Fontos áttörést érhettek el a São Pauló-i Egyetem kutatói: egy olyan bioanyagot hoztak létre, mely képes lehet regenerálni a csontszövetet. Mindez pedig számos kezelést segíthet, a csontgráf beültetéstől a fogimplantátumokig.
Ez több tekintetben is fontos előrelépést hozhat: csökkentheti a kezelési költségeket és a szükséges kórházi tartózkodás idejét, javíthatja a felépülési mutatókat, és végezetül az efféle operációk mellékhatásait is megelőzheti. Az új anyagot a Journal of Biomedical Materials Research folyóiratban mutatták be.
Ahhoz azonban, hogy ez elérhető legyen, az új bioanyagnak képesnek kell lennie utánozni az emberi csontszerkezet bonyolultságát, úgy, hogy eközben hatékony és biztonságos marad – a klinikai vizsgálatok alatt, valamint a gyakorlatban egyaránt.
Betömni a rossz fogat vagy inkább újat növeszteni helyette?
Ha beválik néhány amerikai biológus elképzelése, ez előbb-utóbb nem lesz kérdés, melyik kezelés ajánlott fogprobléma esetén. A kulcsot az őssejtek jelenthetik.
Jelenleg az ilyen, csontszövetet igénylő beavatkozások során általában szükséges a beteg saját csonttöredékeinek a felhasználása – és ez nem egy tökéletes megoldás, mivel sokszor további műtétek szükségesek hozzá, melyek nagyobb fertőzésveszélyt, és nem utolsó sorban lassabb felépülést eredményezne – írja az Interesting Engineering.
Vizsgálatok szerint az új, kobaltot, valamint egy monetit nevű kalciumot magában foglaló anyag ráadásul biztonságos is, nem jelent veszélyt az emberi szervezetre. A gyakorlati alkalmazásig azonban még bizonyára várni kell. Állatkísérletek során már több területen is bizonyított.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.