szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha nagyon kereste, akkor itt most megtalálhatja őket, mert a nemzeti gyászt a sajtóosztályok enyhítik.

A KDNP közleménye:

Közel száz éve történt a magyar történelem egyik legfájóbb eseménye, a trianoni békediktátum aláírása, amely megpecsételte hazánk sorsát. Ennek az eseménynek a hatását mai is érezzük, a területi szétszakítottság a nemzetet is elgyengítette.

A Kereszténydemokrata Néppárt kiemelt figyelmet fordít a határon túli magyarság helyzetére, ezért voltunk kezdeményezői annak, hogy a magyar állampolgárság felvétele lehetővé váljon számukra.

Az emléknap emlékeztet minket a történelem igazságtalanságaira, de lehetőséget ad az örömre is azáltal, hogy a magyarok, bárhol éljenek is a világban érezhetik az egy nemzethez tartozást - gyökereink, nyelvünk, kultúránk, hitünk összeköt minket.

A Párbeszéd közleménye:

A Fidesz megosztja a nemzetet! - A trianoni békeszerződés társadalmunk egyik nagy kibeszéletlen témája. A majdnem egy évszázada kötött békeszerződés nagy sebeket okozott, amelyek máig éreztetik hatásukat. A Párbeszéd szerint olyan Magyarországra van szükség, ahol mindenki számít és, amely a külföldre vándorolt és elszakított magyarokat is támogatja identitásuk megőrzésében.

Azonban fontos beszélni napjaink Trianonjáról, a már kivándorolt és kivándorolni készülő százezrekről, akiket a magyar kormány hazaárulónak tekint, nem pedig erőforrásnak, olyanoknak, akik az ország jövőjének és sikerének zálogai. A Fidesz az elmúlt években pontosan azt csinálta külhonban, mint itthon: megosztotta a magyarságot jókra és rosszakra, a kivándorolt magyarokat pedig megbélyegezte és magukra hagyta.

A Párbeszéd újabb programot készített, amely szerint Magyarországnak nem szűnik meg a felelőssége azokkal szemben, akik elhagyják. Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy ezeknek az embereknek a biztonsága, anyaországhoz való kapcsolata, identitásuk megőrzése középpontba kerüljön.

Nem egy arrogáns és megbélyegző államra a 21. század 2. évtizedében, hanem egy támogató és szolgáltató Magyar Köztársaságra van szükség, amelyre mindenhol, mindenki számíthat és, ahol mindenki számít.

Az Együtt üzenete a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából

A trianoni békeszerződés és az ebből eredő, máig tartó fájdalom nem választhatja szét a magyar nemzet tagjait. A magyar nemzet egy és egységes, és mindenkinek helye van benne, aki annak sorsát szívén viseli. Trianon fájó igazsága arra tanít bennünket, hogy a velünk élő kisebbségek ugyanúgy a nemzet részei, ahogy a többség: ha őket elnyomjuk, azzal leginkább saját magunknak ártunk.

Az Együtt szerint a kisebbségek önrendelkezési jogának korlátozását csak az autonómia biztosításával lehet megakadályozni. Mint magyar pártnak az a feladatunk, hogy felhívjuk a figyelmet a kisebbségi jogok érvényesíthetőségére Nyugaton is. Ennek érdekében az Együtt támogatja a Minority SafePack elnevezésű európai polgári kezdeményezést, amely az őshonos kisebbségek védelmére és a nyelvi-kulturális sokszínűség megőrzésére irányul.

Hiszünk abban, hogy a határainkon túl élő magyar kisebbségekkel kapcsolatban következetesen a semmit róluk, nélkülük elvet kell érvényesítenünk. A szomszédos országokban élő magyarság legitim szervezeteire partnerként tekintünk, nem pedig vazallusként, ahogyan azt a Fidesz teszi hosszú évek óta. Éppen ezért az Együtt választási rendszerről szóló javaslatcsomagjában arányosabb befolyásolási lehetőséget szorgalmaz. Jelenleg e határon túliak a magyar pártlisták között választhatnak, kettő helyett egy szavazattal rendelkeznek. Szavazatukat leértékelt módon, a kompenzációs és listás szavazatokhoz számítják. Ehelyett az Együtt speciális egyéni választókerületi megoldást javasol a határon túli szavazatok mandátumra váltására. Ez Európában több országban bevett módszer a nemzetállami területen túli szavazatok megjelenítésére. Két speciális egyéni választókerület maximalizálná azt a befolyást, amelyet a teljes országgyűlésre gyakorolhatnak a határon túli szavazatok.

Az LMP közleménye:

A nemzeti összetartozás napján fontos emlékezni rá, hogy mindannyiunk közös felelőssége tanulni a múlt hibáiból, és olyan nemzetpolitikai stratégiát megvalósítani, ami a mai helyzetben a lehető legnagyobb támogatást jelenti külhoni magyar közösségeknek, miközben tiszteletben tartja azok önrendelkezési jogát.

Sajnos még ma is elfogadhatatlanul sérülnek a külhoni magyarok jogai: éppen ezért álláspontunk szerint a kormány egyik legfontosabb feladata egy olyan stratégia kidolgozása, amely hatékonyan képes orvosolni ezen a jogsértéseket a megfelelő európai fórumokon. Az Európai Unió egyik legfontosabb előnye pont a kisebbségi jogok garantálása, ennek érvényesítése azonban a magyar kormány feladata és felelőssége.

Az LMP szerint a nemzetpolitika elsődleges feladata, hogy az egyes külhoni nemzetrészek önálló kezdeményezéseit, saját stratégiáját támogassa és segítse. Ebben kulcsszerepe van az anyaországnak, de Magyarországnak nem irányítania, hanem segítenie kell a helyi közösségeket.

Az LMP éppen ezért támogatja az RMDSZ által kezdeményezett Minority SafePack kisebbségvédelmi európai kezdeményezést, ami védi a nyelv- és szimbólumhasználat jogát, egyenlő bánásmódot biztosít a kisebbségnek többségi társadalomban, és lehetővé teszi az Európai Uniónak, hogy beavatkozzon, ha a magyar kisebbségeket bárhol az Unió területén jogtiprás éri.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!