Több mint egymillió forintot költött el egy 10 éves lány édesanyja telefonján

Hasznos tanulságokkal szolgálhat az alkalmazáson belüli vásárlások veszélyeiről egy friss brit eset, melyben egy tízéves kislány tudott kis tranzakciókból egészen komoly anyagi kárt összehozni. Végül azonban pozitívan zárult az eset.

  • hvg.hu hvg.hu
Több mint egymillió forintot költött el egy 10 éves lány édesanyja telefonján

Az online játékok zömében – akkor is, ha a letöltésük még ingyenes – a legtöbb esetben van lehetőség alkalmazáson belüli tranzakciókra. Egyes, úgynevezett pay-to-win játékokat már gyakorlatilag nem is lehet végigjátszani valamilyen fizetős kiegészítő vagy funkció nélkül. Éppen ebből következik, hogy a szülőknek érdemes nagyon körültekintőnek lenniük, ha gyerekeik ilyen játékokat használnak – egy brit anya ezt most saját bőrén, de főleg pénztárcáján tapasztalta meg.

Georgina Munday tízéves lánya ugyanis több mint 2500 fontot – több mint egymillió forintot – költött el a Roblox nevű játékplatformon, miután megváltoztatta a családi iPad jelszavát az édesanyja tudta nélkül – az esetről a BBC számolt be.

Az autista kislány az elmúlt időszakban többet kezdte használni a táblagépet, miután nem járt iskolába – küszködött ugyanis a hagyományos oktatásban.

A lány sikerrel változtatta meg a jelszót a tableten, amivel engedélyezni tudta a fizetéseket. Munday először arra gyanakodott, hogy valaki feltörte a lánya fiókját, csak később derült fény a valódi okra.

Időközben azonban a lány úgynevezett mikrotranzakciók százait indította el, melyek zöme körülbelül 20 font körül mozgott, ám a sok kis tétel végül összeadódott, így jött ki a több mint 2500 fontos összeg.

Azt hitte, játékpénz: 4,6 milliió forintnyi dollárt költött egy 6 éves fiú a Sonic Forces-ben

A 6 éves George Johnson édesanyja először azt hitte, csalók lopják a pénzt a számlájáról, a bankjánál viszont azt mondták, az Apple-höz kellene fordulnia. Ekkor lepődött meg igazán.

A nő azonnal felvette a kapcsolatot a bankjával és az Apple-lel, hogy visszakaphassa a pénzét, ám először – egy hétnyi folyamatos próbálkozás után – ez nem vezetett eredményre, mondván a tranzakciókat a megfelelő jogosultságok birtokában a lánya indította. A bank csak azt követően gondolta meg magát, hogy az esetről beszámolt a BBC – ezt követően azonban már a teljes összeget visszakapta a nő.

Az Apple szerint vannak módok arra, hogy a szülők bizonyos beállításokkal és módszerekkel elkerüljék a hasonló eseteket: a legegyszerűbb, ha nem adják meg a fiókjuk jelszavát a gyerekeiknek, és a FaceID / TouchID sincs beállítva a gyerekekre.

Óriási pénzeket lehet kaszálni az ingyenes mobiljátékokkal

Egy iPhone-ról is lejátszható egy futballvébé. A komplexebb mobilos játékok egyre szélesebb kínálata a járvány által kikényszerített gyakori otthonléttel kombinálva egekbe repítette a kiadók bevételeit.

Emellett a vásárlás előtti jóváhagyást is be kell állítani, de van mód ilyen beállítások elvégzésére a képernyőidő bekapcsolásával is.

A tanulság, hogy mindig érdemes átnézni egy eszköz beállításait, mielőtt egy kiskorúnak adnánk azt, rajta aktív fizetési szolgáltatásokkal.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.