szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A „Németország forrong” című film szerdán kerül adásba.

A Németország forrong címmel készített filmet az M1 a németországi gazdatüntetés kapcsán.

A szintén a közmédia részeként működő MTI szerint a köztévé stábja az utcára vonuló gazdák ügyén túl a németek mindennapi problémáiról is forgatott. A filmben Szikra Leventével, az Alapjogokért Központ elemzőjével mutatják be „a németek hétköznapi problémáit az energiaválságtól a migráción át az orosz–ukrán háborúig”.

A filmből egy részletet már kedden levetítettek az M1-en. Ebben a videóban egyetlen német megszólaló sincs, csupán Németországban készült vágóképek láthatóak, miközben a narráció a már jól bejáratott migránsozós retorikára épít. Közlik például, hogy

  • az EU-ban a menekültkérelmek 60 százaléka Németországban nyújtják be;
  • Berlinben 1,5 millió eurót költenek a menekültek elhelyezésére naponta;
  • a németek majdnem annyit költenek havonta egy Berlinben elszállásolt menekültre, mint amennyit egy parlamenti képviselő fizetésére.

Ezen kívül azt mutatták be, ahogy az Alapjogokért Központ munkatársa áll a berlini Tempelhof reptérnél kialakított menekültszállás közelében és megszakérti a helyzetet.

Az úgynevezett dokumentumfilm már csak azért is érdekes, mert a svéd NATO-csatlakozás kapcsán a kormány közeli média tavaly elővett egy évekkel korábban készült oktatófilmet, amely szóvá tette a magyar demokrácia hiányosságait. Mivel azt az anyagot a svéd közmédia egyik kis csatornája készítette, többek között Kövér László is úgy hivatkozott rá, hogy az a svéd álláspontot tükrözi, és azt mondta,

azt gondolom, hogy egy olyan szövetségesre nekünk nincsen szükségünk, amelyiknek az a véleménye rólunk, meg a mi hazaszeretetünkről, amit ez a kis film tükröz. Mit keresünk mi egy szövetségben? Tehát valaki nincs a helyén.

Ezzel kapcsolatban megkerestük Havasi Bertalant, a miniszterelnök sajtófőnökét, hogy megérdeklődjük, mit szólna Orbán Viktor ahhoz, ha német vezetők Kövér logikáját követve a jövőben az M1 kisfilmjére hivatkozva érvelnének amellett, hogy megkérdőjelezhető Magyarország szövetségesi pozíciója. Ha válaszol, cikkünket frissítjük.

Arról, hogy mi történik Németországban, ebben a cikkünkben olvashatnak:

Mitől lett ennyire dühös Németország?

Tüntető mozdonyvezetők, felhergelődött gazdák, védekező kormány és az általános elégedetlenségből profitáló szélsőjobboldali AfD. Mégis mi folyik Németországban?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!