szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jelenlegi feltételek mellett a Raiffeisen Bank International AG nem válik meg magyarországi leánybankjától - közölte a bank szerdán.

A jelenlegi feltételek mellett a Raiffeisen Bank International AG nem válik meg magyarországi leánybankjától - közölte a bank szerdán. A Raiffeisen Bank International AG közleménye szerint az utóbbi hetekben alaposan megvizsgálta a Raiffeisen Bank Zrt. megvételére kapott ajánlatokat, és a legutóbbi ajánlat után úgy határozott, hogy a jelenlegi feltételek mellett nem válik meg magyarországi cégétől. A Reuters a hivatalos közlemény előtt, az ügyet ismerő, névtelen forrásokra hivatkozva szerdán délután azt írta, a Raiffeisen Bank International úgy döntött, egyelőre nem adja el magyar érdekeltségét. „Nincs üzlet” - mondta a hírügynökségnek az egyik forrás. A Reuters információi szerint a bank azért döntött így, mert attól tart, a rendkívül alacsony vételár miatt veszteségei keletkeznének.

Szerdán délután a magyar sajtó is az üzlet meghiúsulásáról adott hírt nem hivatalos források alapján. Egy a magyar leánybank ügyeit ismerő forrás a hvg.hu-nak azt mondta, szerdán reggel volt olyan információ, hogy nem adják el a Raiffeisen magyarországi érdekeltségét, de ezt hivatalosan egyelőre nem közölték velük. Az mfor.hu ugyancsak feltételezte, hogy az anyabank kevésnek találta az egy eurós vételárat, hiszen korábban a Raiffeisen International vezetői is úgy nyilatkoztak, hogy megfontolják a magyar egység eladását, illetve a bank magyar vezetője Heinz Wiedner a dolgozóknak küldött karácsonyi levelében is utalt az eladás lehetőségére.

Varga sem fogadott volna rá

A Magyar Hírlap vasárnap, majd a Magyar Nemzet hétfőn arról írt, hogy eladhatják a Raiffeisen magyarországi érdekeltségét a Széchenyi Banknak. A pénzintézet kedden csak annyit közölt, valóban érkezett ajánlat a magyar érdekeltségére, Töröcskei István, a bank 51 százalékos tulajdonosa pedig közvetve megerősítette, hogy a Raiffeisen Bank megvásárlása folyamatban levő ügy. A napi.hu értesülése szerint az egy eurós vételárért cserébe a magyar kormány átvenné az összes kinnlevőséget, tartozást, bedőlt hitelt. Így az osztrákok "fájdalommentesen" tudnak kilépni a magyar piacról.

Túry Gergely

A Széchenyi Banknak nem sok pénze lehet az osztrák leánybank felvásárlására, ezért az ügylet költségeit az eddigi információk alapján a bankban tavaly óta 49 százalékos tulajdonos magyar állam állná. A keddi információk szerint már a szerdai kormányülésen terítékre került az osztrák leánybank megvásárlása. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azonban az M1 Az este című műsorában kedden azt mondta, még nagy tételben nem fogadna, hogy ez a tranzakció be is fog következni, valamint azt, hogy "az osztrák félnél van a labda", nekik kell dönteniük, hogy eladják-e a magyarországi leánybankot, vagy sem.

A miniszter azt is hangsúlyozta, hogy a magyar államnak a Széchenyi Bank kisebbségi tulajdonosaként arra kell figyelnie, hogy az adófizetők pénze megfelelően hasznosuljon. Ha úgy látják, a magyar államnak nem érdeke az, hogy banki tranzakciókban vegyen részt, akkor határozottan ki kell fejteni ezt az álláspontot, és ki kell mondani, hogy ez nem támogatható. Hozzátette: "még nem tartunk itt".

Más ligában játszanak

A Raiffeisen Bank gazdaságban betöltött súlyát jelzi, hogy mérlegfőösszege a hatodik legnagyobb a bankszektorban, a Széchenyi Banké viszont százszor kisebb, így a gazdaságban betöltött szerepét tekintve a magyar bank csak a 32. helyen áll. Egy osztrák lap emiatt úgy fogalmazott szerdán, hogy egy pincészetnyi bank venné meg a Raiffeisen magyar leányát. Emellett a Széchenyi Bank a harmadik legveszteségesebb bank volt Magyarországon 2012-ben.

 

A bank Töröcskei István, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója érdekeltsége, a T & T Ingatlanforgalmazó Zrt.-n keresztül a Széchenyi Bank 51 százalékos többségi tulajdonosa. Emellett tagja a Mol felügyelőbizottságának, tulajdonosa volt az Equilor brókercégnek, és vezette a Pro-Aurum Vagyonkezelő Zrt.-t, amely jelentős, 23,27 százalékos részesedéssel bír a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó Közgépben. Töröcskei egy interjúban elismerte azt is, hogy szoros barátság fűzi Simicskához.

Kinek érné meg?

Több pénzügyi szakértő is úgy látja, az adófizetőknek nem lenne jó üzlet a Raiffeisen Bank állami megvásárlása, és ha a bedőlt hiteleket átveszi a Széchenyi Bank, komoly pénzügyi veszteséggel is járhat. A Raiffeisen osztrák anyabankja viszont – több külföldi bankhoz hasonlóan – nagy valószínűséggel szívesen szabadulna magyar leányától. Hiszen a magas magyar bankadó és a devizahiteles-mentések jelentős veszteséget okoztak már eddig is a magyar leánybanknak, és a devizahiteles történetnek még messze nincs vége. A Raiffeisen Bank International korábbi vezérigazgatója, Herbert Stepic már 2012 végén figyelmeztette Magyarországot: ugyan a bank folytatni akarja magyarországi tevékenységét, de a bankszektor erősen eltúlzott adóztatása miatt újra kell értékelnie stratégiáját. Ezt a bank pénzügyi vezetője tavaly ősszel azzal is kiegészítette, hogy nincs bensőséges szerelmi viszony a kormány és a Raiffeisen között.

A túladóztatás mellett a magyar leánybank hitelezési veszteségeinek is nagy szerepe lehet abban, hogy a Raiffeisen nem ragaszkodik már a magyarországi jelenléthez. A magyar leánybank ugyanis a válságot megelőző agresszív devizahitelezésnek köszönhetően a rossz hitelezés negatív rekordere lett a Raiffeisen régióbeli bankjai között. A bedőlt hitelek például a Raiffeisen cseh leánybankjánál 2012 végéig nem érték el a kihelyezett hitelállomány 7 százalékát, Szlovákiában ez csak kicsivel több mint 5 százalék volt, és még Szlovéniában is „csak” közel 15 százalék volt a rossz hitelek aránya. Magyarországon a Raiffeisen nem teljesítő hitelei az állomány több mint 28 százalékát tették ki, vagyis a kihelyezett hitelek csaknem harmada bedőlt. A bécsi tőzsdén a Raiffeisen International Bank részvényárfolyama kedden (a magyar leánybank eladásáról szóló hír megjelenése utáni első munkanapon) 3 százalék feletti, szerdán pedig 2 százalék körüli növekedést mutatott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!