szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az, hogy nem amerikai a világ leggyorsabb szuperszámítógépe, már évek óta nem meglepetés. Annál inkább az, hogy már a harmadik helyről is kiszorították őket.

Megjelent a szuperszámítógépek szokásos éves top 500-as listája. Már tavaly is kínai gépé lett az első hely, és a Sunway TaihuLight System az idén sem adta alább. Ez önmagában már nem meglepetés, annál érdekesebb, hogy két évtized (21 év) után ismét nem szerepel amerikai gép az első három között. 1996-ban volt egy hasonló eset, akkor három japán gép szorította ki az amerikait.

Az idei lista második helyén is egy kínai gép, a Tianhe-2 (Tejút-2) áll, míg a harmadik helyezett a svájci nemzeti szuperszámítógép-központ (CSCS) Piz Daint nevű, Cray-rendszerű gépe. Az élen álló leggyorsabb kínai gép valóban szélsebes, 93 petaflop (flops, floating point operations per seconds, lebegőpontos matematikai műveletek másodpercenként) eredményt ért el a Linpack teljesítménytesztben, és itt megjegyzendő, hogy kínai processzorral dolgozik. A másik kínai gép eredménye 33,9 petaflop. Ez a gép egyébként három éven át vezette a listát, és tavaly júniusban szorult vissza a második helyre.

Piz Daint, a svájciak szuperszámítógépe
CSCS

Egy Nvidia GPU frissítésnek köszönhető a svájci Cray XC50 rendszerű gép eredménye, a 19,6 petaflops, ami épp a duplája a tavalyi teljesítményének. A negyedik helyre került Cray XK7 rendszerű amerikai szuperszámítógép, a Titan 17,6 petaflopot produkált a tesztben, ez az eredménye 2012 óta változatlan.

Azért van, amiben az amerikaiak maradtak az elsők, 169 gépük került be a top 500-ba, a kínaiaknak „csak” 160. Rajtuk kívül még a leginkább reprezentált országok a listában Japán (33 gép), Németország (28 gép), Franciaország (17 gép) és az Egyesült Királyság (17 gép). Érdekes adat, hogy a top 500-ban szereplő gépek összeadott teljesítménye 749 petaflop, ami 32 százalékos növekedést jelent 2016-hoz képest. Ez ugyan jól hangzik, de azt azért tudni kell, hogy a lista növekedési üteme korábban 185 százalék volt évente. 2013-ban viszont lassulás kezdődött.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!