szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jelenleg néhány lakcímkártyaadat elég ahhoz, hogy bárkit átjelentsenek egy olyan szavazókörbe, ami otthonától több száz kilométerre található, és így ne tudjon szavazni. Ehhez hasonló adatokat lépten-nyomon kiadunk magunkról, ha máskor nem, az ajánlószelvények kitöltésénél. Ha valaki ezekkel vissza akar élni a választáson, akár ügyfélkapu-regisztráció nélkül is megteheti – int a TASZ.

Tálcán kínált csalási lehetőséget rejt a a választási rendszer a TASZ szerint.

A következő országgyűlési választáson bárkivel megeshet, hogy a szavazatszámláló bizottság közli vele: nem szavazhat, mert átjelentkezett az ország másik végében lévő szavazókörbe, vagy nem szavazhat pártlistára, mert a nemzetiségi névjegyzéken szerepel. Mindezt úgy, hogy a polgár nem tud erről és nem is tehet ellene semmit – írta szerdán közleményben a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ).

A választási rendszer jelenlegi formájában magában hordozza a választójog tömeges megsértésének a lehetőségét, ezért a TASZ felszólította a Nemzeti Választási Irodát (NVI), hogy alakítsák át a jelenlegi névjegyzékekkel kapcsolatos kérelmezési eljárást úgy, hogy az a választások tisztáságának megfelelő garanciáját biztosítsa.

Néhány lakcímkártyaadat elég a csaláshoz

Jelenleg a központi és szavazóköri névjegyzékkel kapcsolatos kérelmeket interneten, az előzetes személyazonosítást megkövetelő ügyfélkapu-hozzáférés nélkül is be lehet nyújtani. Így bárkinek lehetősége nyílik néhány, a lakcímkártyán szereplő személyazonosító adat birtokában arra, hogy az interneten bármiféle személyazonosítás nélkül valaki más nevében névjegyzékkel kapcsolatos kérelmeket nyújtson be.

Alapvető személyi adatait mindenki számtalan élethelyzetben meg kell, hogy adja másnak, a személyi azonosítót pedig az elmúlt évek akármelyik népi kezdeményezésekor vagy népszavazási aláírásgyűjtéskor megszerezhették. Az adatokat az ajánlóíveken is könnyű lesz megszerezni, de ezek az adatokat jellemzően egy ingatlan-adásvételi szerződés megkötésekor is megadják.

Több száz kilométerrel odébb jelentik be

A személyazonosítást nélkülöző eljárásban jelenleg a megfelelő adatokhoz hozzájutva bárkinek lehet a felvételét kérni a nemzetiségi névjegyzékbe. Így a csalás áldozatául esett választópolgár nem szavazhat az országgyűlési választásokon a pártlistára. A lakóhely szerintitől eltérő szavazókörbe történő átjelentkezést ugyanígy más nevében is lehet majd kérelmezni, akár egy több száz kilométerre lévő szavazókörbe. Így a választópolgár nem tud saját szavazókörében szavazni, csak ott, ahová – tudtán kívül – a nevében valaki átjelentkezett.

A levélben történő kérelmezéssel ellentétben az interneten még az utolsó pillanatban is leadhatunk kérelmeket. Ráadásul amíg egy iktatott, aláírt kérelem támadható, a legfeljebb a benyújtó IP-címével rögzített internetes kérelmet állítólagos benyújtója nehezen tudja megtámadni.

Stiller Ákos

A hírek szerint a közmunkások tömegeitől begyűjtött személyes adatok valószínűleg elégségesek ahhoz, hogy nevükben – aligha érvényesíthető szankciókat kockáztatva csupán – névjegyzékkel kapcsolatos kérelmeket adjanak be, és ezzel csorbítsák választójogukat.

Ha valakinek a nevében a szavazás napját megelőző 58. nap előtt átjelentkezési kérelmet adtak be, az illető választópolgár erről a választási szervek által kiküldött értesítőn még tájékoztatást kaphat. Akinek nemzetiségi adatait viszont kellően későn módosítják, vagy akit kellően későn jelentkeztetnek át másik szavazókörbe, az lehet, hogy erről csak a szavazás napján, a szavazatszámláló bizottságtól értesül. Az internetes nemzetiségi választópolgárként történő regisztráció módosítására és az átjelentkezésre a szavazás napját megelőző pénteken 16 óráig van mód .

Ha tehát valakinek az utolsó pillanatban kérik nemzetiségi adatai módosítását, vagy az utolsó pillanatban jelentkeztetik át, esélye sincs arra, hogy bármit tehessen annak érdekében, hogy ne sérüljön a választójoga. Ha pedig a választópolgár névjegyzékben szereplő lakóhelyétől, illetve értesítési címétől eltérő értesítési címet jelölnek meg kérelmében, a választópolgár nem is értesül az illetékes választási iroda névjegyzékkel kapcsolatos kérelemről hozott döntéséről – olvasható a TASZ közleményében.

Szüntessék meg a csalásra lehetőséget adó rendelkezést

Más identitásának az ellopása és ilyen módon a szavazás lehetőségének csorbítása bűncselekmény. Ez azonban nem menti fel a választási szerveket, amelyek a kérelmek személyazonosítás nélküli benyújtásának lehetővé tételével a tömeges csalásra teremtenek lehetőséget. A választások tisztaságának megőrzése – és ennek megfelelő eljárási garanciákkal történő biztosítása – a választások megszervezéséért felelős állami szervek kötelezettsége.

A TASZ ezért felszólította az NVI-t, hogy a személyazonosítást nélkülöző internetes kérelembenyújtási lehetőséget azonnali hatállyal szüntesse meg. Ugyanakkor a választási szerveknek továbbra is kötelességük biztosítani a névjegyzékekkel kapcsolatos kérelmek benyújtásának megfelelő alternatíváit – írták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!