Nem félünk eléggé
Az elmúlt években drámaian nőtt a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. A hazai cégek – különösen a kis- és középvállalkozások – kockázatérzékelése és felkészültsége azonban érdemben elmarad a helyzet által indokolt mértéktől.
Nettó 577 millió forintért korszerűsítette az Elios a a közvilágítást a szerződés értelmében.
A város weboldalán elérhető az ajánlattételi felhívás, az Eliosszal – akkor még jogi elődjével, az ES Holdinggal – kötött szerződés és a Közbeszerzési Döntőbizottság határozata, amelyben részben elutasította a Tungsram–Schrédernek a közbeszerzési eljárás ellen benyújtott kérelmét.
A város vasárnap megválasztott, új polgármestere, Márki-Zay Péter már korábban ígéretet tett arra, hogy nyilvánosságra hozza a város közbeszerzési dokumentumait, ha nyer. Hétfőn azt is közölte, hogy kikéri az Európai Unió Csalás Elleni Hivatalától (OLAF) az Elios-ügy Hódmezővásárhelyre vonatkozó megállapításait.
Ahogy a Direkt36 még 2015-ben megírta, éppen Hódmezővásárhely volt az a város, ahonnan az Elios elrugaszkodott: a cég ott nyert el először pályázatot közvilágítás korszerűsítésére. A cég referencia nélkül nyert, később pedig azért tudott újabb és újabb közbeszerzéseket nyerni, mert az önkormányzatok épp olyan referenciákat kértek, amilyet Hódmezővásárhelyen szereztek.
A szerződésben a vállalkozói díjat nettó 577 004 129, bruttó 721 255 161 forintban állapították meg. A dokumentum szerint a vállalkozó – azaz Tiborcz István és Erdei Bálint, az ES Holding Zrt. vezérigazgatói – azt vállalta, hogy a projekttel az "érintett fogyasztási helyek tekintetében 25% megtakarítást ér el".
Lázár-Tiborcz szerződés by HVG.hu on Scribd
Cikkünk megjelenése után reagált Krakkó Ákos, Lázár János sajtófőnöke: állítása szerint a szerződés 2010 óta fent volt az önkormányzat honlapján és akkor sem került le onnan, amikor három éve átalakították a weboldalt. Ami viszont az Átlátszó cikke szerint újdonság:
Hódmezővásárhely weboldalán kedden közzétették a közbeszerzésekkel kapcsolatos iratokat is 2010-ig: köztük a közvilágítás korszerűsítésére vonatkozó ajánlattételi felhívást, az az ES Holdinggal kötött szerződést, és a Közbeszerzési Döntőbizottság határozatát, amelyben részben elutasította a Tungsram-Schrédernek a közbeszerzési eljárás ellen benyújtott panaszát.
Az elmúlt években drámaian nőtt a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. A hazai cégek – különösen a kis- és középvállalkozások – kockázatérzékelése és felkészültsége azonban érdemben elmarad a helyzet által indokolt mértéktől.
A vállalkozások számára egyre vonzóbb lehetőség saját célra villamos energiát termelni, különösen a napenergia hasznosítása révén.
A forint jelentős árfolyamingadozása érdemben megnehezíti az olyan beruházások finanszírozását, amelyek importhányadot tartalmaznak.
Két héten belül dönt ígérete szerint Donald Trump amerikai elnök, hogy az USA beszáll-e az Izrael által indított Irán elleni háborúba. A hívei megosztottak, s még sokakban élénken él, hogy 2003-ban hazugságokra alapozva támadták meg Irakot, ahol gyors győzelem helyett a kilenc évi kínlódás temérdek halottat, irdatlan költséget és egy terroristafészekké vált, szétesett országot eredményezett.
A Tisza Párt elnöke legújabb bejegyzésében kifejezetten a fideszeseket szólította meg.
Az orosz elnök arról is beszélt, hogy nem zárja ki az észak-ukrajnai Szumi város elfoglalását, hogy „biztonsági övezetet” hozzanak létre.
Trump, Irán és Magyarország a címlapokon a külföldi lapoknál. Nemzetközi lapszemle.
Átláthatóbbá és rugalmasabbá szeretnék tenni a kerti kutak bejelentésének, engedélyezésének és ellenőrzésének folyamatát.
Hideg ételre lehet majd költeni az utalványt, pénzre nem váltható át.