szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Folyamatosan érkeznek a reakciók Putyin beszédére. Vannak, akik szerint a beszéd az orosz kudarc, a gyengeség jele.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában
Németország gazdasági minisztere elítélte Vlagyimir Putyin orosz elnök szerda reggel bejelentett részleges mozgósítását.
A lépés "rossz és helytelen fejlemény" - mondta Robert Habeck gazdasági miniszter Berlinben újságíróknak.
Az Egyesült Államok kijevi nagykövete a kudarc jeleként utasította el Vlagyimir Putyin orosz elnök szerda reggeli bejelentését, és fogadkozott, hogy az Egyesült Államok továbbra is támogatni fogja Ukrajna ellenállását az orosz agresszióval szemben.
"A látszat-népszavazás és a mozgósítás a gyengeség, az orosz kudarc jele" - tweetelte Bridget A. Brink nagykövet, alig néhány perccel azután, hogy megkezdődött az orosz vezető beszédének közvetítése.
"Az Egyesült Államok soha nem fogja elismerni Oroszország igényét az állítólagosan elcsatolt ukrán területekre, és továbbra is Ukrajna mellett fogunk állni, amíg csak szükséges" - tette hozzá Brink.
Oroszország mozgósítása előre látható lépés volt, amely rendkívül népszerűtlennek fog bizonyulni, és aláhúzza, hogy a háború nem Moszkva terve szerint halad - mondta a Reutersnek Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó.
Podoljak a hírügynökségnek küldött szöveges üzenetében azt mondta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök megpróbálja a nyugatra hárítani a felelősséget a "provokálatlan háború" kirobbantásáért és Oroszország romló gazdasági helyzetéért.
A volt oroszországi brit nagykövet, Sir Tony Brenton a Sky News brit hírtelevízióban nyilatkozott. Azt mondta, hogy Oroszország eddig azért nem mozgósított teljes mértékben, mert "Putyin aggódott az orosz közvéleményre gyakorolt hatások miatt".
A helyszíni kudarcok azonban megváltoztatták a számítást. Brenton azt mondta:
Putyin most bejelentette a mozgósítást, amit a háború kezdete óta nem volt hajlandó megtenni, és most elfogadta a hadseregének tanácsát, és visszatért a nukleáris fenyegetéshez a nyugat állítólagos nukleáris fenyegetéseivel összefüggésben. Most nem tudom, hogy ezt elhiszi-e vagy sem, de ez nyilvánvalóan egy nagyon jelentős lépés a retorikában.
A hétvégi népszavazási javaslatokról azt mondta:
A népszavazások ilyen körülmények között nyilvánvalóan nem túl őszinte dolgok, és az eredmény elég egyértelmű, hogy ők igent fognak mondani, mi nyugaton azt mondjuk, hogy ezek hamis népszavazások, és ellenállunk nekik. De ha Putyin tovább akarja folytatni ezeknek a tartományoknak az annektálását, akkor ezek a népszavazások ürügyet adnak neki erre.
Arra a kérdésre, hogy milyen hatása lesz Putyin mai beszédének Ukrajnában, azt mondta, hogy az ukránoknak jó okuk van arra, hogy továbbra is bizakodóak legyenek a terepen elért eredményeik nyomán. Az orosz közvéleményre gyakorolt hatása azonban szerinte jelentősebb lehet - a "különleges művelet" közelebb kerül ahhoz, hogy valódi háború legyen, amelyet az orosz vezetőkön még nagyobb nyomás lesz, hogy ne veszítsék el.

Az Egyesült Államok kijevi nagykövete az orosz kudarc jeleként értékelte a szerda reggeli bejelentését, és fogadkozott, hogy az Egyesült Államok továbbra is támogatni fogja Ukrajna ellenállását az orosz agresszióval szemben. „A látszat-népszavazás és a mozgósítás a gyengeség, az orosz kudarc jele” – tweetelte Bridget A. Brink nagykövet, alig néhány perccel az után, hogy megkezdődött az orosz vezető beszédének közvetítése. Hozzátette:

Az Egyesült Államok soha nem fogja elismerni Oroszország igényét az állítólagosan elcsatolt ukrán területekre, és továbbra is Ukrajna mellett fogunk állni, amíg csak szükséges.”

