Tavaly decemberben jelentősen növekedett a háztartások által felvett lakáscélú és szabad felhasználású forintban folyósított jelzáloghitelek új szerződéses értéke a devizahitelek végtörlesztésére folyósított kiváltó forinthitelek következtében - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden.
|
A decemberben folyósított kiváltó forinthitelek értéke az MNB jelentése szerint 63,1 milliárd forint volt. Decemberben 39,43 milliárd forint volt a háztartásokkal kötött lakáscélú forinthitel-szerződések értéke, egy hónappal korábban 22,55 milliárd, míg 2010 decemberében 17,46 milliárd forintot tett ki.
Az MNB szerint a nem pénzügyi vállalati forint betétek új szerződéses értékei is jelentősen nőttek decemberben, míg az euró betéteknél a novemberi kiugrás után kisebbek voltak a lekötések.
Az MNB azt is közölte, hogy tavaly decemberben a szezonálisan nem igazított adatok szerint a háztartások forintban nettó hitelfelvevők, míg devizában nettó-törlesztők voltak, így a háztartások hitelállománya csökkent. Az MNB szerint a háztartások hitelállománya 226,1 milliárd forinttal mérséklődött. A változás 62,2 milliárd forint új forinthitel felvételéből, illetve 288,3 milliárd forintnyi devizahitel visszafizetéséből adódott.
|
|
| Fotó: Hernádi Levente Haralamposz |
A változások egy része a devizahitelek végtörlesztésére vezethető vissza: decemberben mintegy 259,9 milliárd forint devizahitelt végtörlesztettek az aktuális árfolyamon számítva, amelyből mintegy 188,4 milliárd forint a háztartások által a törvényben rögzített, úgynevezett végtörlesztési árfolyamon ténylegesen kifizetett összeg. A forinthitelek növekedésének egyik meghatározó oka, hogy a pénzügyi intézmények megközelítőleg 63,1 milliárd forint kiváltó hitelt folyósítottak végtörlesztésre - közölte az MNB.


Hírcsatornák
Kinyomtatom
Elküldöm
Kinyomtatom
Elküldöm

+0.53%
-1.25%