Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?

Két fővárosi időközi választás is lesz a hétvégén, megnéztük, kik indulnak, mik az esélyek, mit akarnak a jelöltek. A baloldal továbbra is képtelen összpontosítani az erőit. Kérdés, a Fidesz népszerűsége és dominanciája mire lesz elég a nagy tüntetések utáni első választási szituációban. Sokak számára lehet tanulságos a vasárnap.

A vesztes utólag azt mondja róla, hogy lényegtelen, a győztes viszont azt, hogy trendeket mutat. Mi az? Hát persze, hogy időközi választás. A hétvégén két budapesti kerületben is sor kerül ilyenre. Összeszedtük, hogy hol mi a helyzet, és mire érdemes figyelni.

1. kihívás: Zugló

A XIV. kerület politikai értelemben az ország Bermuda-háromszöge. A kerület 3. körzetében azért kellett kiírni időközi önkormányzatiképviselő-választást, mert eltűnt a szocialista párt helyi képviselője. Sápi Attilát 2016. január 6. óta nem látta senki. Egyik cégét százmilliós adótartozás miatt fel kellett számolni, és amikor utoljára látták egy sörözőben, feltűnően zavartan viselkedett. A rendőrség nyomozása a választások közeledtével lett erélyesebb, egy másik alosztálynak adták át az ügyet idén márciusban, és újra kihallgatták a tanúkat, de eredmény még nincs.

Zuglóban mindig történik valami rendkívüli, Papcsák Ferenc volt fideszes polgármester milliós vécéjétől kezdve lehetne sorolni a példákat. A képviselő-testületben holtverseny van: 9-9 a kormányoldali és az ellenzéki képviselők aránya, tehát az időközi győztese valamelyik oldalt megerősíti majd -– a döntésekhez 12 szavazat kell, a kisebb pártok, szervezetek képviselői pedig meggyőzhetőek, mármint abban az esetben, ha a Fidesz és az MSZP nem egyezik meg valamelyik ügyben a Párbeszéd polgármesterének, Karácsony Gergelynek a feje fölött.

A választások a kerületben szorosak, Sápi Attila 2014-ben csak 7 szavazattal előzte meg az akkori fideszes jelöltet, Szathmáry-Jähl Angélát, aki, sokáig úgy tűnt, megint indulhat, de végül egy gyerekorvos, Somodi Zoltán mellett döntött a kormánypárt.

Az MSZP a Párbeszéddel, DK-val és Összefogás Zuglóért szervezetekkel együtt indítja Bitskey Tibor színész unokáját, Bitskey Bencét.

MTI / Máthé Zoltán

Az Együtt és a Civilzugló Egyesület az utóbbi szervezet jelöltjét indítja, Drevenka Monika gyógyszerészt. Neki már meg kellett tapasztalnia a negatív kampányt – a gyógyszertárat, ahol dolgozik, személyeskedő plakátokkal ragasztották össze, és a Civilzugló elnöke, Várnai László is azzal szembesült, hogy melegrandi-oldalakon hoztak létre a nevében profilt ismeretlenek – ő feljelentést is tett ezek miatt. De volt más csúnya ügy is, az MSZP azért fordult a Nemzeti Választási Irodához és a Belügyminisztériumhoz, mert egy MSZP-s szórólap elleni fideszes panaszra válaszul valakik fiktív, de formailag rossz fellebbezést nyújtottak be a helyi választási irodához Tóbiás József MSZP-pártigazgató nevében. Ezzel az MSZP elvesztette volna a tényleges jogorvoslati lehetőségét.

Béres Márton

Úgy tűnt egy ideig, az LMP is beállhat Drevenka mögé, de végül saját jelöltet állított: a 22 éves közgazdász-hallgató Csordás Balázs Gyula jelölését március 5-én jelentette be a párt. Ekkor Csordás arról beszélt: "ő valóban az emberek problémáival szeretne foglalkozni, és megválasztásával erősödne 'az emberek hangja' a XIV. kerületben."

"Végre itt a tavasz, gondoltuk, ideje megnyerni egy választást. Zugló pedig egész közel van" – ezzel a csatakiáltással szállt be a küzdelmekbe a Magyar Kétfarkú Kutyapárt. Őket Tóth Imre fogja képviselni, a kampányba pedig például mobil választási fával szálltak be tipikusan kétfarkú módra. Tóth nemrég megtekintette Zuglót Debrecenből, mivel hogy ott lakik.