AFP/Russian Defence Ministry

Oroszország mozgósítása előre látható lépés volt, amely rendkívül népszerűtlennek fog bizonyulni – ezt már Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó mondta. Szerinte a háború nem Moszkva terve szerint halad. Podoljak azt mondta, hogy Putyin megpróbálja a Nyugatra hárítani a felelősséget a „provokálatlan háború” kirobbantásáért és Oroszország romló gazdasági helyzetéért.

Itt az ukrán reakció Putyin bejelentésére: Kiszámítható és népszerűtlen lépés a mozgósítás

Mihajlo Podoljak elnöki tanácsadó szerint az orosz elnök által mondottak csak alátámasztják, hogy a háború menete nem a Kreml elképzelései szerint alakul.

Németország gazdasági minisztere, Robert Habeck elítélte a Putyin által bejelentett részleges mozgósítást, „rossz és helytelen” fejleménynek nevezve azt.

A volt oroszországi brit nagykövet, Sir Tony Brenton a Sky News brit hírtelevízióban nyilatkozott. Azt mondta, hogy Oroszország eddig azért nem mozgósított teljes mértékben, mert „Putyin aggódott az orosz közvéleményre gyakorolt hatások miatt”. A helyszíni kudarcok azonban megváltoztatták a számítást. Brenton azt mondta: Putyin most bejelentette a mozgósítást, amit a háború kezdete óta nem volt hajlandó megtenni, és most elfogadta a hadseregének tanácsát, és visszatért a nukleáris fenyegetéshez a Nyugat állítólagos nukleáris fenyegetéseivel összefüggésben.

„Most nem tudom, hogy ezt elhiszi-e vagy sem, de ez nyilvánvalóan egy nagyon jelentős lépés a retorikában” – mondta Brenton. A hétvégi népszavazási javaslatokról is beszélt, szerinte a népszavazások ilyen körülmények között nyilvánvalóan nem túl őszinte dolgok, és az eredmény elég egyértelmű. „Ők igent fognak mondani, mi nyugaton azt mondjuk, hogy ezek hamis népszavazások, és ellenállunk nekik. De ha Putyin tovább akarja folytatni ezeknek a tartományoknak az annektálását, akkor ezek a népszavazások ürügyet adnak neki erre” – véli Brenton.

Arra a kérdésre, hogy milyen hatása lesz Putyin beszédének Ukrajnában, azt mondta, hogy az ukránoknak jó okuk van arra, hogy továbbra is bizakodóak legyenek a terepen elért eredményeik nyomán. Az orosz közvéleményre gyakorolt hatása azonban szerinte jelentősebb lehet – a „különleges művelet” közelebb kerül ahhoz, hogy valódi háború legyen, amellyel az orosz vezetőkön még nagyobb nyomás lesz, hogy ne veszítsék el.

A kínai külügyminisztérium közleményében párbeszédre szólította fel a feleket, és hogy találjanak módot a biztonsági aggályaik eloszlatására.

Petr Fiala cseh miniszterelnök szerint a részleges mozgósítás elrendelése csak egy újabb bizonyítéka Oroszország agresszori mivoltának. „Szüksége van Ukrajnának a segítségre és a saját jól felfogott érdekünkben folytatjuk is Ukrajna megsegítését” – jelentette ki.

A világ vezetőinek sorában Mark Rutte holland miniszterelnök volt a legutóbbi, aki ma reggel reagált Vlagyimir Putyin részleges mozgósítására. Szerinte a lépés egyértelműen a Kremlben kitört pánik jele, amit az Ukrajna északkeleti részén elszenvedett sorozatos vereségek váltottak ki. Rutte hozzátette, hogy Putyin nyilatkozatát nem szabad úgy értelmezni, mint a Nyugat elleni teljes háborúval való közvetlen fenyegetést. „A mozgósítás, a donyecki népszavazásra való felszólítás, ez mind a pánik jele” – mondta. „Az atomfegyverekről szóló retorikája, amit már sokszor hallottunk, és ez a szónoklás hidegen hagy minket. Ismerjük már ezt jól, én azt tanácsolom, hogy őrizzük meg nyugalmunkat”.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Putyin részleges mozgósítást rendelt el, Blinken szerint az USA sosem fogja elismerni az ukrán területek orosz annektálását - a háború szerdai hírei

Vlagyimir Putyin kedden beharangozott nagy beszédére szerdán reggel került sor: részleges mozgósítást rendelt el. Az amerikai külügyminiszter szerint a megszállt területeken rendezett bármiféle „népszavazás" illegitimnek minősül.

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!