szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Korábban az Egyesült Államok is szankciókat helyezett kilátásba az egyre erőszakosabb ciszjordániai telepesekkel szemben.

Az Európai Unió azt fogja javasolni a tagországok kormányainak, hogy vezessenek be szankciókat azokkal a szélsőséges izraeli telepesekkel szemben, akik erőszakos cselekményeket követnek el palesztinokkal szemben Ciszjordániában – jelentette be az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben hétfőn.

Josep Borrell (nyitóképünkön) a tagországok külügyminisztereinek tanácskozását követően tartott sajtótájékoztatón közölte, hogy az EU az izraeli telepesek által a palesztinok ellen elkövetett erőszakos támadások leállítására szólít fel. "Azon fogunk dolgozni, hogy szankciókat javasoljunk a ciszjordániai szélsőséges telepesekkel szemben" – mondta. Ezen a tanácskozáson találkozott, a háború kitörése óta először, Szijjártó Péter és ukrán kollégája:

Először találkozik a háború kitörése óta az ukrán külügyminiszter Szijjártó Péterrel

Dmitro Kuleba szerint a magyar kormánynak el kell ismernie annak tényét, hogy Kijev megváltoztatta az oktatásra és a nemzetiségek nyelvhasználatára vonatkozó törvényeit, épp úgy, ahogyan Budapest akarta.

Hangsúlyozta, a Palesztin Hatóság uniós pénzügyi támogatásának folytatódia kell. Az éves uniós támogatásnak azonban biztosítékokat kell tartalmaznia arra vonatkozóan, hogy ezek a pénzek semmi esetre se járuljanak hozzá terrorizmus finanszírozásához, illetve gyűlölet vagy antiszemitizmus szításához – szögezte le Borrell.

November közepén Joe Biden elnök is arról beszélt: kész szankciókat bevezetni az Egyesült Államok azokkal az izraeli telepesekkel szemben, akik részt vesznek a palesztinok elleni támadásokban a megszállt Ciszjordániában.

Közölte továbbá, hogy a régió békéje és stabilitása érdekében az Európai Unió javaslatokat készít elő a kétállami megoldás, azaz Izrael mellett egy palesztin állam létrehozására. "A teljes nemzetközi közösségnek el kell köteleződnie ezen megoldás mellett, noha Izrael elutasítja azt" – mondta. Hozzátette: "Izrael biztonsága nem szavatolható katonai eszközökkel, azt csak a konfliktus politikai rendezése biztosíthatja".

Josep Borrell az ukrajnai háborúval összefügésben azt mondta: Kijev rendkívül fontos reformokat hajtott végre, azok figyelembe vétele mellett az európai politikusoknak még ezen a héten fontos döntéseket kell hozniuk.

Ukrajna támogatásával kapcsolatban azt mondta: mindenképpen el kell kerülni, hogy Oroszország győzedelmeskedjen. Ennek érdekében folytani kell a megtámadott ország támogatását a katonai eszközök átadása mellett a finanszírozás területét érintően is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!