Korlátozhatják a közösségi oldalak elérését Franciaországban a zavargások miatt

A demokráciákban nem megszokott eszközhöz folyamodhat Emmanuel Macron francia elnök, korlátozhatják ugyanis a fiatalok közösségi médiás hozzáférését – így megfékezve a politikai szerveződéseket és a radikalizálódást.

  • hvg.hu hvg.hu
Korlátozhatják a közösségi oldalak elérését Franciaországban a zavargások miatt

Franciaországban komoly zavargások törtek ki, miután múlt kedden a Párizstól nyugatra található Nanterre-ben egy rendőr agyonlőtt egy 17 éves helyi lakost, aki ellenállást tanúsított egy közúti ellenőrzés során.

Emmanuel Macron már korábban is hangsúlyozta, hogy az erőszakba torkolló éjszakai gyülekezéseket a Snapchat, a TikTok és más közösségi oldalak segítségével szervezik, és az erőszak másolásában versengés folyik a fiatalok között – most azonban, hogy a zavargások látszólag nem csillapodnak, azt is belebegtette Macron, hogy akár korlátozhatják is a fiatalok hozzáférését az internet nagy részéhez, leginkább a körükben népszerű közösségi oldalakhoz.

Ilyen lépés jellemzően a diktatúrákban vagy a nem éppen demokratikus irányba haladó országokban jellemző.

Macron: A rendcsinálás után jöhet a párbeszéd

Franciaországban 157 embert letartóztattak és 352 gyújtogatást regisztráltak a lázongás hatodik éjszakáján - közölte a belügy hétfő reggeli jelentése. Emmanuel Macron elnök elhalasztotta berlini látogatását, de nem hirdetett szükségállapotot, ahogy azt a jobboldal és a szélsőjobboldal kívánta.

A drasztikus lépés azután merült fel, hogy a francia elnök több száz, zavargásokkat sújtott település polgármesterével tartott találkozót – Macron ezen vetette fel a módszert, melytől azt várja, hogy így vissza lehet szorítani a lázongókat.

Mint a Gizmodo írja, a logika e lépés mögött az lehet, hogy – lévén a közösségi média a helyszíne a radikalizálódásnak és a politikai szerveződéseknek –, a zavargások mögött álló fiatalok hozzáférésének korlátozása ezen platformokhoz segíthet elfojtani a lázongókat.

Macron szavaiból azonban az vehető ki, hogy ehhez az eszközhöz csak a legvégső esetben nyúlnának – persze, jó kérdés, mi lehet a határvonal, Franciaországban ugyanis még mindig nagyon súlyosak a lázongások.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.