Nincs esélyük az akkugyári népszavazásoknak, amíg Orbán nem biztos abban, hogy győzne

Magyarországon csak arról nyilváníthatnak döntéseket befolyásoló véleményt az emberek, amiről – és amit – a kormányfő hallani szeretne. Elmondjuk, hogyan épített akadálypályát a Fidesz az állampolgári népszavazások kezdeményezői elé.

Nincs esélyük az akkugyári népszavazásoknak, amíg Orbán nem biztos abban, hogy győzne

Nagy szerencséje Orbán Viktornak, hogy Brüsszelben nem tudnak magyarul. Különben rég kiszúrták volna, hogy a lényegében rendeleti úton kormányzó Orbán-kabinet azzal is rombolja a jogállamiságot, hogy a hozzá lojális tagokkal feltöltött nemzeti és a helyi választási bizottságok olyan érvekkel dobják vissza a civil és ellenzéki népszavazási kezdeményezéseket, hogy azok nyelvtani szempontból nem felelnek meg a referendumok követelményének.

A napokban például a győri választási bizottság alakult át nyelvművelő önképző csoporttá, s bocsátkozott hosszas fejtegetésekbe arról, miért is nem egyértelmű kérdés az, hogy „Akarja-e ön, hogy Győrben akkumulátorgyár létesüljön?”.

Az erre vonatkozó népszavazási kezdeményezést az asztalról lesöprő ítészek azt még gálánsan elnézték volna, hogy szerintük már a „létesül” szó sem egyértelmű, ám a „Győrben” helymegjelölést annyira pongyola megfogalmazásnak találták, ami összezavarhatná a választópolgárok fejét.

És akkor még nagyvonalúak is voltak, hiszen az „akkumulátorgyár” szó problematikájával (egyáltalán mi az az akkumulátor?, csak az autóba való, vagy már a mobiltelefon aksija is ideértendő?) nem is foglalkoztak.

A győri döntéssel szinte egy időben a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) is nyakatekert fejtegetéssel utasította el az LMP országos népszavazási kezdeményezését, amely azt a törvényi előfeltételt támasztotta volna az akkumulátorgyári beruházások elé, hogy ilyenekre ott legyen lehetőség, ahol ehhez a lakosság hozzájárul.