Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Nem a Mikulás jókedvű manói gyártják jókedvükben az éneklő Ariel babákat az Északi-sarkkörön, hanem olyan kínai munkások, akik havonta 175 órát túlóráznak.
Illegálisan hosszú munkaidők és elképesztően alacsony bérek jellemzik a kínai gyári munkások életét, de ez már nem új információ. A mostan kipattant ügy azonban mégis óriási felháborodást váltott ki; a Guardian azzal a gyárral kapcsolatban szivárogtatta ki a béreket, melyben a Disney-nek gyártják a játékokat – és ahol egy munkás havonta a maximális 36 helyett valójában 175 órát túlórázik.
A Disney egyik legnépszerűbb terméke, az éneklő Ariel babát a gyerekek hiedelme ellenére nem a Mikulás boldog kis manói gyártják az Északi-sarkkörön, hanem egy olyan gyári munkások a kínai Heyuan-beli Wa Tung-gyárban, akik minden elkészült baba után mindössze 3,6 forintot kapnak.
A Solidar Suisse jogvédő szervezet és a China Labor Watch a Guardin-ben közölte jelentését a gyárban tapasztaltakról. A jelentés szerint a munkások óránként 300 forintot keresnek – emiatt olyan keveset keresnek, hogy muszáj nekik minél több túlórát is vállalni –, valamint nem jár nekik szabadság és betegszabadság sem. A gyárban a Disney-nek és a Mattel-féle Fisher Price-nak is gyártanak játékokat. Ha valaki olyan beteg, hogy nem tud dolgozni, három nap után elbocsátják.
A gyárban naponta 2400 Ariel babát gyártanak, a babák 35 fontért, azaz 12.600 forintért kerülnek az üzletek polcaira. A munkások egy baba után 4 pennyt, azaz kb. 3,6 forintot kapnak. Míg a kínai átlagkereset 7.665 jüan, a gyár dolgozói túlórákkal ennek kevesebb mint felét, 3 ezret (124 ezer forintot) visznek haza.
Míg a vezetőségben a férfiak aránya 90 százalék, a munkások 80 százaléka nő, a jelentés szerint elsősorban 45 év feletti, aluliskolázott, engedelmességre hajlamos nők, „akiknek fontosak a gyerekeik és a családjuk”. A munkások a rövid gyártási szünetekben az asztalra borulva alszanak, többségük a fizikai fájdalmak mellett homályos látásra és szédülésre panaszkodik – tárta fel a jelentés.
A jogvédő szervezet most a bérek emelését követeli a Disney-től. A Disney egyébként tagja egy olyan, más nagy játékgyárakat is tömörítő szervezetnek (az Ethical Toy Programnak), melynek az a célja, hogy javítsa a játékgyárakban dolgozók munkakörülményeit – és ez a szervezet korábban gond nélkül átengedte a gyárat a szűrőn.
(Kiemelet képünk illusztráció.)
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.