szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A zöld szervezetek szerint vészesen közeledünk ahhoz a ponthoz, ahonnan már nincs visszaút. Levelük szerint a magyar sajtó új kifejezések használatával segítheti a kialakult helyzet megértését.

Nyílt levélben fordult a magyar sajtóhoz az Extinction Rebellion Magyarország, amely már számos tüntetést és rendezvényt is szervezett a klímaváltozással kapcsolatban. (Ma Szegeden tartottak nyílt napot.) A Fridays For Future, az Energiaklub és az LMP által is támogatott kezdeményezésről szóló levélben azt kérik, hogy

a beszámolókban a klímaváltozás kifejezés helyett a „klímaválság”, „klímaösszeomlás” vagy „klímavészhelyzet” szavakat használják az újságírók.

„A 2019-es év fordulatot hozott a klímaválsággal, illetve az ökológiai és társadalmi összeomlás reális lehetőségével kapcsolatos nemzetközi diskurzusban. Ez többek között azoknak a mozgalmaknak is köszönhető, amelyek tömegmegmozdulásokkal hívják fel a figyelmet, milyen vészesen közel kerültünk ahhoz a ponthoz, ahonnan nincs visszaút” – írták.

Levelükben megjegyzik, hogy mára világszerte fiatalok tízezrei tüntetnek, hogy rávegyék a politikusokat arra, hogy a helyzet súlyossága miatt komolyan foglalkozzanak a problémával, Londonban például több ezren zárták le a hidakat és az utakat, írták.

„Önök, akiknek írásai sok százezer emberhez eljutnak nap mint nap, hatékonyan segíthetik annak megértését, hogy mi okozza a kialakult helyzetet, mit kellene tennünk a hatások csökkentése érdekében, és mi vár ránk a nem túl távoli jövőben. Ennélfogva szükségét látjuk annak, hogy a klímaváltozással kapcsolatos szóhasználat megváltozzon, hiszen ez már nem pusztán változás, hanem válság” – szerepel a levélben, amelyben azt is kérik, hogy „a kiegyensúlyozott, hiteles tájékoztatás érdekében minél hamarabb mutassák be azokat az okokat, amelyek hatásait mi itt Magyarországon is egyre gyakrabban megtapasztaljuk.”

Augusztusban ismertettük a Nature Communications című folyóiratban közzétett tanulmányt, amelyben a média felelősségét boncolgatják a globális felmelegedés elleni harcban. Jennifer Morgan, a Greenpeace nemzetközi ügyvezető igazgatója egyébként a HVG hetilapnak nyilatkozva sürgette a mielőbbi cselekvést. A globális felmelegedés problémájával foglakozó további írásainkat itt találják meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tóth Richárd Itthon

Budapestre is lecsap a klímaváltozás, és Tarlós ezt nagyon jól tudja

Sötét jövőt vázol fel Budapest klímastratégiája, amelyet a főpolgármester egyfajta zöldprogramként hirdet az önkormányzati választás előtti kampányban. Villámárvizek, üzemzavarok, dráguló tömegközlekedés, trópusi betegségek elterjedése – ezeket mind elhozhatja az éghajlatváltozás. De a fővárosnak van egy majdnem ötven pontból álló – bár néhol elég homályos – programja.