szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az indoklás szerint majd bemutatják a "reális magyar álláspontot". Néhány hete még másról beszélt az álláspontot bemutatni kívánó kormány képviselője.

Tartózkodtak a Fidesz európai parlamenti képviselői az egyszer használatos műanyagok betiltásáról szóló javaslat végszavazásán az EP szerdai strasbourgi ülésén – hívta fel a figyelmet Mester Barnabás, a Radikális Európai Demokraták alapítója.

A politikus közleményét megerősíti az EP szavazási jegyzőkönyve is. Ebből kiderül, hogy a Fidesz pártcsaládjából, az Európai Néppártból 165 képviselő támogatta, és mindössze 3 német, egy román, illetve nyolc olasz képviselő nem szavazta meg az indítványt, a tartózkodók között pedig csak a Fidesz kilenc képviselőjét és Csáky Pál szlovákiai magyar politikust találjuk.

A strasbourgi ülésen hatalmas többséggel, 571:53 arányban elfogadott határozat alapján 2021-től betiltanák többek között a műanyag fülpiszkálókat, evőeszközöket, tányérokat, szívószálakat, italkeverőket és léggömbpálcikákat, amelyeket kizárólag fenntartható anyagokból lenne szabad készíteni. A képviselők az Európai Bizottság eredeti javaslataiban szereplő termékek listájához hozzáadták az "oxidatív biológiai úton lebomló műanyagokból készült" árukat, például zacskókat, illetve az expandált polisztirolból készült étel- és italhordókat.

Emellett a tagországoknak legkevesebb 25 százalékkal csökkenteniük kellene 2025-ig azon egyszer használatos műanyag termékek használatát, amelyeknél egyelőre nem állnak rendelkezésre megfelelő alternatívák. Ilyenek például a szendvicsek, gyümölcsök, zöldségek és sütemények csomagolására használt dobozok.

A másfajta műanyagokat, például az italpalackokat külön kell gyűjteni, és 2025-re 90 százalékban újra kell hasznosítani. Az EP előírná azt is, hogy a dohánytermékekből származó szemetet 2025-ig felére, 2030-ra pedig 80 százalékkal kell csökkenteni.

A Fidesz–KDNP-képviselőcsoport nevében Hölvényi György indokolta meg az MTI-nek a tartózkodást. Azzal magyarázta, hogy az uniós irányelvek előírásainak megfelelően Magyarországon kötelezővé vált a szelektív hulladékgyűjtés, de az új rendszer bevezetésével a beszerzett eszközök jó része feleslegessé válna, így nem lennének tarthatók a projektekhez tartozó tervszámok, ez pedig akár 140 milliárd forint uniós támogatás visszafizetését is maga után vonhatná.

Mindez annak fényében elég furcsa, hogy a kormány néhány hete közölte azt, 2021-től Magyarországon is teljesen betiltják a műanyag zacskókat.

Mivel a csikkek reciklálása eddig sem nevezhető jelentősnek Magyarországon, a szelektív hulladékgyűjtés pedig így is ezer sebből vérzik, az álláspont legalábbis furcsának tűnik. Hölvényi mindenesetre hozzátette: „a következő hetekben induló intézményközi tárgyalásokon újra lehetőség lesz a reális magyar álláspont hangsúlyozására”.

Mester Barnabás emlékeztet: a Fidesz képviselői az elmúlt hónapokban nem támogatták sem a korrupció elleni intézkedésekről, sem a médiaszabadság megerősítéséről, sem az ifjúsági munkanélküliség ellen, sem pedig a nők elleni erőszakkal szembeni hatékonyabb fellépésről szóló javaslatokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!