Rázós év vár a világra

4 perc

2025.01.20. 16:53

2025-ben a növekedési és az inflációs kilátásokat is számos kockázat övezi. Az egyik legnagyobb kérdés, hogy hogyan alakul az USA gazdaságpolitikája. A helyzet Donald Trump eddigi bejelentései ellenére még bőven tartogat bizonytalanságokat, márpedig az, hogy milyen irányt vesz az Egyesült Államok gazdaságpolitikája, a világ számos gazdaságának helyzetét érdemben befolyásolhatja.Az év első Hova tegyem a pénzem? hírlevélben Jobbágy Sándor, a Concorde Értékpapír vezető makrogazdasági elemzője járja körül, hogyan készüljünk 2025-re.

Donald Trump megválasztott elnök azt ígérte, hogy jelentős importvámokat vet majd ki, Kína esetében 10 százalék, Mexikó és Kanada esetében 25 százalék lenne ezek mértéke. Jogi vagy adminisztratív akadály lényegében nincs az elnök előtt, hogy ezt megvalósítsa. Ami leginkább korlátozhatja Trump vám-, illetve egyéb gazdaságpolitikai terveinek megvalósítását, az a piaci fogadtatás: az általános várakozások szerint Trump az első elnöki ciklusához hasonlóan 2025-től is fontosnak fogja tartani a tőkepiacok visszajelzéseit, és prioritásként kezeli a részvénypiacok kedvező alakulását.

Pozitív piaci fogadtatást kapott Scott Bessent megnevezése is Trump pénzügyminiszter-jelöltjeként. Bessent ugyanis egykori hedge fund menedzserként számos nagy profitot hozó befektetéséről ismert, mély ismeretei vannak a tőkepiacokról, ami megerősíti azt a várakozást, hogy a gazdaságpolitikai fordulatok kivitelezésekor fontos szempont lesz a piacokra gyakorolt hatás. A tervezett amerikai vámokra különösen Kínából érkezhetnek erőteljes válaszlépések vámok, kereskedelmi korlátozások, illetve beruházás-korlátozások formájában.

Lassuló növekedés


Az USA GDP-bővülése a korábbi 2,6 százalékról 2 százalék körülire, míg Kína növekedése 4,8 százalékról 4,5 százalékra lassulhat. Az eurózónában, bár enyhe gyorsulásra lehet esély, a növekedési ütem így is a leglassabb lehet a nagy gazdasági központok közül, 1,2 százalék közelében alakulhat. Emellett a recesszió valószínűsége is csak minimálisan csökkenhet.

A globális növekedési kilátásokat 2024-hez hasonlóan 2025-ben is leginkább a lényegében recessziós tartományban mozgó feldolgozóipar húzza le. A felhasználási oldalt némileg visszahúzhatja, hogy számos ország csökkenteni szeretné a költségvetésének hiányát, igaz épp a két legnagyobb gazdaságnál, az USA-nál és Kínánál nem várható az egyenleg javulása, sőt tovább ösztönöznék a költségvetésből a növekedést. Ez a helyzet azonban az államadósságok méretével és finanszírozási lehetőségeivel kapcsolatos aggodalmakat növeli egyre jobban. Az USA esetében a 2025-ben esedékes állampapír-lejáratok összege elérheti a GDP 26 százalékát.