Digitális kapuőrök jönnek az EU-ban, csak senki nem igazán akarja vállalni a státuszt

Az európai digitális piacokról szóló törvény a technológiai verseny előmozdítása érdekében vezet be korlátozásokat bizonyos termékekre, amelyeket úgynevezett kapuőrként jelölnének meg. Mind az Apple, mind a Microsoft felháborodott azon, hogy egy ismert terméküket is ebbe a csoportba sorolnák.

  • hvg.hu hvg.hu
Digitális kapuőrök jönnek az EU-ban, csak senki nem igazán akarja vállalni a státuszt

Az új digitális piacokról szóló európai törvény (DMA) szabályozna bizonyos, „digitális kapuőrként” megnevezett vállalatokat, szolgáltatásokat. A szabályok azokra a platformokra vonatkoznak, amelyek megfelelnek bizonyos kritériumoknak, például a 7,5 milliárd eurót meghaladó éves forgalom, a 75 milliárd euró feletti piaci kapitalizáció és a 45 milliós aktív havi felhasználói száma az EU-ban – írja a Financial Times.

A 2022 novemberében életbe léptetett DMA új kötelezettségeket ró a kapuőrökre, mint például az adatok megosztása a versenytársakkal, a szolgáltatásaikhoz való linkelés, valamint a szolgáltatásaik átjárhatósága a rivális alkalmazásokkal. Ez egyenlőbb versenyfeltételeket teremt a vállalkozások számára, és több választási lehetőséget biztosít a fogyasztóknak. Hogy komoly dologról van szó, azt bizonyítja, hogy az előírások be nem tartása akár a vállalat globális forgalmának 10 százalékát is elérő bírságot vonhat maga után.

Az Apple és a Microsoft most azon lobbiznak az európai törvényhozóknál, hogy vegyék ki az iMessage-et és a Binget a kapuőri státuszból, ugyanis ez a két alkalmazás nem felel meg a kritériumoknak. A Microsoft szerint a Bingnek nagyon kicsi a kis piaci részesedése a domináns Google-hoz képest, ami azt jelenti, hogy mentesíteni kellene. (A Bing piaci részesedése mindössze 3%.) Az Apple pedig fenntartja, hogy az iMessage nem éri el a szabályozásban említett felhasználói küszöböt, annak ellenére, hogy minden iPhone-on alapszolgáltatás. Annak fényében, hogy milyen éles a harc a kék és zöld buborékok között, érthető, ha az iMessage megnyitása nem tetszene az Apple-nek.

A tét tehát nem kevés. A „kapuőr” címke egyik jelentős következménye a platformok közötti átjárhatóság. Ha az Apple iMessage-jét és a Microsoft Bingjét kapuőrnek jelölik, akkor lehetővé kell tenniük a felhasználók számára a rivális platformokhoz való hozzáférést. A Bing esetében ez azt jelentheti, hogy a felhasználóknak hozzáférést kell biztosítani a Google-hoz, fő versenytársához. Az iMessage esetében pedig együtt kellene működnie más üzenetküldő szolgáltatásokkal.

Ez az interoperabilitásra való törekvés a DMA alapelve. A lényege, hogy megnyissa a technológiai ipart és biztosítsa a tisztességes versenyt. Ha az olyan üzenetküldő szolgáltatások, mint a Whatsapp, a Facebook Messenger vagy az iMessage megnyílnak és együttműködnek a kisebb platformokkal, az lehetővé tenné a felhasználók számára, hogy üzeneteket váltsanak, fájlokat küldjenek és videóhívásokat kezdeményezzenek különböző alkalmazások között.

Érdekes lesz a vita kimenetele. Ha ugyanis a Binget és az iMessage-t önmagukban nézik, akkor van remény a Microsoft és az Apple számára. Viszont ha a technológiai óriások birodalmának részeként tekintenek rájuk, akkor nem kerülhetik ki a DMA szigorú szabályait. A végső döntés precedenst teremthet a jövőbeli technológiai szabályozáshoz, és átformálhatja az európai digitális gazdaságot – véli az Innovation Origins.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.