigált a kurzus a 288-289-es tartományba. Kolba Miklós, az ING devizakereskedője szerint három folyamat eredményeként alakult ki a mostani árfolyam.