HVG.HU \ HVG HETILAP \ 2007\19. SZÁM
A méltányosabb közteherviselés érdekében indokolt lenne az ingatlanadó bevezetése, a büdzsé azonban egyelőre jól elvan nélküle. Ezért aztán kérdéses, lesz-e ilyen adó 2008-tól.
A győztes mindent hoz?Fölényesen legyőzte szocialista riválisát a francia elnökválasztás második fordulójában Nicolas Sarkozy, aki komoly reformokra készül az egy hónap múlva esedékes parlamenti választás után.
Ugyanaz pirosbanGazdasági fellendülést ígér a főleg idegenforgalomból élő karibi szigetcsoportnak Hubert Ingraham, a Bahamák újonnan megválasztott miniszterelnöke, aki már korábban is állt az ország élén.
Jó tanuló felelJavában készül a jövőre esedékes soros uniós elnökségre az európai integrációban élen járó Szlovénia, amely gyorsan feldolgozta a januári euróbevezetés hatásait.
A minimumTöbb év után ismét emelkedhetnek a reálbérek Németországban - legalábbis egyes iparágakban. Másutt viszont még a minimálbér bevezetése sem biztos.
ElspóroltákMegnyerték a helyi választásokat a skót nacionalisták, de ez nem elég az elszakadáshoz. A brit helyhatósági választásokon győztes konzervatívoknak is több kell a mostaninál a remélt 2010-es parlamenti győzelemhez.
A túlélő kész lett?Túlélte a libanoni háborúval kapcsolatos hivatalos bírálatot, de csak idő kérdése, mikor kényszerül távozásra Ehud Olmert izraeli kormányfő.
"A jövő generáción mi nem a gyerekeket értjük"A jövő nemzedékek parlamenti biztosának velünk, ma élőkkel szemben is képviselnie kell az utánunk jövők érdekeit - mondja Lányi András (58 éves), az újabban már a pártok által is támogatott szószólói intézmény egyik ötletgazdája.
TelezsebCsengőhangletöltésekkel indult, ám mára többmilliárdos üzlet lett Magyarországon a mobiltartalom-szolgáltatás. Az iparág képviselői a minap egyesületet alapítottak.
HidegvágásA legöregebb gazdák sem emlékeznek olyan pusztításra, amilyet az április végi, május eleji fagyok okoztak az ültetvényekben. A milliárdos károk enyhítésére az agrártárca az EU-tól vár segítséget.
SúlyponteltolásMíg a debreceni orvosi egyetem klinikájának nincsenek anyagi gondjai, és magánbefektetőkkel erősít, a város másik gyógyintézménye, a Kenézy-kórház súlyosan eladósodott.
Valami sántítÖsszességében alig egymilliárd forintért adta el az ÁPV a gyógyászati segédeszközöket gyártó Rehab Zrt.-t, amelynek tulajdonosai most durván kétszer ennyiért értékesítették a cég fővárosi székházát.
Álmodozók karaTörvényekkel és intézményesen is korlátozni kell a kormány költekezési hajlamát - ezt a célt szolgálja a lassan-lassan körvonalazódó közpénzügyi reform.
Vegytiszta őrületA másfél hónapja tartó felügyeleti vizsgálat árnyékában is új árfolyamrekordot állítottak fel a TVK-részvények. Sokan arra spekulálnak, hogy a Mol rövidesen gáláns ajánlattal felvásárolja a kisbefektetők papírjait.
Szép pénzekEgyre többen látnak fantáziát abban, hogy műalkotásokban fialtassák forintjaikat. A klasszikusok és modernek mellett mind népszerűbbek a kortársak alkotásai. A piac pénzügyi mutatókkal csábítja az érdeklődőket.
Társasági adóalap-harmonizáció az EU-banJúniusban az uniós pénzügyminiszterek hivatalosan is tárgyalnak a cégek egységes adóalapjáról. Az elképzelést 12 tagország támogatja, nyolc - köztük Magyarország - még egyeztetne, hét ellenzi.
HaA kiegészítő egészségügyi biztosítás nem vonzó az üzleti biztosítók számára, amíg fennmarad a hálapénzrendszer. De számos további feltételhez is kötnék még a piacra lépést.
Mondták vagy mutatták?
Megfigyeléshívők
Orosz hírjavítók
Katolikus-muszlim párbeszéd
A korrupció logikája
Nitsch-múzeum
FolyamatábrákA HVG a Gulliver játék-nagykereskedő cég, a Budapesti Temetkezési Intézet és a tésztagyártó Gyermelyi Zrt. informatikai hálózatát megtekintve igyekezett feltérképezni, mire is jók a vállalatirányítási rendszerek.
Államozások koraNéhány évi parádés növekedés után most a lassulás ellenszerét keresik a vállalatirányítási szoftverek piacának magyarországi szereplői. Pillanatnyilag egy ötletük van: a közigazgatási reformot ígérgető állam.
Az ERP evolúciójaA vállalati adatbányászat eleinte csak a könyvelést segítette, ám a pc-korszak hajnalától egyre több mindenre vált képessé - legújabban már arra is, hogy az emberi munkaerőt fölöslegessé tegye.
Sok kicsiMindinkább a sajátos igények kielégítésétől várhat forgalomnövekedést az integrált vállalatirányítási rendszerek piaca, amelyen változatlanul tart a cégfelvásárlási hullám.
Civil fegyverarzenál Magyarországon: sokasodó vadászpuskákEgyre magasabb az engedéllyel tartott fegyverek száma Magyarországon.
