A NASA már évek óta dolgozik azon, hogy mintákat tudjon hozni a Földre a Marsról. Ezeket előbb persze be kell gyűjteni, ami komoly fejtörést okoz a tudósoknak. Mivel azonban ez egy globális misszió, így bárki bedobhatja a saját ötletét. Most épp a kínaiak tették meg ezt.
Az Interesting Engineering beszámolója szerint a kínai Habin Technológiai Intézet, valamint a Kínai Űrtechnológiai Akadémia tudósai egy újfajta megoldást javasolnak a feladatra. Egy olyan drónt, avagy helikoptert, egészen pontosan kvadrokoptert küldenének a Marsra, melynek nyolc rotorja van, és képes lehet a minták összegyűjtésére és indítóállomásra szállítására.
Az Acta Astronautica című tudományos lapban közzétett publikáció szerint egy összehajtható szerkezetről lenne szó, amely a Marson landolva kinyílna, majd megkezdhetné a működését. A bevetésével nemcsak a marsi minták begyűjtésének rugalmasságát, de hatékonyságát is növelni lehetne.
A NASA valamikor a 2030-as évek elején hozná el a Marson begyűjtött mintákat a Földre, ehhez viszont új rakétára és hajtóműre van szükség.
A szakemberek szerint a megoldás életképes, amit a NASA Ingenuity nevű marsi helikoptere is bizonyít. Kína kettőt is küldene kvadrokopteréből a vörös bolygóra, a Jezero-kráter közlében landolnának.
Az eszközöket úgy alakítanák ki, hogy képesek legyenek önvezető módban is repülni, így nem kellene amiatt aggódni, hogy egy kommunikációs kiesés miatt kudarcba fullad a küldetés. Ugyanakkor nemcsak ez veszélyezteti az akciót: nemrég az egész projekt veszélybe került, kiderült ugyanis, hogy az amerikai kormányzat nem ad rá annyi pénzt, mint amennyi a megvalósításhoz szükséges lenne. Emiatt minimum csúszhat a projekt, rosszabb esetben viszont törölhetik azt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.