A szakadár ukrán tartományok elismeréséről szóló határozatot fogadott el az orosz parlament

Két befolyásos Putyin-párti képviselő és a kommunisták is erre tettek javaslatot.

  • Lengyel Miklós Lengyel Miklós
A szakadár ukrán tartományok elismeréséről szóló határozatot fogadott el az orosz parlament

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Donyecki, illetve luhanszki népköztársaságnak nevezi magát a két tartomány, amely 2014-ben nyilvánította ki elszakadási szándékát a kijevi kormánytól. 2014-ben orosz csapatok foglalták el a Krím félszigetet, amelyet egy népszavazás után Oroszország annektált. A Krím félsziget lakosságának a többsége orosz, de nem ez érdekelte igazában Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hanem az, hogy a Fekete-tengeri flotta főparancsnoksága Szevasztopolban van.

A Putyin befolyása alatt álló Rt.com portál megjegyzi, hogy jelenleg sem Kijev, sem pedig Moszkva nem ismeri el a két „népköztársaságot”. Oroszország Ukrajna területi szuverenitását elismerte a minszki egyezményben, amely lezárta a fegyveres konfliktust. Az ukrán kormány azt állitja, hogy a két „népköztársaság” valójában orosz kreatúra, amely élvezi Putyin katonai és anyagi támogatását. Moszkva eddig már több mint félmillió orosz útlevelet adott ki a két ukrán tartományban élőknek – írja az Rt.com.

A Putyin-párt törvényjavaslata nem egyedülálló, a múlt hónapban a dumában a kommunista képviselőcsoport már javasolta ugyanezt. Vjacseszlav Vologyin, a törvényhozás elnöke jelezte, hogy mindkét törvényjavaslatot előterjesztik, és azt fogadják el, amely több szavazatot kap.

Végül a kommunista frakció indítványára elfogadott határozatot 351 szavazattal fogadták el, 16 ellenében, a másik javaslatot az alsóház elvetette.

A hosszú asztal

Putyin ugyanúgy fogadta Szergej Lavrov külügy- és Szergej Sojgu hadügyminisztert, mint korábban Orbán Viktor magyar miniszterelnököt és Emmanuel Macron francia elnököt. Ez Moszkvában is figyelmet keltett, ezért Dmitrij Peszkov, Putyin szóvivője rövid nyilatkozatot adott ki. Eszerint a hosszú asztal kizárólag a Covid szabályok és elővigyázatossági intézkedések következménye, és egyáltalán nem akadályozza a munkát. Dmitrij Peszkov kitért Emmanuel Macron francia elnök esetére, aki megtagadta a PCR-tesztet, mert nem akarta, hogy a DNS-e orosz kezekbe jusson. Néha a vendég a saját szabályait követi és nem fogadja el a vendéglátóét. Ez is magyarázza a hosszú asztalt – idézi Peszkov szóvivőt Putyin portálja, az Rt.com.