szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormányzat fenntartotta álláspontját, a tisztségviselői munkadíj, illetve a tisztségviselői tagdíj limitálásának kérdéseiben.

Maradtak még vitás, korrekcióra szoruló pontok a kötelező kamarai tagság visszaállításáról szóló törvénytervezetben, de ezek kormányzati kezdeményezésre, vagy egyéni módosító indítványok útján még változhatnak - mondta az egészségügyért felelős államtitkár az egészségügyi bizottság hétfői ülésén.

Szócska Miklós a tervezet ilyen, korrekcióra szoruló pontjaként jelölte meg a tisztségviselők újraválasztásáról szóló részt, amelyről a köztestületek korábban azt mondták, hogy nem teljesen az szerepel a benyújtott tervezetben, mint amelyben az egyeztetéseken megállapodtak. A kormányzat fenntartotta álláspontját, a tisztségviselői munkadíj, illetve a tisztségviselői tagdíj limitálásának kérdéseiben - tette hozzá. 

Hangsúlyozta: mindenképpen szeretnék elkerülni, hogy a hivatásukat gyakorlók egyfajta "kamarai adóként" éljék meg a kötelező tagság visszaállítását. Emellett kifejtette: tisztában van azzal is, hogy a tagdíj megítélésnek mértékénél vannak különbségek a szervezetek között, várják a különböző javaslatokat, hogy a legjobb megoldást válasszák ki.     

Kiss Sándor, jobbikos képviselő azt mondta, szerinte nem voltak hosszas egyeztetések, nem lett alaposan előkészítve az anyag, mert így nem lenne szükség kormányzati módosításokra. Az államtitkár erre azt válaszolta: hosszas és teljes egyeztetések voltak a témában. Szerinte az egyetlen hiba, amit elkövetettek, hogy nem a sajtó nyilvánossága előtt,  dokumentálható módon zajlottak ezek a konzultációk.

Mikola István az egészségügyi bizottság elnökeként elmondta: a kamaráktól és szakmai szervezetektől írásban beérkezett a törvénytervezettel kapcsolatos véleményekről összefoglalót készítettek, amelyet Lázár János fideszes és Harrach Péter KDNP-s frakcióvezetőknek elküldtek.  Az egészségügy bizottság úgy döntött, hogy az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló törvény módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitára alkalmas.

A Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter által december 23-án benyújtott törvényjavaslat újra visszaállítaná az egészségügyben a kötelező kamarai tagságot, amelyet 2006-ban töröltek el. A tervezet egyebek között előírja az egészségügyi szakmai kamarákban a teljes körű kötelező kamarai tagságot, és egy a kamarák által teljes körű, független etikai rendszer működtetését. Továbbá valamennyi hivatásgyakorlót érintően bővíti a kamarák szakmai, minőségbiztosítási feladatkörét és kiterjeszti a szakmai kamarák véleményezési jogköreit.

A kötelező kamarai tagságot visszaállító tervezet megszületését a három országos szakmai köztestület a Magyar Orvosi Kamara (MOK), a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK), a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnökei összességében pozitívan fogadták. Volt viszont néhány pont, amelyekben nem tudtak konszenzusra jutni a szaktárcával. Ilyen a tagdíjak mértékének, illetve  a tisztségviselők újraválaszthatóságának ügye.

Jelentősen fellendült októberben a turizmus, 15 százalékkal több volt a vendég, mint tavaly

Jelentősen fellendült októberben a turizmus, 15 százalékkal több volt a vendég, mint tavaly

Ezért küldte el több mint 900 dolgozóját a tiszaújvárosi Jabil-gyár

Ezért küldte el több mint 900 dolgozóját a tiszaújvárosi Jabil-gyár

Lezártak egy kifutópályát Ferihegyen, mert lerobbant egy görög repülőgép

Lezártak egy kifutópályát Ferihegyen, mert lerobbant egy görög repülőgép

A jelenlegi parlamenti ellenzék pozícióit gyengíti leginkább a választókerületek fideszes átrajzolása

A jelenlegi parlamenti ellenzék pozícióit gyengíti leginkább a választókerületek fideszes átrajzolása