HVG.HU \ HVG HETILAP \ 2006\40. SZÁM
Nyolc év után először tudott győzni országos (nem uniós) voksoláson a Fidesz vezette ellenzék. A vasárnapi önkormányzati választáson elért diadalt az ellenzék vezére mindjárt transzformálni igyekszik a nagypolitikára is: a miniszterelnök haladéktalan eltávolítását sürgetve.
Régi lemezA nacionalista jelszavak térnyerése jellemezte a boszniai választási kampányt, és úgy tűnik, a muszlimok, szerbek és horvátok heves vitája a voksolás után sem mérséklődik.
KlímaváltozásA közterhek csökkentésével kecsegteti az adófizetőket a holland ügyvivő kormány a választások előtt. A gazdasági kilátásokkal együtt a jobbközép koalíció túlélési esélyei is javulnak.
Belső kényszerEurópa 21. századi arculatára egyre nagyobb hatással van gyorsan növekvő, alig integrálódó muszlim lakossága, amelynek legfőbb aggodalma a munkanélküliség.
KardoskodásAkár fegyveres összecsapássá is fajulhat a Moszkva és Tbiliszi közt egy kémkedési botrány miatt kirobbant válság, melyet a kedden elrendelt határzár tovább mélyített. A távolabbi tét Moszkva térségbeli befolyásának helyreállítása.
BelevörösödtekNémetország után Ausztriában is nagykoalíció alakulhat, miután az ellenzéki szociáldemokraták váratlan választási győzelmet arattak, ám kormányalakításra képtelenek.
"A patika éppen olyan bolt, mint egy élelmiszerüzlet"Élőlánccal, tiltakozó nagygyűléssel, munkalassító demonstrációval akarják megvédeni a patikusok a betegeket a piacliberalizációtól. Valóban veszély fenyegeti-e a vásárlókat, ha jövő évtől megszűnik a patikák monopolhelyzete?
Körülményes adóazonosításA korábbinál sokkal szigorúbban veszi az adóhatóság az adózók azonosítását, miközben a megkövetelt papírok egy részét maga is bekérhetné a cégbíróságoktól.
A Magyar Telekom-botrány következményeiA Magyar Telekom montenegrói cégénél elkövetett szabálytalanság nemcsak Straub Elek elnök-vezérigazgató székébe kerülhet, hanem a Deutsche Telekom amerikai tulajdonosának is kapóra jöhet.
Összkomfortos hitelekLakáshitel-akcióktól hangos az ősz, a bankok szerint az idei év a baljós jelek ellenére remekül sikerülhet. Jövőre viszont csökkenhet az új hitelek felvétele.
Kamionosélet egykor és maInkább egyhangú, mint kalandos; inkább irigyelt, mint vágyott a nemzetközi kamionsofőrök élete. Bezzeg húsz-harminc évvel ezelőtt...
Logisztikai központok MagyarországonA több közlekedési ág közötti átjárást biztosító logisztikai szolgáltató központok támogatásával próbálja a kormányzat visszafogni az EU-csatlakozás óta megugrott kamionforgalmat. Egyelőre kevés sikerrel.
Sztrádadíj-fizetési dilemmákNégy éve készül a megtett úttal arányos elektronikus díjfizetés bevezetésére a közlekedési tárca, mégsem látszik haladás az ügyben.
Vita a közlekedésfejlesztésrőlA régiók és a koncepciók egymásnak feszülése után lassan kikristályosodik, mire lesz elég a hazai közlekedés következő 7 évi fejlesztésére szánt 1800 milliárd forintnyi uniós forrás: sok rövid gyorsforgalmiút-szakasz építésére...
Élettartam-kilátások: hol él legtovább a magyar?A demográfusok számításai szerint legrövidebb élettartam a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei falvakban világra jött kisfiúkra vár idehaza.
VisszaszívásExtraprofitot hoz a szén-dioxid-kereskedelem első hároméves periódusa a magyar ipari létesítményeknek. Ebből próbál nyesegetni a környezetvédelmi tárca.
