Megszorítás lesz a rezsicsökkentésből
Tízmilliárdokat vesz ki a jövő évi költségvetésből a rezsicsökkentés, de a kormány nem számol ezzel. Így hamar elérhetünk arra a pontra, amikor megszorításokat kell bevezetni a kiesett összegek pótlására.
Tízmilliárdokat vesz ki a jövő évi költségvetésből a rezsicsökkentés, de a kormány nem számol ezzel. Így hamar elérhetünk arra a pontra, amikor megszorításokat kell bevezetni a kiesett összegek pótlására.
Jelentős mértékben emelkedni fog a minimálbér a cégvezetők többsége szerint. Sokan az inflációt meghaladó emelkedésre számítanak.
A többség támogatná a 13. havi nyugdíj bevezetését, sőt azt gondolják, ez meg is fog történni a Policy Agenda közvélemény-kutatása szerint.
Minimális a kormány szempontjából a rokkantrendszer átalakításának egyenlege, ráadásul a rokkantak felülvizsgálata a vártnál lassabban is halad - derül ki a Policy Agenda által készített elemzésből.
A kormány által benyújtott költségvetés szerint 2013-ban 250 ezer embernek adnak közmunkát, amellyel növelik az így foglalkoztatottak létszámát, valamint mérséklik a legnehezebb helyzetben lévő réteg szociális kiszolgáltatottságát. A Policy Agenda elemzésében a tavalyi és idei adatok alapján vizsgálta, hogy valójában milyen lehetőséget ad a közmunka azok számára, akiknek ez az egyetlen jövedelemszerzési lehetőségük.
Az Országgyűlés hétfői ülésén fogadta el az új Munka Törvénykönyvéhez beadott módosítókat. Ennek, és a múlt héten a szakszervezeti konföderációkkal, és a munkáltatói érdekképviseletekkel aláírt megállapodás kapcsán a Policy Agenda a Világgazdaságban megjelent heti elemzésében azt vizsgálja, hogy ez stílusváltást jelent-e a kabinet részéről, azaz elkezdődnek-e a komolyabb egyeztetések a különböző érdekképviseleti és szakmai szervezetekkel a fontosabb kormányzati döntések előtt.
Jelentős jövedelemcsökkenéssel kell számolniuk az olyan rokkantnyugdíjasoknak, akik képesek lesznek visszamenni dolgozni a nyugdíjrendszer felülvizsgálata után. Nekik az eddigi, átlagosan 65 ezer forintos rokkantnyugdíj helyett a közfoglalkoztatási bér 50 százalékát kell csak adni, ami most nem éri el a 29 ezer forintot – írják a Policy Agenda szerdán közölt elemzésében.
A lakosság 72 százaléka szerint inkább rossz irányba mennek a dolgok, és mindössze 7,4 százalék bízik a magyar útban, azaz abban, hogy a nemzetközi folyamatoktól függetlenül is javulhat a magyar gazdaság helyzete - ez áll a Policy Agenda által készített reprezentatív kutatásban.
A válság mély nyomokat hagyott a magyar gazdaságon és a társadalmon. Ennek hatása a mai napig tart, az elszegényedés pedig gyorsuló ütemben növekszik. A Policy Agenda az OECD és az EUROSTAT adatai alapján azt nézte meg, hogy a versenytársainkhoz képest hogyan állunk.
A 2014. évi költségvetés tervezetéből az olvasható ki, hogy több mint 200 milliárd forinttal kevesebbet költ az állam szociális kiadásokra, mint négy évvel ezelőtt.
Nem megalapozott a gazdasági kibontakozása, lassú a GDP növekedése – állapítja meg a Policy Agenda.
A Policy Agenda kkv-konjunktúraindexe változatlanul a szektor nehéz helyzetét tükrözi, továbbra is messze van a 2011. év elejeitől, jelenleg 45,2 százalékon áll, ami azt mutatja, hogy a kis- és középvállalkozások (kkv) vezetői szerint még várat magára a gazdaság fellendülése - közölte a cég szerdán.
A kormány célja a foglalkoztatás növelése és a segélyért sorban állók számának csökkentése volt, de úgy tűnik az „aki nem dolgozik ne is egyék” politikájára szánt pénz, nagyobb segítséget nyújtana a rászorulóknak segély formájában.
Idén júliusban hatályba lépett az új Munka törvénykönyve. A Policy Agenda korábbi kutatásaiban már vizsgálta, hogy a kis- és középvállalkozások vezetői és a lakosság miképpen vélekedett a készülő új munkajogi szabályozásról.
A kormány ez év végéig nem fog megállapodni az EU-val és az IMF-fel egy hitelkeretről, ráadásul a munkahelyvédelmi akcióterv sem éri el a célját - vélik a magyar kis- és középvállalkozások vezetői a Policy Agenda legfrissebb felmérése szerint.
Ha nem is zökkenőmentesen, de tartható a három százalék alatti 2012-es hiánycél, a tartalékot viszont már nem költheti el a kormány - állapítja meg a Policy Agenda heti elemzése.
A magyarországi kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) kétharmada nem számol azzal, hogy a július óta hatályos új Munka törvénykönyve (Mt.) változtat költségein, míg a cégvezetők 22 százaléka költségei növekedését várja az új jogszabálytól.
A júliustól hatályba lépett új Munka Törvénykönyve (Mt.) egyik célja a kormány szerint, hogy rugalmasabb legyen a munkaerőpiac. Ez pedig a munkáltatók oldaláról nézve könnyítést, alacsonyabb adminisztratív- és akár bérköltséget is jelenthetne. A Policy Agenda a magyar kis- és középvállalkozások cégvezetőit megkérdezte az új Mt.-ről és a foglalkoztatottak számának várható változásáról.
Tovább javultak a második negyedévben a magyar kis- és középvállalati szektor várakozásai, a cégvezetők nagy része ugyanakkor még így sem vár a következő 6 hónapban jelentős változást, továbbra is elsősorban a kivárás jellemzi a cégeket - derül ki az OTP KKV Konjunktúra Index 2012. második negyedévi eredményéből, amelyet a Policy Agenda készített.
A Policy Agenda elemzése szerint a szociális ellátások és a közmunka területén is feszültséget hoznak a jövő évi költségvetési javaslat önkormányzati finanszírozásra vonatkozó elemei.