szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Egyelőre a CIA és a Trump-kormány is hallgat a Wikileaks által kiszivárogtatott iratokról, amelyek állítólag azokat a módszereket mutatják be, amelyekkel az amerikai titkosszolgálat okostelefonokba, számítógépekbe és még az internethez kapcsolódó tévékészülékekbe is be tud törni. Az AP most összeszedte, mit tudunk és leginkább mit nem tudunk a most kipattant botrányról és az iratokról.

Sem a CIA, sem pedig Sean Spicer, a Fehér Ház szóvivője sem kommentálta azokat a kérdéseket eddig, amelyek a Wikileaks által kiszivárogtatott titkosszolgálati iratok valódiságát firtatták - közölte az AP hírügynökség.

Ahogy beszámoltunk róla, a Wikileaks több ezer oldalnyi dokumentumot tett közzé arról, hogyan tör be a telefonokba, számítógépekbe, tévékbe a CIA.

Az iratok között hackertámadásokra használt számítógépes programok, rosszindulatú szoftverek, kibernetikai fegyverek és hozzájuk kapcsolódó magyarázatok vannak.

Az iratok több szigorúan titkos hackerprogram működését is bemutatják. Az egyik ilyen a Weeping Angel, melyet a Samsung okostévéken át történő szobalehallgatásra használt az amerikai hírszerzés.

Az AP szerint bár az érintettek egyelőre nem nyilatkoznak arról, valódiak-e a dokumentumok, a Wikileaks által korábban kiszivárogtatottm titkok jelentős része helytállónak bizonyult. Ráadásul több szakértő szerint is valódinak tűnnek a dokumentumok.

Ha a kiadott dokumentumok hitelesek, akkor a kiszivárogtatás újabb katasztrofális csapást jelent az amerikai hírszerző közösségre - tették hozzá. Az egyik korábban megkérdezett szakértő megjegyezte, nem lepné meg, ha "az ottaniak közül soknak megváltozna vagy éppen véget érne a karrierje".

Az esetlegesen érintett technológiai cégek közül a Microsoft közölte, megvizsgálja azokat a beszámolókat, amelyek szerint az operációs rendszerei sérülékenyek lennének az állítólagos CIA-dokumentumokban említett eszközökkel és rosszindulatú szoftverekkel szemben.

Az Apple szerint az előzetes vizsgálataik azt mutatják, hogy az iratokban említett területekre már megoldást találtak a legújabb operációs rendszerükben.

Az egyik titkos üzeneteket továbbító alkalmazás, a Signal készítője szerint az iratokban szereplő módszerek a felhasználók mobilkészülékeit érinthetik, nem a szoftverüket és a titkosítási protokoljaikat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!