szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A TASZ jogvédő szervezet szerint a rendőrség most már nem a saját feladatára koncentrál, és nem magyarázták meg, miért zárták le a Király lépcső tetejét pénteken a tüntetők előtt.

A Társaság a Szabadságjogokért közleményt adott ki arról, hogy miközben a rendőrség feladata a tüntetések biztosítása, a szeptember 15-i diáktüntetésen ezzel szemben inkább annak megakadályozásán dolgoztak. A tüntetők elől önkényesen zártak le területeket, ami jogsértő, később pedig ezzel kapcsolatban félretájékoztatták a közvéleményt.

A TASZ bejegyzésében a szombati rendőrségi közleményre reagál, amiben a szeptember 15-i, bejelentett tüntetéseket követő várbeli eseményeket nevezi jogellenesnek. A közlemény továbbá agresszívnak nevezi a megmozdulást, és hogy a „jogellenes gyűlés tartása miatt a Budapesti Rendőr-főkapitányság egy fővel szemben gyülekezési joggal visszaélés szabálysértése okán szabálysértési eljárást indított”.

A tüntetésről szóló helyszíni tudósításunkat itt olvashatja.

„Demokráciát csinálni menő, le a diktatúrával!" - a Kossuth téren tüntettek diákok és tanárok

Budáról a Kossuth térre vonultak a tanév első nagy diáktüntetésének résztvevői, megjelent Karácsony Gergely és Pankotai Lili is. A résztvevők „hétigenes", alternatív oktatási népszavazásra is mozgósítottak. A hvg.hu élőben tudósított a helyszínről, ahol Törley Katalin, kirúgott Kölcsey-s tanár arról beszélt: „Tanulni jó, tanítani jó, szabadnak lenni jó, le a diktatúrával!"

A TASZ szerint hiába hívja a rendőrség a 2023. szeptember 15-i diák és klímatüntetést követő Karmelitához való vonulást jogellenesnek, a szervezet jogi megfigyelői jelen voltak a Várban péntek este, így közvetlen tapasztalaik vannak arról, hogy a rendőrség milyen hibákat vétett.

A TASZ leszögezi, egy gyűlés csak akkor válik jogellenessé, ha elveszíti békés jellegét, önmagában a bejelentés hiánya azonban nem teszi jogellenessé azt. Hozzáteszik, ezt a rendőrség pontosan tudja, a bejelentés elmaradása esetén csak azt a személyt lehet felelősségre vonni, aki szervezte a gyűlést, ehhez képest a rendőrségi közleményben négyszer is szerepel a „jogellenes tüntetés” kifejezés. Ha pedig a tüntetés maga nem jogellenes, akkor a rendőrségnek kötelező biztosítani, hogy a résztvevők hangot adhassanak a véleményüknek, márpedig akkor is, ha ezt a Várban szeretnék megtenni.

A Várban, a Király lépcső tetején állták a tüntetők útját a rendőrök, indok nélkül nem engedték át őket. A rendőrség alapvetően balesetveszélyre figyelmeztetett, mert néhányan a lépcsősor melletti meredélyen próbáltak feljutni, csak hogy ezt senki nem használta volna, ha a rendőrök nem akadályozták volna a bejutást, írja a TASZ. Így előfordult, hogy a diákok összenyomódtak, rosszul lettek.

Ebben az esetben a TASZ kijelenti, a tüntetők részéről nem merült fel agresszió, a rendőrök azonban súlyosan korlátozták a tüntetők alapjogait, ezzel pedig megkérdőjelezhető a rendőri akció törvényessége.

A szervezet szerint világos, hogy a rendőrség attól tartott megismétlődik a tavaszi kordonbontás, de a rendőrség jelen helyzetben úgy korlátozta a tüntetők gyülekezési jogát, hogy azt aktuálisan semmilyen biztonsági ok nem indokolta.

A rendőrség a közleményben sem indokolta meg a területlezárást, pedig a gyülekezési törvény Alaptörvényben védett jog, így indoklást kívánt volna a döntés. Mindehhez hozzáad, hogy a turistákat viszont átengedték a lépcső tetején. Ezek fényében a TASZ azt mondja, nem volt joga a rendőrségnek a területlezárásra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!