Rasszizmus ellen tüntető sportoló lett a Nike reklámarca

Colin Kaepernick térdelve tüntetett a színes bőrűeket ért rasszista támadások, túlkapások miatt, most a Nike szerződött vele. Sokan máris bojkottra szólítanak a cég ellen.

  • hvg.hu hvg.hu
Rasszizmus ellen tüntető sportoló lett a Nike reklámarca

Black Lives Matter

Hónapok óta folynak a zavargások az USA-ban és több más országban az elharapózott rendőri brutalitás és az intézményes rasszizmus miatt. Az afroamerikaiakkal való egyenlő bánásmódért küzdő radikális mozgalom, a Black Lives Matter égisze alatt zajló tüntetések azt követően erősödtek fel, hogy amerikai rendőrök intézkedés közben megöltek több, fegyvertelen afroamerikait. A legfrissebb fejleményeket cikksorozatunkban követheti.

Higgy valamiben, még ha fel is kell áldoznod érte mindent – így hangzik a Nike új, jubileumi kampányának szlogenje, amelynek arcául egy amerikaifutballistát, Colin Kaepernicket választották. A hivatalos bejelentést még nem tették meg, a sportoló azonban már feltöltött egy erre utaló képet a Twitterre.

Kaepernick, aki korábban a profi amerikaifutball-ligában (NFL) szereplő San Francisco 49ers irányítója volt, a 2016-os szezonban tiltakozási hullámot indított az Egyesült Államokban a rasszizmus, a színes bőrűeket ért atrocitások és túlkapások ellen: ő volt az első, aki a futballmeccsek előtt elénekelt himnusz alatt letérdelt. A példáját rengetegen követték.

A tiltakozások mindazonáltal megosztották az ország közvéleményét, és az NFL-es csapatok szurkolótáborait is. Az üggyel Donald Trump amerikai elnök is többször foglalkozott: a térdelő játékosokat és csapattagokat durva szavakkal (sons of bitches) illette, akik nem tisztelik a zászlót és a himnuszt. Azt is követelte a csapatok vezetőitől, hogy rúgják ki őket.

Ennek nyomán tavaly ősszel Roger Goodell, az NFL vezetője elrendelte, hogy a himnuszt minden játékosnak kötelező állva végighallgatnia. Idén májusban a profiliga klubtulajdonosai aztán arról határoztak, hogy a himnusz alatt állniuk kell a játékosoknak, illetve a liga alkalmazottainak, illetve választhatják azt is, hogy az öltözőben maradnak, de nem térdelhetnek le. Amennyiben játékos vagy klubalkalmazott megsérti a szabályt, akkor a klub bírságot kap. Ha ligaképviselő vét a himnuszra vonatkozó rendelkezés ellen, akkor az NFL fegyelmi eljárást indít vele szemben. A játékos-szakszervezet elöljárói akkor tiltakoztak a döntés ellen, mondván, annak meghozatala előtt nem konzultáltak velük.

Kaepernick a legutóbbi szezonban már nem játszott az NFL-ben, és éppen perli a szervezetet: szerinte a liga csapatainak tulajdonosai szándékosan törekednek arra, hogy aktivizmusa miatt ne kapjon szerződést.

Hogy mindezek után a Nike mégis a korábbi irányítót választotta kampánya főszereplőjének, elég rizikós húzásnak tűnik, és nem is jellemző: ilyen nyilvánvalóan politikai és rendkívül megosztó kezdeményezés mellé ritkán áll ekkora márka.

Az első reakciók szerint érthető is ez: néhány órával az után, hogy Kaepernick posztolta a fotót, megjelentek az első videók a közösségi oldalakon arról, ahogy vásárlók Nike-termékeket égetnek, és a cég elleni bojkottra szólítanak fel.

(BBC, The New York Times, Bloomberg)

Dr. Reiserként írtak bele a Stranger Thingsbe – Paul Reiser a HVG-nek

Dr. Reiserként írtak bele a Stranger Thingsbe – Paul Reiser a HVG-nek

Azokat, akik csak a Stranger Thingsből ismerik, összezavarná, hogy miket művelt a karrierje kezdetén Paul Reiser. Korábbi rajongóit például azzal lepte meg, hogy feltűnt az Aliens gonoszaként. A veterán komikussal pályafutása cikkcakkjairól, Jerry Seinfeldről, Lisa Kudrow-ról és Eddie Murphyről is beszélgettünk. És arról is, miért tartotta hülyeségnek a Jóbarátokat.