Ki nyer az útvesztőben?Nehezen követhető logika szerint járt el a kormány, amikor júniusban több tucat minisztériumi cég sorsáról rendelkezett.
Rosszlány az össztermékbenAkár egy százalékkal is növelheti éves szinten a bruttó hazai terméket az, hogy az új módszertan részeként a statisztikusok ezután számba veszik a prostitúciót és a drogkereskedelmet is.
Multik behatolása a fogyasztóvédelembeA civil fogyasztóvédők sorra alakítják a fogyasztói klubokat. Csakhogy Magyarországon ezek azonban nem feltétlenül a vásárlókról szólnak. Például, mert elfogadják a multik támogatásait.
Kórház-magánosítás Nógrád megyébenModellértékű lehet a szeptemberben eladott nógrádgárdonyi tüdőkórház. Ezúttal nem a meglévő újraszervezése a befektető feladata, hanem a romokon kell új intézményt kialakítani.
Romló közlekedésbiztonságÉvről évre kisebb városnyi ember hal meg, szenved sérülést közúti balesetben Magyarországon. Többen törvényi szigorítást sürgetnek, miután a szigorított rendőri ellenőrzések hiábavalóak szinte.
SzervátszervezésAz Országos Vérellátó Szolgálat veszi át a szervátültetéseket koordináló, megtépázott tekintélyű Hungarotransplant Kht. feladatait - értesült a HVG. Betegszervezetek szerint nem felszámolni, hanem erősíteni kellene a szervezetet.
Népi álnokokAz esküdtszék újbóli bevezetésére népszavazást kezdeményezne egy roma kisebbségi párt, ám az illetékesek jogértelmezési vitája miatt egyelőre nem kezdheti meg az aláírásgyűjtést.
Exhírszerző a feltámasztott MegamorvbanLágyszárúszármazékok égetésére alapított céget nemrégiben a CEE Airport Ltd.
Autószalon Párizsban (helyszíni tudósítás galériával)A siker záloga a lendületes, néha vad forma, a tágas, high-tech belső tér nem is olyan rég még luxusként számon tartott kényelmi szolgáltatásokkal, esetleg egy-egy hóbortos ötlettel megspékelve.
BukjelszoknyákNemcsak szexuális zaklatás, hanem hatalommal való visszaélés miatt is bíróság elé kerülhet Mose Kacáv izraeli államfő.
Elkövetés tollalEgy 2006-ban érvénybe lépett törvénycikkely értelmében a törökség megsértéséért perbe fogták Elif Safak török írónőt.
Matrjoska-születésnap MoszkvábanMoszkvai városvezetők harcot indítottak azok ellen, akik bóvli matrjoskákkal árasztják el az orosz fővárost.
Vastaps a HargitánA múlt hét végén elhunyt Sütő András erdélyi író legsikeresebb, több mint 250 telt házas előadást megért darabjának ősbemutatója nemcsak színház-, hanem diplomáciatörténeti esemény is volt.
Új eredmények a génkutatásbanA genetika és az informatika közelmúltban kötött házasságának az orvosi gyakorlatot alapjaiban átformáló legújabb eredményei is szóba kerülnek a napokban Budapesten rendezendő második immunogenomikai világkongresszuson.
Mennyből a hangokMáig nem tudni, milyen volt a hangjuk a közönségüket elbűvölő kasztrált énekeseknek, akikre egy londoni kiállítás és leghíresebb képviselőjük, Farinelli exhumálása irányította a figyelmet.
Bevezetés a hamisságtanbaA sokakat felháborító politikai hazugság - kutatók szerint - csupán része egy, az eddig sejtettnél jóval általánosabb jelenségnek, amelynek megnyilvánulásában mára számos szabályszerűséget is megfigyeltek.
