Az MSZP és a plakáttörvény: "Ez a tipikus őskáosz, balfaszkodás"
Pénteken rendkívüli ülésen fut neki újra a parlament az Áder János államfő által visszadobott plakáttörvénynek, pár napig úgy tűnt, nem csak beteg ellenzéki képviselők hozhatják el a Fidesz sikerét. Az MSZP kacérkodott azzal, hogy beszáll egy módosítóval, aztán Botka László miniszterelnök-jelölt odacsapott az asztalra azzal, hogy kampányába nem fér bele az együttműködés a kormánypárttal. Van, aki úgy látja, végül a Jobbik jár jól.
„Egy belvárosi sörfesztiválon pénteken odajött hozzám egy fideszes államtitkár, hogy hallja, az MSZP-nek lesznek javaslatai a plakáttörvényhez, amit a Fidesz elfogad, így a szocialisták megszavazzák a plakáttörvényt” – idézte fel Burány Sándor, az MSZP általános frakcióvezető-helyettese a Lánchíd Rádióban, hogyan értesült arról, mire készül a pártja. Vagy legalábbis a frakciója, pontosabban annak csak egy része. Miután frakcióülés nem volt, így nem derült ki, mennyien lettek volna ellene vagy mellette. A frakcióig el sem jutott, Botka László kedden, az elnökségi, majd a kampányidőszakban a pártot irányító Országos Választási Bizottság ülésén közbelépett és leállította az egészet.
Arra, hogy mi miért történt, eltérő forgatókönyveket hallottunk. Beszéltünk olyanokkal, akik nem értettek egyet módosító javaslat benyújtásával, és olyanokkal is, akik meg tudták indokolni, miért lett volna jó. Arról is eltérnek az álláspontok, mennyire csinált magából hülyét a párt.
Aki figyelt, annak feltűnt, hogy Molnár Gyula pártelnök és Tóth Bertalan frakcióvezető múlt pénteken bejelenti, az MSZP törvényjavaslatot nyújt be a tiszta és egyenlő kampány érdekében, „aminek támogatásával a kormány bebizonyíthatja, hogy nem csak régi barátját akarja tönkretenni, a Jobbik pedig azt, hogy nem egy Simicska Lajosra épített új csodafegyverrel akar választást nyerni”.- Közpénzből kampányolni tilos, kampányidőszakon kívül pedig csak piaci áron
- Egyenlő esélyek a pártoknak
- Csak jelölőszervezet kampányolhasson (a CÖF tehát nem)
A pénteki bejelentést követte a hétfői ötpárti egyeztetés, aminek a kedvéért még a házbizottsági ülést is arrébb tolták a fideszesek – hívta fel a ritka tényre a figyelmet az egyik LMP-s politikus –, miután a KDNP megfontolandónak ítélte a felvetést, másnap, kedden pedig a Fidesz szóvivője is pozitívan nyilatkozott róla, bár Kósa Lajos frakcióvezető azt mondta, van pár olyan része, ami alkotmányos aggályokat vet fel. Az egy másik kérdés, hogy a Fidesz eredeti javaslatáról is mondják ugyanezt ellenzékiek.
A pénteki rendkívüli ülés napirendjén egy tétel, a visszaküldött plakáttörvény szerepel, az MSZP technikailag módosító javaslatként nyújthatta volna be a javaslatát, amelyről kiderült, hogy egy 1997-es törvényjavaslatának leporolt verziója. Többeknek fogalmuk sem volt, ki készítette a szöveget, amelyet Tóth Bertalan frakcióvezető asztalán láttak hétfőn.
