Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Meglepő magyarázattal szolgált a Fidesz frakcióvezető-helyettese a mai házbizottsági ülésen, amikor megindokolta, miért kell elhalasztani a NATO-bővítést jóváhagyó szavazást a tervezett jövő hétről a hónap végére.

Véglegesítette a jövő heti parlamenti ülés napirendjét az Országgyűlés döntés-előkészítő testülete, a Házbizottság. A testület csütörtökön, délelőtti ülésén a hvg.hu előzetes információinak megfelelően kormánypárti javaslatra átírták a Házbizottság legutóbbi, múlt heti ülésén már jóváhagyott napirendet úgy, hogy

mégsem a jövő héten, hanem csak 2 héttel később, a március 20-i héten tartják a finn és a svéd NATO-csatlakozásról szóló előterjesztés zárószavazását.

Ahogy arról már írtunk, az egyébként is több mint 7 hónapig „parkoltatott" kormányzati előterjesztés – amelyet tavaly július közepén nyújtottak be, de csak e héten vették napirendre – zárószavazása azért csúszhat újabb 2 hetet, mert azzal a Fidesz-KDNP be akarja várni a Svédországba és Finnországba a jövő héten induló „vitarendező" tárgyalódelegációját.

Újabb két hetet csúsztat a NATO-bővítési szavazáson a Fidesz, hogy bevárják a saját "tisztázó" tárgyalódelegációjukat

A svéd és finn NATO-csatlakozásról megtartott szerdai parlamenti vita után a már így is 7,5 hónapot "parkoltatott" téma újabb két hetet csúszik. A Házbizottság mai ülésére benyújtott új napirendi javaslat szerint a zárószavazást mégsem a jövő héten, hanem csak a március 20-i héten tartják.

A csütörtöki Házbizottságon viszont elhangzott egy hivatalos indoklás is a csúszásra. Az ülésen résztvevő több forrás is megerősítette a hvg.hu-nak, hogy Balla György, a Fidesz frakcióvezető-helyettese azzal magyarázta a jövő heti szavazás elmaradását, hogy a Fidesz-KDNP frakciószövetségben olyan sokan vannak, akik a svéd és finn részről a magyar jogállamiságot érő, szerintük alaptalan kritikák miatt vonakodnak támogatni a két ország NATO-tagságát a viták rendezése előtt, hogy nem lenne meg a szükséges többség.

A kormánypártok minél szélesebb körű támogatást szeretnének a NATO-bővítés jóváhagyásához, de úgy látják, a jövő héten nem biztos, hogy meglenne a szavazásnál a többség, nem lenne elég „igen" voks a Fidesz és a KDNP képviselői részéről"

– mondta az ülésen résztvevők beszámolója szerint Balla György fideszes politikus. Ez az indok azonban eléggé hihetetlenül hangzik. Nem csak azért, mert már az is ritka, hogy a katonás rendben szervezett frakciószövetségen belül ellentmondjanak Orbán Viktor miniszterelnök kifejezett, a két ország NATO-csatlakozását támogató döntésének. Hanem azért is, mert Balla György indoka azt jelentené, hogy a „135 bátor" kormánypárti többsége – sőt kétharmadnál is nagyobb többsége – nyíltan szembehelyezkedne Orbán akaratával egy nyílt szavazáson.

A NATO-bővítést jelentő két törvényjavaslat elfogadásához ugyanis sima feles többségre lenne szükség a szavazásnál, vagyis a 199 fős törvényhozásból legalább 100 igen voksra lenne szükség. Mivel egyedül a Mi Hazánk jelezte, hogy nemmel szavaz, viszont az összes többi ellenzéki frakció, és vélhetően a független képviselők is igennel voksolnának, ahhoz, hogy ne legyen meg a többség, a 135 kormánypártiból 97-nek kellene nemmel szavaznia a kormány előterjesztésére, amire pedig még nem volt példa.

Arra egyébként szerdán a plenáris ülésen a témáról tartott általános vitában sem volt utalás semelyik kormánypárti felszólaló részéről, hogy ilyen jelentős „ellenállás" lenne a Fidesz-KDNP-ben, sőt: mindkét frakció részéről megerősítették, hogy meg kívánják szavazni az előterjesztéseket, de amúgy fontosnak tartják, hogy a politikai viták rendezése érdekében a tárgyalódelegáció a két országban látogatást tegyen. Próbáltuk Balla Györgyöt is elérni, hogy a frakciószövetségen belüli arányokról kérdezzük, de nem sikerült elérnünk őt.

Putyin, mint a NATO lobbistája, Brezsnyev, haderőfejlesztés és külföldi kritikák - élőben a parlamenti NATO-vitáról

Hét és fél hónap halogatás után az utolsók közt tárgyalta a magyar parlament a svéd és finn NATO-csatlakozás kérdését. A katonai szövetség bővítését támogatja a Mi Hazánk kivételével a teljes ellenzék és a kormány is. Mint a 4 órás vitában kiderült, tulajdonképpen a Fidesz és a KDNP is, de őket zavarja, hogy a két ország a magyar jogállamiságot kritizálja, ezért küldöttséget menesztenek oda "tisztázni" a dolgokat, emiatt pedig még az is lehet, hogy tovább tolják a NATO-s döntések végszavazását. Nézze vissza a vitáról a hvg.hu percről percre tudósítását!

A hvg.hu egyébként arról is írt, hogy ráadásul a „vitarendező” célú, amúgy nem is hivatalos parlamenti delegáció tárgyalásainak semmilyen jogi kötőereje nincs, így látogatásuk eredményét is legfeljebb „döntéselőkészítő” tapasztalatként hasznosíthatják a kormánypártiak majd a szavazáskor. Amúgy pedig azzal, hogy a svéd és finn NATO-csatlakozás szerdai, 4 órás parlamenti vitájában a Fidesz és a KDNP is jelezte, hogy támogatják a bővítést, lényegében elismerték, hogy a vitarendező küldöttség egy tét nélküli politikai akció, ami nem előfeltétele a támogatásnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!