Reptéri pénzek
10 ezer munkahelyet szüntet meg a PSA autógyár
Endesa felvásárlási huzavona
Új román tőzsdetörvény
BenQ csőd
Árfolyamok és részvényindexek
A kínai valuta erősödése
Privát szférát sértett a SWIFT bankkonzorcium
Société Générale részvényvásárlás a Roszbankban
Seznam, tárulj!Fiatal egyetemisták indították el azokat az internetes portálokat Csehországban, amelyek mára a leglátogatottabb honlapokká váltak, és komoly üzleti vállalkozássá nőtték ki magukat.
FélholdtölteUgrásszerűen megnőtt a kamatot elvető iszlám szabályainak megfelelő muszlim kötvények, a szukukok piaca. Az üzletben közel-keleti és ázsiai, európai és amerikai vállalatok, befektetők is érdekeltek.
A legnagyobb pitikMásodrangú krimire emlékeztető módon nyomozott igazgatótanácsi tagjai után az amerikai Hewlett-Packard, amely épp most tör a legnagyobb információtechnológiai cég címére.
MosolycsekkekDinamikusan bővíti kereskedelmi kapcsolatait Afrikával India és Kína, miközben Amerika és Európa súlya csökken a térségben.
Portré a New York-i Magyar Kulturális Központ igazgatójával"Bár inkább anyám izgékonyságát s nőies túlreakcióit örököltem, mégis élénken él bennem apám egy mondása: ne csinálj nagy ügyet az életből, az élet se csinál belőled" - kezdi felmenőivel a három nővérével "egy gyorsan...
BOTRÁNY VARSÓBAN
TASZ KONTRA PETRÉTEI
VÉCÉBOTRÁNY A SAKKDÖNTŐN
ELŐÁLLÍTOTT RIPORTER
ÚJ THAIFÖLDI KORMÁNYFŐ
SZÉTHULLOTT NEMZETI KÖR
ELTILTOTT MÁV BIZTOSÍTÓ
AZ AB AZ ADÓTORNYOKRÓL
LULA-KUDARC BRAZÍLIÁBAN
WOODWARD-BOTRÁNY
MUNKAÜGYI FEKETELISTA
VÉRENGZÉS AZ AMISHOKNÁL
CSEH BIZALMI SZAVAZÁS
BÍRÓTOVÁBBKÉPZŐ AKADÉMIA
ENSZ-FŐTITKÁRJELÖLT
IZRAELI KIVONULÁS
MARAD A REGIONÁLIS ADÓ
100 MILLIÓS OTP-BÍRSÁG
Felszámolás alatt a Cicero Lapnyomda Rt.
Új kézben a Taverna-csoport.
KBC-brókercég a K&H Equities helyén.
Projektcégek a Talentis-programban.
A Waberer'sé a Révész Eurotrans Kft.
Profilt vált a vesztes légimentő-jelölt.
A tandíj védelmébenTandíj lesz. Hiába tiltakoznak ellene a hallgatói érdekképviseletek, a kormány túl elszánt ahhoz, hogy visszakozzon. Elszántak a hallgatók is, olykor jogos, olykor csak kifogásnak minősíthető érveket hozva fel a tandíj ellenében.
Választás itt meg ottRitkán adódik alkalom két egyidejű választás összehasonlítására, az október 1-jei vasárnap este azonban megadta rá a lehetőséget: Ausztriában a nemzeti parlamentet választották újra, Magyarországon az önkormányzatokat.
Mi lesz a programunkkal?Egy hete még a szokásos táncrend szerint alakult minden. A kormányzati tényezők és barátaik nagy megkönnyebbüléssel az uniónak benyújtott program sikeres elfogadásáról beszéltek.
Kérdés, mennyire kényelmes 120 kilométeren keresztül egy dobozon ülni, mindenesetre a Boxx márkanevű elektromos robogóval ekkora távolságot is meg lehet tenni.

A tudománynak tudnia kell, mit nem tud – itt kezdődik a bölcsessége.

Az életmódváltás csak akkor tartós és eredményes, ha az nem áldozat, hanem öröm.