„Nekem nem tetszett, hogy pár ember a háttérben egyeztet, és ezt nem beszélték meg a frakcióval” – mondta egy névtelenséget kérő MSZP-s. Formailag a frakció akkor dönthetett volna a javaslatról, ha azt a párt kedden ülésező elnöksége és országos választási bizottsága is megtárgyalja. Ugyanez a forrásunk azt meséli, hétfő délután többen megkeresték a pártelnököt és Botka Lászlót, hogy ezt nem kellene végigvinni. Állítása szerint a frakcióvezető arról beszélt, kizárt, hogy a Fidesz elfogadja ezeket a javaslatokat, de néhányan mégis úgy gondolták, ez valószínűleg meg van beszélve. A házbizottsági ülésen még egészen más forgatókönyvvel érkeztek a szocialisták. Többen úgy értékelték, Tóth Bertalan előreszaladt, mikor az elnökségi és OVB-döntés előtt ötpárti megbeszélést kezdeményezett, egyikük nem zárta ki, hogy ennek akár következménye is lehet:
„Botka számtalanszor elmondta, nem lesz együttműködés a Fidesszel, a frakció döntött is erről, hogy semmilyen 2/3-os döntést nem támogat. Ettől nem lehet eltérni, különben nem tudjuk megtartani az arcunk. Valamilyen okból kifolyólag volt most ez a próbálkozás, biztos voltam benne, hogy nem él tovább két napnál.”
Botka egyébként egyszer már közbeszólt, akkor egy közösen jegyzett törvényjavaslat mögül szedte ki az MSZP-t. Forrásunk arra nem tudott válaszolni, hogy a korábbi botkás nyilatkozatokat miért nem vette figyelembe Tóth Bertalan.
Más ugyanakkor azt hánytorgatta föl, miért nem lépett Botka korábban. „Ez a tipikus őskáosz, balfaszkodás” – fakadt ki az egyik szocialista, aki amúgy egyetértett azzal, legyen egy ilyen, az MSZP-t és a többi baloldali pártot kedvezőbb helyzetbe hozó javaslat, „Pénteken kiáll a pártelnök és a frakcióvezető, kedden meg leállítja az egészet a miniszterelnök-jelölt. Komplett hülyét csinálunk magunkból folyamatosan.”
Azt mondja, minden út járható lett volna, az is, hogy nem adnak be semmit, vagy az, hogy végigviszik a saját javaslatukat, de ez a hibrid megoldás a létező legrosszabb forgatókönyv lett. Visszautasította, hogy az MSZP kollaborált volna a Fidesszel, ha együtt szavaznak.
„A mostani helyzet a Jobbiknak és Simicska Lajosnak kedvez. A kampányban majd lesz 400 plakáthelyünk, a Jobbiknak meg 3 ezer. Miért érdeke védeni Botkának Simicska pozícióját?!”
Név nélkül nyilatkozó forrásunk szerint Botka ezzel a húzásával amortizálta a pártot, amivel saját magának is árt.
Gőgös Zoltán, a párt alelnöke szerint nem csinált magából hülyét a párt, akkor lenne ez igaz, ha a Fidesz javaslatát támogatják. Erről szó sem volt, a saját szövegükhöz ragaszkodtak volna.
„A miniszterelnök-jelöltnek az a dolga, ha úgy érzi, politikailag nem figyeltünk eléggé, beleszóljon. Minden rendszerben van végső pont, nem az van, hogy aki máshogy gondolja, az hülye.”
A javaslatot egyébként be sem nyújtották, így vissza sem kell vonni. Azt az olvasatot visszautasítja, hogy lepaktáltak volna a Fidesszel, hiszen ha az ember lepaktál, akkor azt nem nagy nyilvánosság előtt és ötpárti egyeztetésen teszi: „Az a paktum, ha két emberünk lebetegszik pénteken. Erről egy percig sem volt szó.”
