Orosz Anna: Önkormányzati politikusként kötelességünk országos ügyekért is kiállni

A tavaly ősszel megválasztott ellenzéki önkormányzati politikusok feladata – éppen a választók akaratából – túlmutat a klasszikus önkormányzati szerepeken, az önkormányzatiság nem kizárólag a helyi ügyek megoldásának terepe, írja szerzőnk, a Momentum alelnöke a 2019-es önkormányzati választások egyéves évfordulóján. Vélemény.

  • Orosz Anna Orosz Anna
Orosz Anna: Önkormányzati politikusként kötelességünk országos ügyekért is kiállni

Önkormányzati választás 2019

Idézze fel a 2019-es önkormányzati választás kampányának és a szavazás napjának eseményeit, illetve kövesse a fejleményeket cikksorozatunkkal. Innen megtudhat mindent arról, mi történik az ország önkormányzataiban.

Mit jelent ma önkormányzati politikusnak lenni? Egy szóval: felelősséget. Az emberekkel közvetlen kapcsolatban lévő, az ő felhatalmazásukat bíró, a magyar valóságot első kézből ismerő helyi megválasztottak felelősségét. Egy évvel ezelőtt azonban azért is választottak meg bennünket, mert a többség véget akar vetni a mindent bekebelező Orbán-rezsimnek, a valóságtól elszakadt szűk fideszes elit urizálásának és szabad rablásának.

Ezért az önkormányzati politikusok ma nem maradhatnak meg a hagyományos helyi politikus szerepében, nem függetleníthetik magukat az országos politikától.

A választói akarat 2019 októberében ennél többről szólt, és nekünk ezt kell képviselnünk minden nap, minden tettel, minden szóval, legyünk helyi vagy országos politikusok. Az önkormányzatokban dolgozó polgármesterek, alpolgármesterek és képviselők a hatalom szinte utolsó ellensúlyát képezik. Mi vagyunk az utolsó olyan képviselők ebben a rendszerben, akik valóban az emberektől, helyben nyerték a legitimitásukat, és nem egy az emberektől távol lévő központi gépezet akaratának felelnek.

Hont: Megroppant-e az Orbán-rendszer?

Széles körben elterjedt nézet szerint a múlt év végén repedések kezdtek mutatkozni a lassan tízéves Nemzeti Együttműködés Rendszerén. Valóban történt-e változás, és ha igen, úgy a rendszerváltoztatók erősödtek-e meg, avagy a rendszer változik? Egyebek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ az a négyrészes cikksorozat, amelynek ez az első darabja.

Orbán autokratikus rendszerének alapjai már 2011 tavaszán készen álltak. A demokratikus intézmények lebontását azonnal megkezdte a 2010-ben hivatalba lépett kormány, mára nem maradt érintetlen egy sem: a végrehajtó hatalom ellenőrzésére és korlátozására szánt állami szervek élén kivétel nélkül Orbán katonái ülnek, több parlamenti ciklusra bebetonozva.

A törvényhozás többségének tagjai Orbán Viktor személyes kiválasztottjai. Az ügyészség, az Állami Számvevőszék, a Gazdasági Versenyhivatal, a médiahatóság, az adatvédelmi hatóság mind a Fidesz kampánycéljainak alárendelten működnek.

A bíróságok utolsó független tisztségeit most próbálják elfoglalni. A szabad nyilvánosság felszámolása lassan befejeződik. A közszféra minden területén példátlan centralizáció zajlik. Szétverik az egyetemi autonómiát, a művészet és a tudomány szabadságát. Letarolják a gazdaságot, Orbán strómanjai már nem vállalatokat, hanem teljes ágazatokat lopnak el, a luxusjachtokon dőzsölő fideszes elit étvágya kielégíthetetlen. De nem kímélik a magánéletünket se: a hatalom gerinctelen ideológusai beleszólnak a családok életébe, a gyerekek nevelésébe, és a hálószobákba is bemásznának.

Dr. Reiserként írtak bele a Stranger Thingsbe – Paul Reiser a HVG-nek

Dr. Reiserként írtak bele a Stranger Thingsbe – Paul Reiser a HVG-nek

Azokat, akik csak a Stranger Thingsből ismerik, összezavarná, hogy miket művelt a karrierje kezdetén Paul Reiser. Korábbi rajongóit például azzal lepte meg, hogy feltűnt az Aliens gonoszaként. A veterán komikussal pályafutása cikkcakkjairól, Jerry Seinfeldről, Lisa Kudrow-ról és Eddie Murphyről is beszélgettünk. És arról is, miért tartotta hülyeségnek a Jóbarátokat.