Van még olyan Disney-klasszikus, amiből nem készül feldolgozás?

Hihetetlen, de most már kisebbségben vannak azok a mindenki által ismert Disney-mesék, amelyeket nem vesz újra elő a stúdió a közeljövőben. A héten jön A szépség és a szörnyeteg-film, de nézzük, melyek azok a rajzfilmek, amik még váratnak magukra a feldolgozással – és sorra vesszük azokat is, amiket várhatunk a következő években.

  • Bodnár Zsolt Bodnár Zsolt
Van még olyan Disney-klasszikus, amiből nem készül feldolgozás?

Afelől már nincs kérdés, hogy a Disney 2017-ben a legnagyobb filmstúdiónak számít: saját animációs filmjeikkel még mindig tarolnak (a Zootropolis épp most nyert Oscart, de a Vaiana is szépen teljesített), de többek közt hozzájuk tartozik a Pixar (a stúdió készítette a tavalyi év legnagyobb bevételét termelő filmjét, a Szenilla nyomában-t), a Star Wars-brand és a Marvel is.

Eredeti tartalommal persze ma már nem lehet nagyot kaszálni, nem csoda, hogy néhány éve belevágtak az újrahasznosításba: az Alice Csodaországban Tim Burton-film lett, a Csipkerózsika sötét oldalát a Demónában dolgozták fel Angelina Jolie-val, a Hamupipőke-filmet Kenneth Branagh rendezte meg, és A dzsungel könyve-mozi is nagy siker volt, ahogy a nálunk ezen a héten mozikba kerülő A szépség és a szörnyeteg is bátran számíthat bevételi rekordokra Emma Watsonnal.

A szépség és a szörnyeteg
Fórum Hungary

De mi az, amihez egyelőre nem nyúlt még a stúdió (legalábbis nem jelentették be)? Először is, mi számít Disney-klasszikusnak: a kilencvenes évek végén zárult le a nagy rajzfilmes feltámadás utáni aranykor, szóval csak a 20. századi alkotásokat soroltuk ide, és csak azokat, amelyek Magyarországon is sikeresek voltak – bár ez kétségtelenül szubjektív.

Ezeket szem előtt tartva összesen öt olyan nagy Disney-animáció van, ami egy darabig nem számíthat feldolgozásra. Az 1942-es Bambi, az 1955-ös Susi és Tekergő és az 1970-es Macskarisztokraták esete teljesen érthető: ugyan A dzsungel könyvével bizonyították, hogy a többségében állatokat szerepeltető történet is működhet tökéletesen életszerű CGI-jal, de azért ott legalább volt egy Maugli főhősnek. Igaz, Az oroszlánkirályból is készül film.

Az oroszlánkirály
Intercom

A kilencvenes évek terméséből viszont két alkotás is kimaradt a remake-dömpingből. Az 1995-ös Pocahontas mellőzésén sem kell nagyon csodálkozni, visszatekintve rengeteg kritikát kap a történelmi torzítások és az amerikai őslakosok káros sztereotipizálása miatt, ráadásul nem egy eredeti történetről van szó, szóval nem is a Disney tulajdonát képezi a brand – legutóbb például Terrence Malick készített nagyszabású filmet Pocahontasról, a 2005-ös Az új világban (bár egyesek az Avatart is ennek a feldolgozásának tartják).

A másik nagy kimaradó sem a Disney eredeti ötlete alapján készült: az 1996-os A Notre Dame-i toronyőr Victor Hugo regényének animációs feldolgozása, amelyből 1956 óta nem készült nagy mozis produkció (akkor Anthony Quinn volt Quasimodo, Gina Lollobrigida pedig Esmeralda).

A Herkulest és a Tarzant az univerzális történetük miatt nem számítottuk ide, de ezekből egyébként is készült film az elmúlt pár évben, más stúdióktól.

A 2016-os Tarzan-filmet nem a Disney készítette
Intercom

És akkor emlékeztetőül, jelenleg így áll a Disney élőszereplős remake-einek listája, már amennyit tudni róluk:

  • Mulan – rendező: Niki Caro (Kőkemény Minnesota, Menedék), forgatókönyvíró: Rick Jaffa és Amanda Silver (A majmok bolygója: Lázadás és Forradalom, Jurassic World), amerikai bemutató: 2018. november 2. (ez az egyetlen, aminek már kitűzték a premierdátumát)
  • Aladdin – rendező: Guy Ritchie, forgatkókönyvíró: John August (Nagy hal, Charlie és a csokigyár)
  • Dumbo – rendező: Tim Burton, forgatókönyvíró: Ehren Kruger (A kör, Grimm, Transformers 2-3-4), szereplők: Eva Green és Danny DeVito
  • Róbert Gida – rendező: Marc Forster (Én, Pán Péter; Felforgatókönyv, Z világháború), forgatókönyvíró: Alex Ross Perry (Hallgass ide, Philip; Kísértő emlékek) és Tom McCarthy (Spotlight, Az állomásfőnök, Fel!)
  • Szörnyella – rendező: Alex Timbers (Mozart in the Jungle), forgatókönyvíró: Kelly Marcel (Banks úr megmentése, A szürke ötven árnyalata) és Aline Brosh McKenna (Az ördög Pradát visel, Crazy Ex-Girlfriend), főszereplő: Emma Stone
  • Az oroszlánkirály – rendező: Jon Favreau (A vasember 1-2, A dzsungel könyve), forgatókönyvíró: Jeff Nathanson (Kapj el, ha tudsz; A Karib-tenger kalózai 5), szinkronhangok: Donald Glover (Szimba) és James Earl Jones (Mufasa)
  • Pán Péter – rendező: David Lowery (Vétkező szentek; Elliott, a sárkány), forgatókönyvíró: David Lowery és Toby Halbrooks (Elliott, a sárkány)
  • Pinokkió – forgatókönyvíró: Peter Hedges (Gilbert Grape, Dan és a szerelem, Egy fiúról)
  • Hófehérke (Snow White) – forgatókönyvíró: Erin Cressida Wilson (A titkárnő, A lány a vonaton)
  • A kis hableány – egyelőre semmi konkrétum, de bejelentették, hogy készül

Kultúra – frissen, első kézből. Kövesse a HVG Kult Facebook-oldalát!