szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az árfolyamgátról tavaly decemberben kötött megállapodás felrúgásának tekintik a bankok azt a keddi javaslatot, amelyet Rogán Antal nyújtott be kedden az ide kapcsolódó törvényhez. Eszerint a 30 milliós felső értékhatár nem az ingatlan értékére, hanem a felvett devizahitel összegére vonatkozna. A bankok úgy vélik, hogy ezzel tovább nőnek a veszteségeik – írja a Napi Gazdaság.

A parlamenti gazdasági bizottság fideszes elnöke szerint az árfolyamgáttörvény módosításával az érintett hitelfelvevők 85-90 százaléka helyett 97 százalékuk kérhetne árfolyamrögzítést. Rogán Antal Németh Zoltán fideszes képviselővel közösen nyújtotta be az indítványt.

A jegybank korábbi, még a végtörlesztés előtti becslése szerint a szerződések 0,6 százaléka lépi túl a 30 millió forintos értéket, ez a teljes hitelállomány 3,2 százalékát, összesen 156 milliárd forintot jelent.

A bankok korábban szó nélkül hagyták, hogy a korábbi megállapodáshoz képest fél évvel kitolták az árfolyamgát igénybevételének határidejét, illetve a kedvezményt a lakáslízingesek számára is elérhetővé tették. Azt viszont már megütközve fogadták, hogy Rogán hétfőn arról tájékoztatta a gazdasági bizottságot: a Magyar Bankszövetség támogatja a különadótörvény azon módosítását, amely szerint a teherből visszajáró összeget állampapírban utalná át az állam a pénzintézeteknek.

Decemberben még csak legfeljebb 30 százalékos különadó-visszatérítés lehetőségéről volt szó állampapír formájában, a pénzvisszautalás alternatívájaként – olvasható a cikkben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!