Hajdú-Bihar után mától Győr-Moson-Sopron illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében is életbe lépett az új ügyeleti rendszer. Itt az ügyeleti és sürgősségi betegellátást hétköznap délután 4-től, hétvégente és ünnepnapokon az Országos Mentőszolgálat koordinálja, a háziorvosok este 10-ig, hétvégén és ünnepnapokon 8–14 óra között ügyelnek, utána csak a mentőké és a sürgősségi ellátásé a terep.
Lényegi változás, hogy az átálló megyékben a korábbinál kevesebb ügyeleti pont marad meg. Hajdú-Biharban például a 21–22 helyet redukálták le úgy, hogy 10 településre lehet menni ügyeleti időben, ebből 5 marad elérhető éjszakára is, sürgősségi ügyeletnek.
Győr-Moson-Sopron vármegyében 6 helyen marad esti és 4 helyen sürgősségi ügyelet, a jóval nagyobb Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében pedig 13 esti és 6 éjszakai ügyelet működik mától. Utóbbi vármegyében Nyíregyházán ügyel majd kifejezetten gyermekorvos. (A részletes listát a cikk alján találják.)
A háziorvosok nem tolonganak, hogy aláírják az ügyeleti szerződést, így több helyen más orvosok, mentőtisztek vagy akár rezidensek látják el a pácienseket.
Az átalakításról a sikerpropaganda szól kifelé, de milyen belülről? Ebben a cikkünkben írtunk róla:
Miközben a kormány a Magyar Orvosi Kamarával háborúzik, március elsejétől három megyében működik az új ügyeleti rendszer. Az átállás nem lesz könnyű, Győrben például keményen ellenállnak az orvosok. Hajdú-Biharban egy hónapja már az új rend szerint működnek. Mivel kifelé csak a sikereket kommunikálják, több orvossal is beszéltünk arról, hogyan működik a rendszer, és mit várnak a továbbiakban.
A cél egyébként az, hogy a beteg ne bemenjen, hanem felhívja a 1830-as központi számot (ami azokban a megyékben elérhető, ahol már az új rendszer működik), és a mentőszolgálat diszpécsere eldönti, hogy kiküld hozzá esetkocsit, mentőt, esetleg csak annyit javasol, hogy ha az állapota nem romlik, másnap rendelési időben keresse fel a háziorvosát.
Az Országos Mentőszolgálat korábban a hvg360-nak azt írta, az ügyeleti betegellátás „sehol sem szűnik meg, tehát minden település minden lakosa igénybe veheti azt továbbra is, hiszen ha szükséges, házhoz mennek az ellátók". Fontos értéknek tartják azt is, hogy „nem jelentenek korlátot többé a települési, járási, megyei határok, mindig a legközelebbi segítség fog a beteghez indulni".
A tervek szerint az egész országban bevezetik ezt a rendszert, folyamatosan haladva. Utoljára Budapesten lesz változás, legkésőbb jövő tavasszal.
De akkor most nézzük, a két újabb vármegyében hol lesz ügyelet vagy sürgősségi ellátás:
Győr-Moson-Sopron vármegyében ügyeleti ellátásra
- Csornára,
- Győrbe,
- Kapuvárra,
- Mosonmagyaróvárra,
- Pannonhalmára
- és Sopronba lehet menni,
ezek közül éjszakára marad sürgősségi ügyeletnek a csornai, győri, mosonmagyaróvári és soproni helyszín. Gyermekorvosi ügyelet a mentők tájékoztatása szerint "a járásközponti ügyeleti pontokon lesz" azok működési idejében, illetve a győri Petz Aladár Kórházban hétköznap 16 és 22 óra között, hétvégén és ünnepnapokon pedig 8 és 22 óra között. A soproni kórházba is lehet menni, ennél rövidebb időintervallumban, ott hétvégén és ünnepnapokon 8-14 óra között rendelnek.
A nagyobb Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében ennél több ponton lesz ügyeleti ellátás:
- Baktalórántházán,
- Csengeren,
- Fehérgyarmaton,
- Ibrányban,
- Kemecsén,
- Kisvárdán,
- Mátészalkán,
- Nagykállón,
- Nyírbátorban,
- Nyíregyházán,
- Tiszavasváriban,
- Vásárosnaményben
- Záhonyban,
- és a megyehatár miatt Hajdúnánáson is.
Sürgősségi ügyeletre Fehérgyarmatra, Kisvárdára, Mátészalkára, Nyíregyházára és Vásáronaménybe lehet bemenni személyesen.
(Kapcsolt képünk illusztráció.)