szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Az EU visszatér a költségvetési fegyelem időszakához, a jövőben a tagállamoknak be kell tartaniuk az államháztartási hiányra és az államadósságra vonatkozó szabályokat.

Már hetekkel ezelőtt bejelentette az Európai Bizottság, hogy olyan tartalmú jogszabályt készít elő, amellyel kivezetnék az úgynevezett általános és országspecifikus mentesítési záradékokat. Ezek az elmúlt években lehetővé tették a kiadási céloktól való eltérést „az EU vagy az euróövezet egészében bekövetkező súlyos gazdasági visszaesés vagy a tagállamon kívül eső, az államháztartásra jelentős hatást gyakorló kivételes körülmények esetén”. Ezt a Covid-19 okozta válság miatt aktiválták, most azonban azt javasolja az Európai Bizottság a tagállamoknak, hogy vonják vissza ezt a döntést.

Ez azt jelenti, hogy a jövőben a nemzeti középtávú költségvetési-strukturális tervek alkotják majd az uniós gazdaságirányítás alapkövét. Ezen belül a tagállamok „költségvetési céljaikat, a makrogazdasági egyensúlyhiány kezelésére irányuló intézkedéseket, valamint a kiemelt reformokat és beruházásokat legalább négy évre szóló terveket terveznek és mutatnak be”. Ezeket a terveket a Bizottság értékeli, és a Tanács jóváhagyja a közös uniós kritériumok alapján.

Az Európai Bizottság azt várja, hogy a célkitűzések egyetlen, középtávú tervbe történő integrálása elősegíti egy koherens és egyszerűsített folyamat létrehozását. A nyomon követés érdekében a tagállamok éves jelentéseket nyújtanak be az elért eredményekről, hogy megkönnyítsék a kötelezettségvállalások végrehajtásának hatékonyabb nyomon követését és végrehajtását.

Arra is felkészül a javaslat, ha nem sikerül a terveket tartani. Ezért minden olyan tagállamra vonatkozóan, amelynek államháztartási hiánya meghaladja a GDP 3%-át vagy államadóssága meghaladja a GDP 60%-át (maastrichti kritériumok), a Bizottság országspecifikus „technikai pályát” jelöl ki. Ennek az lesz a célja, hogy az adósság csökkenjen, vagy prudens szinten maradjon, illetve hogy a hiány középtávon a GDP 3%-a alatt maradjon, illetve azt a GDP 3%-a alatt tartsák.

Az adósság fenntarthatóságának biztosítása érdekében közös biztosítékokat javasol az Európai Bizottság. Az államadósság GDP-hez viszonyított arányának alacsonyabbnak kell lennie a terv által lefedett időszak végén, mint az időszak elején és a GDP 0,5 %-ának megfelelő minimális költségvetési kiigazítást kell végrehajtani mindaddig, amíg a hiány a GDP 3%-a felett marad.

„A mai javaslatok biztosítják az államadósság magas szintjének folyamatos csökkentését, és segítenek teljesíteni fő reform és beruházási szükségleteinket. Egyszerűsítjük a szabálykönyvet, fokozatos és reális költségvetési kiigazítással biztosítjuk az államadósság fenntarthatóságát, valamint támogatjuk a fenntartható és inkluzív növekedést” – mondta a javaslatokat bejelentő Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke.

Azonban azt is hozzátette, hogy a tervek végrehajtása kapcsán szigorúbb ellenőrzési rendszert vezetnek be annak biztosítására, hogy a tagállamok teljesítsék kötelezettségeiket.

Azon tagállamok esetében, amelyek jelentős államadósság-kihívásokkal néznek szembe, a megállapodott költségvetési kiigazítási pályától való eltérés túlzott deficiteljárást von maga után, amelynek része lehet az is, hogy pénzügyi kiigazító intézkedéseket ír elő az EU az adott tagállamnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!