Hiába idézték be, nem jelent meg a bíróságon a karinthys tanárokat kirúgó tankerületi vezető

A karinthys tanárok pere bírócsere után folytatódott szerdán. Az új bíró azt ígérte, hogy szankcionálni fogja Rábel Krisztinát, a Külső-pesti Tankerületi Központ vezetőjét, amennyiben az nem tesz eleget kötelezettségeinek.

  • hvg.hu hvg.hu
Hiába idézték be, nem jelent meg a bíróságon a karinthys tanárokat kirúgó tankerületi vezető

Szerda délelőtt folytatódott a Karinthy Frigyes Gimnázium hat kirúgott tanárának pere a Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiumán. Horváth Brigittát, Rábai Jánost, Ősi Juditot, Pfeiffer Norbertet, Nemes Máriát és Velényi Dórát még tavaly ősszel bocsátották el rendkívüli felmentéssel, amiért polgári engedetlenségben vettek részt. Az eljárás jelenleg perfelvételi szakaszban van.

 

Kirúgott tanárait mutatja be a Facebookon a Karinthy Gimnázium: a tanári kar "egyedi és pótolhatatlan"

A Karinthy Frigyes Gimnázium portrét közölt a pedagógustüntetéseken részt vevő, a tankerület által a héten kirúgott hat tanáráról.

A szerdai tárgyaláson felperesi, azaz tanári oldalról teljes volt a létszám, azonban az alperes, Rábai Krisztina, a Külső-pesti Tankerületi Központ igazgatója nem jelent meg. Szikora Gábor, a tankerület jogi képviselője azt állította, hogy Rábel nem kapott idézést. A bíró, Halmos Szilvia ezt az állítást elég hamar meg tudta cáfolni, majd hosszasan beszélt arról, hogy miután az ügy másik bírót kapott, „új metódus” szerint fognak menni a dolgok, ebbe pedig nem fér bele az, hogy a bíróság beidéz valakit és az illető nem jelenik meg.

A bíró jelezte, hogy a bíróság nem fog eltekinteni Rábel meghallgatásától, péntekre újra beidézik.

A bíró egyúttal eljárási szankciók, például pénzbírság kivetését is kilátásba helyezte, amennyiben az érintettek nem tesznek eleget kötelezettségeiknek és nem működnek együtt a bírósággal.

Az iratismertetés után a felek jelezték, hogy a felperes és az alperes között nincsen egyetértés abban, hogy három tanár esetében pontosan mikortól datálódik a karinthys jogviszonyuk, később ezt okiratokkal tisztázniuk kell. Ez azért fontos, mert az alperes és a felperes eltérő időszak alapján számolta ki a tanárok végkielégítését. A szerdai tárgyaláson továbbá minden tanár egyesével nyilatkozott arról, hogy hány órát nem tartott meg polgári engedetlenség miatt. Ebben a körben kiderült az is, hogy Velényi Dóra úgy vett részt a polgári engedetlenségben, hogy

a gyakorlatban valójában megtartotta az óráját, csak a folyosón.

Indoklása szerint nem akarta, hogy a gyerekek tanuláshoz való joga sérüljön, ugyanakkor a polgári engedetlenség eszközével szerette volna felhívni a figyelmet az oktatásügyi problémákra.

A tankerület továbbra is fenntartja azt az álláspontját, miszerint a tanárok polgári engedetlensége miatti helyettesítések megzavarták a diákokat. A tanárok ezt cáfolták, arra hivatkozva, hogy az iskolában gyakoriak a helyettesítések, ez lényegében hozzátartozik az iskola hétköznapi működéséhez. Hozzátették, hogyha valami, akkor inkább a covid zavarta meg annak idején a diákokat.

A szerdai tárgyaláson az is elhangzott, hogy a tanárok véleményt nyilvánítottak a polgári engedetlenséggel, azonban a tankerület jogi képviselője megjegyezte, hogy a tankerület nem volt tisztában azzal, hogy mi is a tanárok véleménye. A tanárok jelezték, hogy egy idő után a tankerület vezetője azt a döntést hozta, hogy a pedagógusok nem kommunikálhatnak vele közvetlenül, csak az iskola igazgatóján keresztül jelezhetik számára az esetleges problémáikat. A tanárok azt állítják, hogy mindezt levélben kérte a tankerület vezetője, azonban Szikora nem tud ilyen levélről.

A tárgyalás egy későbbi szakaszában a Karinthy igazgatóját is meg fogja hallgatni a bíróság. Az eljárás pénteken folytatódik, a bíró pedig reméli, hogy Rábel Krisztina tankerületi vezető eleget fog tenni a kötelezettségének és megjelenik a tárgyaláson.

Rábel egyébként nem jelent meg a nyilvánosságban az elbocsátások óta. Az elbocsátásokról szóló leveleket az iskola igazgatójának adta át, aki azonban nem továbbította azokat a tanároknak, mondván, a tankerület a munkáltató. A tanárok ezután maguk mentek el hozzá, és csak sejthették, hogy vele beszélnek, ugyanis nem mutatkozott be. Aztán a szülők is bejutottak hozzá, de Rábel a panaszaikat nem akarta átvenni. Rábel még a kirúgások előtt úgy nyilatkozott munkájáról a 18. kerületi lapnak, hogy az „nem pozíció, hanem feladat, méghozzá inspiráló és izgalmas."