Az online játékok zömében – akkor is, ha a letöltésük még ingyenes – a legtöbb esetben van lehetőség alkalmazáson belüli tranzakciókra. Egyes, úgynevezett pay-to-win játékokat már gyakorlatilag nem is lehet végigjátszani valamilyen fizetős kiegészítő vagy funkció nélkül. Éppen ebből következik, hogy a szülőknek érdemes nagyon körültekintőnek lenniük, ha gyerekeik ilyen játékokat használnak – egy brit anya ezt most saját bőrén, de főleg pénztárcáján tapasztalta meg.
Georgina Munday tízéves lánya ugyanis több mint 2500 fontot – több mint egymillió forintot – költött el a Roblox nevű játékplatformon, miután megváltoztatta a családi iPad jelszavát az édesanyja tudta nélkül – az esetről a BBC számolt be.
Az autista kislány az elmúlt időszakban többet kezdte használni a táblagépet, miután nem járt iskolába – küszködött ugyanis a hagyományos oktatásban.
A lány sikerrel változtatta meg a jelszót a tableten, amivel engedélyezni tudta a fizetéseket. Munday először arra gyanakodott, hogy valaki feltörte a lánya fiókját, csak később derült fény a valódi okra.
Időközben azonban a lány úgynevezett mikrotranzakciók százait indította el, melyek zöme körülbelül 20 font körül mozgott, ám a sok kis tétel végül összeadódott, így jött ki a több mint 2500 fontos összeg.
A 6 éves George Johnson édesanyja először azt hitte, csalók lopják a pénzt a számlájáról, a bankjánál viszont azt mondták, az Apple-höz kellene fordulnia. Ekkor lepődött meg igazán.
A nő azonnal felvette a kapcsolatot a bankjával és az Apple-lel, hogy visszakaphassa a pénzét, ám először – egy hétnyi folyamatos próbálkozás után – ez nem vezetett eredményre, mondván a tranzakciókat a megfelelő jogosultságok birtokában a lánya indította. A bank csak azt követően gondolta meg magát, hogy az esetről beszámolt a BBC – ezt követően azonban már a teljes összeget visszakapta a nő.
Az Apple szerint vannak módok arra, hogy a szülők bizonyos beállításokkal és módszerekkel elkerüljék a hasonló eseteket: a legegyszerűbb, ha nem adják meg a fiókjuk jelszavát a gyerekeiknek, és a FaceID / TouchID sincs beállítva a gyerekekre.
Egy iPhone-ról is lejátszható egy futballvébé. A komplexebb mobilos játékok egyre szélesebb kínálata a járvány által kikényszerített gyakori otthonléttel kombinálva egekbe repítette a kiadók bevételeit.
Emellett a vásárlás előtti jóváhagyást is be kell állítani, de van mód ilyen beállítások elvégzésére a képernyőidő bekapcsolásával is.
A tanulság, hogy mindig érdemes átnézni egy eszköz beállításait, mielőtt egy kiskorúnak adnánk azt, rajta aktív fizetési szolgáltatásokkal.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.