MKKP

Végül hatodiknak a Munkáspárt is indít egy jelöltet, Szentpáli Kolost. A Jobbik viszont Szentendre után Zuglóban sem indít jelöltet, nem látja értelmét a párt egy tipikus bal-jobboldali "maffia" közti választásba beszállni győzelmi esély nélkül.

A helyi problémák, gondok megoldása egyfelől, az országos politika és pártpreferenciák másfelől: az időközi választások örök kettőssége. A Jobbik nélkül a megosztott kerületben a jobboldalnak sikerült egy helyre koncentrálnia a szavazóit, elvileg nekik áll a zászló, hiszen egy fideszes jelöltre jut öt baloldali. Elvileg itt lehetett volna tesztelni az országos parlamenti választásra csodafegyverként kikiáltott előválasztást, de a baloldali pártok belső torzsalkodásai és egymásra mutogatása ezt nem tették lehetővé. Érdekes kérdés, hogy a nagy tüntetéshullám után például a kétfarkúak képesek lesznek-e profitálni a tiltakozáshullámból.

2. kihívás: Józsefváros

A Nyócker legmélyebb bugyra a Magdolnanegyed, más néven Bronx, ahol január 31-én lemondott a mandátumáról Balogh István Szilveszter fideszes képviselő. A Magdolnanegyedben a 15-64 éves korosztály 16,4 százalékának van legfeljebb általános iskolai végzettsége, és közben nincs rendszeres munkajövedelme. A Józsefvároshoz viszonyítva is magas az aránya az egyszobás és komfort nélküli lakásokban élőknek. Ugyanakkor 2015 óta zajlik a terület rehabilitációja. Politikailag a kerület képviselő-testülete masszívan fideszes: 11 kormánypárti képviselő mellett öt ellenzéki van a DK-tól a Jobbikon át az MSZP-ig.

A legérdekesebbek itt a független jelöltek. Románné Bolba Márta evangélikus lelkész korábban a hajléktalanokért és a menekültekért is kiállt, amivel nemcsak a magyarországi egyházak képviselői közül tűnt ki, a józsefvárosi polgármester, Kocsis Máté szegény- és menekültellenes retorikájával és intézkedéseivel is szembehelyezkedett. Neki helyben van gyülekezete, itt is él. Programja a kocsisi szigorú, fegyelmező-büntető logika antitézise, szociális kompetenciával állna a helyi problémákhoz. A másik területe pedig a lakhatás problémáinak megoldása. Tipikus baloldali célok, érthető tehát, hogy az MSZP Pityinger Lászlót, azaz Dopemant támogatja. Azért őt, mert ő a Milla alternatív köztársasági elnöke (2012-től), kemény társadalomkritikát fogalmaz meg, harcol az Orbán-kormány ellen, egyenes ember, neveli kislányát és fogyatékkal élő bátyját.

Fazekas István

Dopeman helyi erő, "az ecetfa mellett nőttem ki a betonból", ahogy a 24.hu-nak mondja. 2013-ban azzal szerzett politikai hírnevet, hogy belerúgott az Együtt-PM által szervezett hungarocell Orbán-szobor ledöntésekor a szobor fejébe. Nyilvános megszólalásain nem helyezett túl nagy hangsúlyt politikusi programjára.

A Fidesz nem kockáztat, Sántha Péterné alpolgármestert küldi csatába.

MTI / Illyés Tibor

Király Éva az Együtt-A Korszakváltók Pártja jelöltje április 18-án bejelentette, visszalép, Bolba támogatására szólította fel híveit, hogy ne forgácsolódjanak szét a baloldali szavazatok. A neve lesz rajta a szavazólapon.

Bolba Márta szeretett volna közös vitát Dopemannel és Sántha Péternével, de előbbi visszautasította, utóbbi nem is reagált rá.

Huszár Péter a Jobbik Magyarországért Mozgalom jelöltje, "a közbiztonság jelöltje", ő a Facebookon a kampányeseményeken kívül leginkább Vasas kézilabda-eredményeket és Wass Albert-idézeteket posztol. Egyik programpontja pl: a hajléktalan-ellátó szervezetek csak akkor juthassanak állami, önkormányzati forrásokhoz, ha az utcán élő hajléktalanok számát "érdemben tudják csökkenteni".

Konczos László a Magyar Munkáspárt jelöltje, ő a rehabilitációt és a lakások fejlesztését folytatná, és több kisboltot szeretne a Magdolnanegyedben.

A Fidesz-kerületben valószínűbbnek tűnik az alpolgármester győzelme, de sokak kíváncsiak arra, milyen eredményt érhet el a celeb Dopeman és az evangélikus lelkésznő Bolba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!