Ízlések és pofonperekKérdőjelezd meg az ellenfél épelméjűségét! - már Magyarországon is alkalmazzák az igazságkeresők vagy éppen a környezetvédők elbátortalanítására az angol szakszó után "pofonpernek" nevezhető akciókat.
JátéktérEgyelőre nem lesz kötelező négyéves kortól óvodába járni - átmenetileg feladta tervét a kormányzat. 2010-től viszont állítólag lesz elég hely az óvodákban.
Nem nyughatnakSzinte titokban hozták rendbe szombat hajnalban a volt kommunista első titkár, Kádár János május 2-ára virradóan meggyalázott síremlékét, de valódi újratemetés is elképzelhető.
Jótékony homályNem traktálja részletes pénzügyi információkkal a civil szervezetek többsége azokat, akik választani akarnak, kinek adják jövedelemadójuk egy százalékát.
Sárga lapAz előkészületek felgyorsítására figyelmeztette burkoltan a 2010-es labdarúgó-világbajnokságot rendező Dél-Afrikát Sepp Blatter FIFA-elnök.
Az új vonalA vonalkódokat előbb-utóbb felválthatják a rádiófrekvenciás azonosítók, de alkalmazásuk adatvédelmi, esetleg biztonsági kockázatokkal járhat.
Szépség a kosárbanBécs hetedik kerületében képzőművészeti szupermarket nyílt, ahol kortárs alkotásokat tehetnek bevásárlókocsijukba a vásárlók.
Házi feladatokFelépült Berlin kulturális központjában a Collegium Hungaricum háromezer négyzetméteres új épülete, azon a telken, ahol a húszas évek közepétől egyszer már állt.
Tesztőrségi túlkapásokMinden idők legnagyobb razziáját hajtották végre brit rendőrök szélsőséges állatvédők ellen, akiknek a számláját súlyos törvénysértések is terhelik.
Belső tereinkTérhatású nyomtatott képekkel teszi az eddiginél hatékonyabbá az orvosi diagnosztikát egy új magyar eljárás, amelyet aranyéremmel honorált a genfi találmányi szalon zsűrije.
MesszelátókEgyre több Naprendszeren kívüli bolygót fedeznek fel, az egyik legutóbbit épp magyar kutatók. De vajon miből lehet a Földről megállapítani a planéták anyagát, távolságát, pályáját?
Indián tavaszA máig talányokat rejtő inka birodalom és elődjei történetére és művészetére irányítja a figyelmet egy, a napokban a Szépművészeti Múzeumban nyíló kiállítás.
Érves jelentésekA minap ügynökként nevesített Martonyi János első megszólalásakor már számos érvkészletből válogathatott: az utóbbi másfél évtizedben leleplezettek kaptafára húzható magyarázatokkal szolgáltak.
Iparági kockázatok
Költők egymás köztOlcsóbb és egyszerűbb lehet néhány éven belül a készpénzkímélő, elektronikus fizetés az EU-n belül.
Az ötcsillagos fotelRettegnek az ázsiai nyomulástól európai bútorgyártók, s nem az import tilalmával, hanem minőségi termékekkel állítanák meg a támadást.
CserepadonThaiföldi kézbe kerülhet az eladósodott angol Manchester City fociklub.
Rossz lefektetésÁllítólag szétzilálta a Világbankot a botrányba keveredett Paul Wolfowitz elnök, aki már csak távozásával segíthet a helyét kereső, pénzforrások után kutató pénzintézetnek.
Portré Balázs Péter szolnoki színidirektor-pályázóról"Anyám balerinaként a húgával alapított balettduóval Európát járta, aztán az Operaházban dolgozott.
Újabb egyezség Dárfúrért
Korai török választás
Olajterror Nigériában
Új arcok az Akadémián
Lemondott a plázaálmodó
Tetanuszgondok
Van északír kormány
Légi katasztrófa
Széna téri túszdráma
Elhunyt Gömöri Endre
Márciusi Charta
Pesszimista internetezők
Érettségi-főszezon
Precedensper
Debreceni Energetikai Centrum Kft.: visszamondott erőmű?Valószínűleg lemond a debreceni Nagyerdőbe tervezett kis - 40 megawatt teljesítményű - erőművének tervéről a városi vagyonkezelő cég.
Dunaújváros: kórházigazgató Pomázi ingatlancégébenMáté-Kasza László, a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház főigazgatója szerzett tulajdonrészt Pomázi Csaba energetikai vállalkozó, a Dunaferr Rt.
Újra eladó a Hollóházi Porcelán Manufaktúra Zrt.
Felszámolás alatt a Délépítő
Itt az új MGM
Firstfund: alapkezelőbe szállt be Nobilis
VészcsengőCsoóri Sándor és a politikai rendőrség ügynökei alcímmel könyv jelent meg néhány hete. Üdvözlendő.
ÍtéletidőA kilencvenes években, hosszú tanulási és jogfejlődési folyamat során, az aktivista Alkotmánybíróság tevékenysége, valamint széles körű közmegegyezés révén kialakultak az új szabályok társadalmilag elfogadott értelmezései.
Franciaország jó forradalmaVajon Franciaországban az 1968. májusi álforradalom helyébe hasonlóan hamis ellenforradalom lép, vagy a franciák valóban országuk modernizációjára adtak mandátumot Nicolas Sarkozynek?
A világ talán legértékesebb, évente 144 millió dollárt hozó gombjai a New York-i taxikban találhatók.

A tudománynak tudnia kell, mit nem tud – itt kezdődik a bölcsessége.

Az életmódváltás csak akkor tartós és eredményes, ha az nem áldozat, hanem öröm.