szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Miniszterelnökséget vezető államtitkár többször is jóval nagyobb összegért volt kiküldetésben, mint kollegái. Az Origo pert indított a részletekért, a bíróság a mai tárgyaláson részítéletet is hozott. Az ítélet nem jogerős, de a Miniszterelnökségnek részletesebb tájékoztatást kell adnia arról, hogy Lázár János mit csinált a kiküldetései során, és válaszolnia kell azokra a kérdésekre is, hogy mely szállodákban szállt meg, illetve hogyan alakult a szállásköltség a hotelek és az utazások bontásában.

Lázár János korábban titokban tartott külföldi utazásai miatt indított pert az Origo munkatársa indított a Miniszterelnökség ellen. A keddi tárgyaláson kiderült, hogy csupán kétfős delegációk – vagyis Lázár János és egy társa – vettek részt azon a három utazáson, amelyeken összesen közel kétmillió forintos szállodaszámla keletkezett.

A per azért indult, mert a Miniszterelnökség nem adott részletes tájékoztatást Lázár több kiküldetéséről. A hivatal még tavaly év végén a lap kérésére kiadott egy összesítést vezetőinek 2012-es és 2013-as külföldi utazásairól, amiből az tűnt ki, hogy a Miniszterelnökséget vezető államtitkár kiküldetéseinél több esetben is jóval nagyobb összeg szerepelt, mint más hivatali vezetők utazásainál.

Stiller Ákos

A portál korábban azt írta: egy háromnapos, két éjszakás angliai utazás például 920 ezer forintba, egy kétnapos olaszországi út 582 ezerbe, egy szintén kétnapos svájci kiküldetés pedig 469 ezerbe került. Mármint csak a szállás. A Fővárosi Törvényszéken zajló per keddi tárgyalásán a Miniszterelnökség jogi képviselője elárulta, hogy mindhárom kiküldetésen kétfős delegációk vettek részt, tehát a több mint 1,97 millió forintos költségen ketten osztoztak.

A bíró a keddi tárgyaláson részítéletet is hozott, mely szerint a svájci és az olaszországi utazások esetében a Miniszterelnökségnek részletesebb tájékoztatást kell adnia arról, hogy Lázár János mit csinált a kiküldetései során, és válaszolnia kell azokra a kérdésekre is, hogy mely szállodákban szállt meg, illetve hogyan alakult a szállásköltség a hotelek és az utazások bontásában. A döntés nem jogerős, a Miniszterelnökség dönthet úgy, hogy fellebbez az ítélet ellen.

A Miniszterelnökség az Origo munkatársának kérdéseit az ügy kezdete óta azzal hárította el, hogy Lázár János a külföldi hírszerzést végző Információs Hivatalt felügyelő államtitkárként vett részt az utazásokon. A bíró most kimondta azt is, hogy a hivatalnak azt ugyan nem kell elárulnia, hogy név szerint kivel találkozott Lázár, de azt igen, hogy milyen pozíciójú, tisztségű ember volt a tárgyalópartnere. Az angliai utazásról azért nem született döntés, mert a Miniszterelnökség a per során közölte, hogy erről a kiküldetésről létezik egy minősített irat. Ebben az esetben előbb azt kell eldöntenie a bíróságnak, hogy ennek tartalmát miként ismerheti meg a bíró, majd azt, hogy a dokumentumból mi hozható nyilvánosságra.

A bírósági perben az Origo munkatársának jogi képviseletét a Transparency International által felkért ügyvéd, Németh Zsolt látja el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!