Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Mielőtt még a kormányváltással elkerült volna a külügyi tárca felügyelete alól, az állami Eximbank/Mehib a miniszter feleségét egy alapítványban segítő kollégájának magánvállalkozását támogatta. De bőven jutott pénz a szponzorációs keretből a Demjén Ferenc koncertjeit szervező cégnek is, amelynek tulajdonosa egyúttal az ATV igazgatósági tagja.

Idén március-áprilisban, mindössze két hónap alatt összesen 109 millió forint értékű szponzorációs, illetve támogatási szerződést írt alá hét különféle vállalkozással, szervezettel az Exim-csoport – derül ki a társaság honlapjára felöltött szerződéslistákból. Exim-csoport alatt két állami tulajdonú céget értünk a cikkben, a Magyar Export-Import Bank (Eximbank) és a Magyar Exporthitel Biztosító (Mehib) kettősét. Ezek felügyelete korábban a Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz tartozott, ám nem sokkal a szerződések megkötése után, az új kormány megalakulásával a Szijjártó Péter vezette tárcától az állam tulajdonosi jogainak gyakorlása átkerült Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszterhez.

A még ezelőtt kötött hét szerződésből háromnak a kedvezményezettje valamilyen sport jellegű tevékenységet végez. Mindhárman ugyanannyit, 15-15 millió forintot kaptak: a Magyar Vívó Szövetség, az RKA Kosárlabda Kft. (ez a pécsi Rátgéber Kosárlabda Akadémia és a Budafoki Kosárlabda Klub közös cége), valamint a Wintersport Kft. is, amely egy sportszer-kereskedelmi vállalkozás. Még érdekesebb azonban a másik négy cég. Egyrészt azért, mert a teljes 109 milliós összeg csaknem 60 százalékát ők vitték el, másrészt azért, mert két támogatott cégnek ugyanaz a tulajdonosa. Ezek az idei szponzorációs, támogatási szerződések és a szerződő felek:

A támogatási listán 6 millió forintos összeggel szerepel a Mery and Márta Kft., amely egy “italszolgáltatás” főtevékenységű, 12 éve létező fővárosi családi vállalkozás. A cég egyik tulajdonosa tavaly december óta a család egy fiatalabb tagja is, Szabó Laura, aki a korábban a közmédia és a Mol által is támogatott Együtt az Autistákért Alapítványnak dolgozik – utóbbi szervezetnek a kuratóriumi elnöke az Exim csoportot a támogatásosztás idején még felügyelő Szijjártó Péter miniszter felesége, Szijjártó-Nagy Szilvia. A Mery and Márta Kft. egyébként nem először kap támogatást az Eximtől: alig pár nappal azután, hogy a Szijjártó-Nagy Szilvia munkatársaként az alapítványnál dolgozó Szabó Laura beszállt a cégbe, tavaly december 15-én is kapott az Eximbanktól 22 milliós támogatást a vállalkozás.

Az idei támogatási listán a legnagyobb összeggel, 28 millióval szerepel továbbá az YBCN Kft., amely egy tavaly nyáron alakult, főtevékenységét tekintve “éttermi, mozgó vendéglátással” foglalkozó budapesti cég, amelynek az első néhány hónapban a már említett Szabó Laura volt az ügyvezetője, résztulajdonosa pedig az első néhány hónapban Gubcsó Balázs volt. Gubcsó szintén a Szijjártó felesége által vezetett Együtt az Autistákért Alapítványnál dolgozik, bár tény, hogy amikor az YBCN idén az Exim-támogatást kapta, már Gubcsó és Szabó sem volt a cégben.

A miniszter felesége, Szijjártó-Nagy Szilvia
Facebook

A már idei listán 15 milliós összeggel szerepel a Rózsa Records Kft. is, amely egy régi koncertszervező cég, amely ügyfelei között tudhatja például Demjén Ferencet, és amelynek ügyvezető-tulajdonosa Rózsa István. (Demjén Ferenc egyébként saját művészeti vállalkozásán, a Rózsi és Rebecca Bt.-n keresztül is kapott már pénzt az Eximtől: 2019 őszén 10 millió forintot) A Rózsa Records-os Rózsa István neve amúgy onnan is ismerős lehet, hogy az ATV Zrt. igazgatósági tagja. Az eximes szponzorpénzekből idén tavasszal másik 15 millió jutott az Aréna Média Kft.-nek, amely ugyanennek a Rózsa Istvánnak egy másik kiadó, koncertszervező cége – a például Fenyő- és Szikora-koncerteket is szervező vállalkozást a Fidesz-kormányok régóta támogatják. Az Aréna Média amúgy 2020-ban is kapott összesen 20 milliót az Eximtől.

A másik Rózsa-cég, a Rózsa Records pedig idén kapott már 30 milliós szponzori támogatást az állami lottócég, a Szerencsejáték Zrt. leányvállalatától is. A két állami cég szponzorációs tevékenysége ezenkívül is mutat átfedéseket. A Szerencsejáték-cég idén 230 millióval támogatta például azt a Hightide23 Kft.-t, amelynek tulajdonos-ügyvezetője nagy vitorlázó, és állítása szerint egy vitorlás megvásárlására ment ez a pénz – ugyanezt a céget tavaly év végén az Eximbank is 20 millió forinttal támogatta – derül ki a tavalyi szerződéslistájukból.

Pataky Attilára, egy vitorlásra és a Békemenetre mentek el a Szerencsejáték Zrt. százmilliói

Négy hónap alatt 915 millió forintot osztott szét leányvállalata útján az állami lottócég, ennek negyede egy vitorlás megvásárlását segítette, de 141 milliónak örülhetett Pataky Attila, 70 milliónak pedig a Békemenetet szervező CÖKA. A Habonyt és Rogánt reptető családi vállalkozás idén is kapott támogatást, de jutott pénz Demjén Rózsi koncertszervező cégének és a Polgárok Házát fenntartó alapítványnak is.

A szerződéslistákat böngészve, a korábbi eximes szponzorpénzeket követve nemcsak a Szijjártó Péter feleségének alapítványában dolgozókhoz találni szálat, hanem magához a külgazdasági és külügyminiszterhez is. A hvg.hu is írt róla, hogy az Exim-csoport évek óta rendszeres támogatója egy győri katolikus plébániának: 2020-ban 30, tavaly pedig újabb 60 millióval támogatták a templomot, ahol Szijjártó gyerekként is megfordult és a mai napig oda jár imádkozni, ha a szülővárosában jár.

Az Exim-csoporthoz tartozó Mehibtől kapott egyébként tavaly év végén 5 milliós támogatást a Collegium Musicum Jaurinense Régizene Egyesület, amely Szijjártó Péter egykori bencés gimnáziumának énekkarát takarja. A zenei egyesületet szintén visszatérően támogatta az állami cégcsoport: tavaly, Szilveszter napján is kaptak 5 milliót, előtte 2021 márciusában is 5 milliót, azelőtt pedig 2020 novemberében is 5 milliót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!