Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Prigozsin több fokozatban jutott el a mostani lázadásig: eleinte csak visszafogottan, majd egyre durvább hangnemben bírálta az orosz hadvezetést – elsősorban Szergej Sojgu védelmi minisztert és Valerij Geraszimov vezérkari főnököt – s miközben tehetségtelen „fotelkatonáknak” minősítette a hadvezetés tagjait, folyamatosan arra panaszkodott, hogy az ukrán fronton harcoló több tízezer katonája nem kap elég lőszert az ellátásért felelős hadseregtől.
A támadások hangneme egyre durvább lett, néhány nappal ezelőtt jött az újabb fordulat, amikor Prigozsin emberei elfogtak egy orosz tisztet, aki néhány nappal korábban – szándékosan vagy véletlenül – tűz alá vette a wagnereseket.
A Wagner-csoport és a hadsereg között nem véletlenül törtek ki a belvillongások.