Kamatcsökkentés lesz London szerint
Londoni elemzők 4 százalék alatti idei MNB-kamatmélypontot várnak.
Londoni elemzők 4 százalék alatti idei MNB-kamatmélypontot várnak.
Surányi György szerint jó irányba mutatnak Matolcsy intézkedései, a forint túl gyenge, a magánnyugdíjpénztárak államosítása pedig nem az ő elképzeléseire épült. A közgazdász az Indexnek adott interjújában arról is beszélt, hogy a végtörlesztés az ország leminősítéséhez, a forintárfolyam tartós leértékelődéséhez, és az állampapírkamatok hosszú hónapokig tartó emelkedéséhez vezetett.
A Morgan Stanley közgazdászai szerint az inflációs kilátások "bőséges" mozgásteret adtak volna a jegybanki alapkamat jelentősebb mértékű csökkentéséhez is. A monetáris tanácsot csak a piaci kockázhati háttér riaszthatta vissza attól, hogy a rekordalacsony 5 százalék alá csökkentsék a kamatot.
Londoni elemzők véleménye szerint valószínűleg csak a forintárfolyammal kapcsolatos aggályok tartották vissza a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsát a 0,25 százalékpontnál nagyobb mértékű kamatcsökkentéstől a keddi kamatdöntő ülésen.
A monetáris tanács négy külső tagja szavazott a jegybanki alapkamat 25 bázispontos csökkentésére Simor András elnökségének utolsó kamatdöntő ülésén.
A monetáris tanács előtt az 5,5 százalékos alapkamat tartására és 0,25 százalékpontos csökkentésére vonatkozó javaslat volt. A szűk többség csökkentésre szavazott, így az alapkamat 5,25 százalékra módosult – mondta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a döntést követő keddi budapesti tájékoztatón. Simor András arról is beszélt, hogy a költségvetési tartalék teljes zárolásával tartható a 3 százalék alatti hiány.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa 25 bázisponttal 5,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot keddi kamatdöntő ülésén. Utoljára 2010-ben, fél éven keresztül volt ilyen alacsony az irányadó kamat.
A jegybanki alapkamat újabb 25 bázispontos csökkenése várható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának mai ülésén, így az alapkamat 5,50 százalékra mérséklődhet az elemzők többségének véleménye szerint. Londoni elemzők azonban azt sem zárják ki, hogy a gyengülő forintárfolyam miatt a testület szünetelteti a monetáris lazítást.
Változatlanul hagyta alapkamatát és a mennyiségi enyhítés keretét a Bank of England.
A lassuló magyarországi infláció és a "recesszióval küszködő" gazdaság további jegybanki kamatcsökkentéseket indokol és valószínűsít, de a forintárfolyammal kapcsolatos aggályok elejét veszik a mostaninál agresszívabb monetáris enyhítési lépéseknek – vélik londoni elemzők. Az MNB várható kamatpályájáról eltérőek az előrejelzések: sokak szerint 4 százalékig olvad a kamat, de van aki úgy véli, hogy később emelhetik a mutatót.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa szerint az irányadó kamat további csökkentésére akkor kerülhet sor, ha a középtávú inflációs kilátások összhangban maradnak a 3 százalékos céllal, és a pénzügyi piacokon fennmaradnak a kedvező folyamatok.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa keddi ülésén 25 bázisponttal, újabb történelmi mélypontot jelentő 4,75 százalékra csökkentette a kéthetes jegybanki kötvényre érvényes alapkamatot. A döntés megfelel az elemzői várakozásoknak.
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa várhatóan folytatja a tavaly augusztusban megkezdett egyenletes kamatcsökkentési ciklust, és keddi kamatdöntő ülésén újabb történelmi mélypontot jelentő 4,75 százalékra csökkenti a kéthetes jegybanki kötvényre kínált alapkamatot – vélik a Reuters hírügynökség által megkérdezett elemzők.
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa legutóbbi kamatdöntő ülésén 7 : 2 arányban szavazott a jegybanki alapkamat 25 bázispontos csökkentésére. A kamatszint tartására a két korábban kinevezett alelnök voksolt.
Jelentősen átrendezte a magyarországi bankok betéti kamatajánlatait a fél évvel ezelőtt indult jegybanki kamatcsökkentési hullám – derül ki a Bankmonitor.hu legfrissebb elemzéséből.
Egymást követő hetedik alkalommal is 25 bázisponttal csökkentheti irányadó kamatlábát a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa keddi kamatdöntő ülésén. A Reuters hírügynökség által megkérdezett húsz elemző túlnyomó többsége arra számít, hogy 5,25 százalékra csökken a kamat, míg csupán négy szerint tarthatja az 5,50 százalékos kamatszintet a monetáris tanács.
Az orosz jegybank az elemzői várakozásoknak megfelelően nem változtatott a kamatokon kedden. Ezzel ellenállt annak a politikai nyomásnak, hogy csökkentse a kamatokat, miközben arra figyelmeztetett, hogy az infláció hosszabb ideig a jegybank által várt inflációs cél feletti lehet.
A jegybanki kamatcsökkentés januárban tovább mérsékelte a betéti kamatokat.
Nem mozdult meg a forint árfolyama a monetáris tanács kamatdöntésének bejelentését követően.
A lengyel központi bank a szakértői várakozásoknak megfelelően kamatcsökkentésről döntött szerdán, hogy élénkítsék a lassuló gazdaságot. A 25 bázispontos csökkentéssel az alapkamat 4 százalékra mérséklődött. A lengyel jegybank már a harmadik egymást követő hónapban határozott kamatcsökkentésről.