Több mint 8 millió autóra ad ki szoftverfrissítést a Kia és a Hyundai, hogy megelőzzék a TikTok-kihívás miatti autólopásokat

A kulcsos indítású autókat lopták filléres módszerrel egy TikTok-kihívás keretein belül fiatalok Amerikában, emiatt több halálos baleset is történt. Most úgy tűnik, megérkezett a megoldás a gyártók részéről.

  • hvg.hu hvg.hu
Több mint 8 millió autóra ad ki szoftverfrissítést a Kia és a Hyundai, hogy megelőzzék a TikTok-kihívás miatti autólopásokat

Még 2022 augusztusában érkeztek a hírek arról, hogy filléres trükkel lopják a KIA vagy Hyundai márkájú kocsikat. A módszer az volt, hogy a kormány alatti részt a tolvajok megbontották, majd az ott megtalálható USB-töltőt (illetve a nyílást) használva el tudták érni, hogy a kormányzár kioldjon. Végül az autót el is tudták indítani.

A biztonsági problémát most egy új, ingyenes frissítéssel befoltozta a Hyundai és a Kia, és összesen több mint 8 millió járműre érkezhet meg. A hírt az Interesting Engineering beszámolója szerint maga az amerikai közlekedési hatóság, a National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) jelentette be.

A gyártók egy lopásgátló rendszert fejlesztettek, ezzel ellensúlyozva az indításgátló rendszer hiányát az autókban.

A közösségi médiában „Kia challenge” néven terjedő kihívás szerte Amerikában megnövelte az autólopások számát. A szóban forgó típusokból hiányzott az indításgátló, ami azt hivatott szolgálni, hogy a jármű elinduljon a megfelelő távirányító vagy kulcs hiányában. A kihívás ráadásul számos balesethez vezetett az NHTSA szerint, melyek közül 8 halálos kimenetelű volt.

Nem érintettek a márkák 2021 novembere után gyártott, valamint nyomógombos modelljei: ezek már rendelkeznek indításgátlóval. A szoftverfrissítés után a járművek kulcsos bezárását követően aktiválódik egy „gyújtáskioldás” nevű funkció, melynek köszönhetően már nem lesz elindítható az autó a kulcsok hiányában.

A Hyundai február 14-től kezdte meg a szervizkampányát, mely csaknem négymillió autót fog érinteni. A gyártó első körben a 2017 és 2020 közötti Elantra, 2015 és 2019 közötti Sonata, valamint a 2020 és 2021 közötti Venua járműveket frissíti.

Ehhez márkaszervizbe kell vinni az autókat, de a frissítés állítólag mindössze egy órát vesz igénybe. Néhány, 2011 és 2022 közötti, indításgátló nélküli jármű azonban nem frissíthető a gyártó szerint.

(Nyitókép: YouTube/Tommy G)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.