A döntő nem, de a bronzérem összejött a magyar párbajtőrcsapatnak, férfi ízilabda-válogatottunk veretlenül lett negyeddöntős, Usain Bolt megállíthatatlan volt - ez volt a riói olimpia kilencedik versenynapja, összefoglaló.

A riói olimpia kilencedik versenynapjának összefoglalóját kezdjük a magyar szempontból legfontosabb eredménnyel:

az Imre Géza-Somfai Péter-Rédli András összetételű férfi párbajtőrcsapat bronzérmet szerzett Rióban.

A magyar csapat a nagy rivális Dél-Korea ellen (emlékezhetünk, Imre Géza pont egy koreai vívó ellen veszített döntőt egyéniben) kezdte meg szereplését, és szoros csatában, 45-42-re győzve jutott az elődöntőbe, ahol Franciaországgal kellett megküzdeniük az olimpiai döntőért.

©

A francia vívók sem voltak ismeretlenek a magyarok számára: Gauthier Grumier-t, a francia csapat egyik tagját Imre Géza korábban a döntőbejutásért győzte le egyéniben.

A presztízsmérkőzésre a magyar, illetve francia szurkolók - köztük sportolók, sportvezetők - megtöltöttek egy-egy szektort a 3-as Karióka Arénában, és sűrűn hangzott fel az "Allez les Bleus", illetve a "Ria, Ria Hungária".

Meglett a harmadik vívóérem

A franciák ellen azonban rossz ómennek bizonyult a közös riói múlt: a vasárnapi mérkőzést végig a franciák irányították, gyorsan előnybe kerültek, a magyaroknak pedig csak döntetlenig sikerült visszazárkózniuk egy-két alkalommal. A vége 40-45 lett, vagyis a franciák jutottak döntőbe, a magyarok pedig a világbajnok ukránok ellen készülhettek a bronzmeccsen.

A bronzmeccs is szoros küzdelmet hozott; két asszó, illetve két és fél perc után még mindig 0-0 volt az állás, az első találatot a Boczkó Gábor helyére állított Somfai Péter vitte be Anatolij Herej ellen.

©

A meccs fordulópontját a 7-8. asszó jelentette: előbb kettővel (23-21), majd öt tussal húzott el (29-24) a magyar csapat, így az utolsó asszóban még az is belefért, hogy Rédli András drámai küzdelemben kikapjon a Bogdan Nyikisintől 13-10-re, de 39-37-es összesítéssel a magyarok szerezték meg a bronzérmet.

"Próbáltam már aznap este, másnap reggel túltenni magam ezen az egészen" - mondta a megnyert bronzmeccs után Imre Géza, visszautalva az egyéniben drámai körülmények között elveszített döntőre. Hozzátette, azt a tanácsot kapta, hogy próbálja meg kiélvezni az elért eredményének szépségét.

"Hát nem volt egyszerű. Még most sem egyszerű. Reggelenként azért föl-fölriadok arra, hogy azt az egy tust hogy nem adtam be, de próbálom elfelejteni és büszke lenni arra, hogy most már két éremmel mehetek haza."

©

A legfontosabb meccsek nem sikerültek

Nem titkoltan éremért érkezett a riói olimpiára Bácsi Péter birkózónk is, aki egészen az elődöntőig megállíthatatlanannak tűnt: a Ferencváros világ- és kétszeres Európa-bajnoka technikai tussal győzte le a kolumbiai Carlos Andres Munoz Jaramillót és a bolgár Daniel Alekszandrovot, míg az azeri Elvin Murszalijevet szintén fölényesen, 5-0-ra múlta felül.

©

A döntőbe kerülésért a négy évvel ezelőtt Londonban ötödik, a tavalyi vb-n pedig ezüstérmes dán Mark Overgaard Madsennel találkozott, aki ellen már nem ment olyan jól Bácsinak, és végül intéssel kapott ki dán ellenfelétől.

A bronzmeccs sem sikerült jól a magyar birkózónak: a vigaszágról érkező iráni ellenfelétől is kikapott, így Bácsi végül az ötödik helyen zárta a 75 kg-os kötöttfogású birkózás küzdelmeit.

Jöhet a negyeddöntő

Magyar idő szerint hétfő hajnalban befejeződtek a férfi vízilabdatorna csoportmeccsei; az utolsó körben a házigazda brazilokkal játszott Benedek Tibor csapata. A magyar csapatból sokan fogadkoztak a meccs előtt, hogy nem taktikáznak, és a győzelemre hajtanak - ez meg is látszott a csapat játékán, és nagyon hamar 3 gólos előnyt szereztek férfi pólósaink.

©

A félidőben 5-1 volt az állás, de az egész meccsen megmaradt a 3-4 gólós különbség, végül 10-6-ra győzött Magyarország és lett csoportelső. Ez azt jelenti, hogy a keddi negyeddöntőben a B csoport negyedik helyezettjével, Montenegróval játszunk majd.

"Jól játszottunk, de nekem tetszettek a korábbi mérkőzéseink is. Mindig a két pontot célozzuk meg, akár rossz, akár jó játékkal" - mondta a mérkőzés után Benedek Tibor szövetségi kapitány. "Montenegró nagyon aggresszív ellenfél, ezt tapasztaltuk az Eb-n.

Ha ugyanúgy meg tudnak minket zavarni a fizikális fölényükkel, akkor nagy bajban leszünk, de ha függetleníteni tudjuk magunkat ettől és elhisszük, hogy jobban tudunk játszani, mert szerintem jobban tudunk, akkor meg tudjuk nyerni a mérkőzést."

A negyeddöntők párosításai, magyar idő szerint:

• 16:00: Magyarország-Montenegró
  • 17:20: Görögország-Olaszország
  • 20:10: Brazília-Horvátország
  • 21:30: Szerbia-Spanyolország
Gigászok csatája
A hét utolsó olimpiai versenynapja nemcsak a magyarok szereplése miatt lehetett izgalmas; a 100 méteres síkfutás döntőjében a jamaikai futófenomén Usain Bolt és amerikaiak sztársprintere, Justin Gatlin csapott össze.

A fináléban Bolt nem rajtolt jól, Gatlin féltávnál közel kétméteres előnyben volt, de a jamaicai sztár gyorsított, és simán elsőként robogott át a célvonalon. Gatlin a második, a kanadai Andre de Grasse a harmadik lett.

©

A 11-szeres világbajnok Bolt olimpián 100 méteren sorozatban harmadszor nem talált legyőzőre. Pekingben 2008-ban és Londonban 2012-ben 100 méteren, 200 méteren és a 4x100-as váltóval győzött, így most már hétszeres olimpiai bajnok, így közvetlenül a magyar vívó, Gerevich Aladár mögé jött fel az örökranglista 16. helyére.

"Valaki azt mondta, hogy halhatatlan lehetek - még két érem, és akkor mondhatom, hogy viszontlátásra, halhatatlanként"

- nyilatkozta a döntő után a 29 éves Usain Bolt.

A teniszrajongóknak is volt mit nézniük hétfő hajnalban: ekkor rendezték a férfi tenisztorna döntőjét, ahol Andy Murray megvédte olimpiai bajnoki címét, miután négy szettben legyőzte az argentin Juan Martin del Potrót. Győzelmével Murray lett az első teniszező, aki egyesben két olimpiai aranyérmet tudott nyerni.