Gőgös azt mondta, fel sem merült az MSZP-ben, hogy az LMP nélkül benyújtsák a javaslatukat, ugyanis nincs épeszű magyarázat arra, hogy ketten megszavaznak valamit a Fidesszel. Gőgös azt mondta, az LMP kezdetben támogatta azt, majd keddre kifarolt, az LMP társelnökei szerint viszont ez nem igaz, sosem volt úgy, hogy ők támogatják a szocialisták javaslatát, mert nem volt számukra elfogadható. Mindenesetre azt, hogy az LMP-re vártak a szocialisták, mástól is hallottunk, állítása szerint Botka kedden azt mondta, Hadházyék nélkül nem adják be. Az Együtt is bekavart kedden, a párt elnöke minden frakcióvezetőt megkeresett, hogy amennyiben az Együtt javaslatai szerepelnek a módosítóban, megszavazzák a törvényt. Kiderült, csak akkor élne ez az opció, ha az ellenzéki pártok mellé állnak, vagy még akkor sem, hiszen Szelényi Zsuzsa, a párt parlamenti képviselője közölte, ő biztos hogy nem szavazza meg, semmilyen körülmények között.
Megkerestük az ügy három főszereplőjét, Botka Lászlót, Molnár Gyulát és Tóth Bertalant, de egyikükkel sem tudtunk beszélni. A Fidesz frakcióvezetőjétől mindenesetre megkapták, „kilóra megvehető az MSZP”, a rendszerszintű korrupció pártjára állt.
Egy, az MSZP-t belülről ismerő, éppen ezért névtelenséget kérő szakértő szerint mindkét szocialista álláspont érthető, és tökéletesen átjött a két stratégia, ami a jövő kapcsán is kettévághatja a pártot.
Az egyik a Botka féle „megyünk előre, ököllel zúzunk, hogy a legkeményebb ellenzék legyünk”, amibe még egy amúgy jó javaslatnál sem fér bele az együttműködés, a másik pedig az, amelyik a meglevő helyzetből a legjobbat akarja kihozni. A párton belül ugyanis dilemma, mi legyen akkor, ha őszre vagy januárra nem javul az MSZP támogatottsága. Több szocialista arra az esetre vészforgatókönyvről, a stratégia átalakításáról beszélt, Botka viszont erről hallani sem akar.
„Ez bátorságkérdés, egy ilyen politikát csak következetesen lehet vinni. Botka stratégiáján kívül nincs másik, stratégiát váltani pedig Botka leváltása nélkül nehéz lesz, rajta kívül pedig nincs komolyan vehető miniszterelnök-jelölt a baloldalon.”
Arra számít, Botka vétójoga végig megmarad, ugyanakkor folyamatos zsarolással és konfliktusokkal nehéz hatékony kampányt folytatni.
A Political Capital választási szakértője, László Róbert azt mondja, Botka lépése illeszkedik a programjához.
„Egy elfogadott szocialista javaslatnak az lett volna a visszhangja, hogy a Jobbik a fő kihívó, Orbán pedig keresztül tudja vinni az akaratát kétharmad nélkül is, hiszen talál hozzá partnert, jelen esetben az MSZP-t. Botka ezt nem engedhette meg magának, annak ellenére sem, hogy egy égető problémát jól kezelt volna a javaslat. Most nem ez a prioritás.”
Arra a kérdésre, hogy ezt miért nem látják be a frakcióban vagy a pártban, László azt mondja, önjáró emberek szaladgálnak benne, a szervezet működéséről sokat elmond, hogy megszülethetett egy ilyen javaslat úgy, hogy Botka nem látta vagy nem adta áldását arra. Az csak elvileg nehezítheti a helyzetét, hogy nem ül a parlamentben. „Ha valaki egyes számú vezető akar lenni, az a minimum, hogy kialakítja az együttműködést a frakcióval.”
László szerint egyébként az „állva meghalunk” és a lehetőségekből a maximumot kihozni igyekvő stratégiák nem feltétlen zárják ki egymást. Rövid távon győzedelmeskedhet az első, később felülírhatja ezt az élet. Most mindenki azt mondja a baloldalon, önállóan indul, aztán 1-2 hónappal a választások előtt kénytelenek lesznek visszaléptetni egymás javára a jelölteket. A 2014-eshez hasonló összeborulásra nem számít, de hogy ki miképp lesz benne az összefogásban, egyelőre megjósolhatatlan.