szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem sikerült jól atlétáinknak az olimpia, a magyar női vízilabdacsapat nem tudta megverni Kínát. Az asztaliteniszezőink a negyeddöntőre hajtanak, kiderülhet, hogy éremért harcolhat-e Berecz Zsombor. Tartsanak velünk!

Tokió 2020
Sosem volt még ilyen olimpia, mint a tokiói - egy évet csúszott, szigorú járványügyi szabályok mellett, nézők nélkül, állandó fenyegetettség mellett zajlott. De lezajlott, és így is jó volt. És így is megvoltak a felemelő vagy drámai pillanatai, így is akadtak hősök, ünnepeltünk legendákat és fedeztünk fel új csillagokat. A hvg.hu cikksorozatában mindezeket megtalálja.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Köszönjük az egész napos figyelmüket

Hétfőn folytatjuk!

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Akarata ellenére haza akarják küldeni, a NOB segítségét kéri egy fehérorosz sprinter

Az atléta hétfőn versenyezne, azt mondja, nem megy vissza Fehéroroszországba. Bővebben.

Sós Csaba: "nem gondolnám, hogy olyan gyengén szerepeltünk volna"

Sós Csaba, a magyar úszóválogatott szövetségi kapitánya szerint a koronavírus-járvány okozta egyéves halasztás, illetve a reggeli finálék jelentősen alakítottak az erőviszonyokon, ugyanakkor nem tartja gyengének a szereplést, hiszen korábban még egyszer sem sikerült ennyi versenyzőnek olimpiai döntőt úsznia.

"Én mindenképp arra helyezném a hangsúlyt, hogy tizenhárom döntőt úszhattunk, azokban szerepelt mindösszesen tizenöt ember, azaz a válogatottnak csaknem a fele, továbbá hogy mindenkire ugyanazok a kvalifikációs szabályok vonatkoztak, így volt miénk az egyik legnagyobb csapat, vagyis nem gondolnám, hogy olyan gyengén szerepeltünk volna" – idézte a szövetségi kapitányt a magyar szövetség közleménye a tokiói olimpia úszóversenyeit követően, melyek során Milák Kristóf révén egy arany- és egy ezüst volt a magyar éremtermés.

"Arra pedig nem is emlékszem, volt-e valaha három negyedik és három ötödik helyünk – láttuk, mennyire voltak a dobogótól, azaz az olimpia előtti elvárások egyáltalán nem voltak a valóságtól elrugaszkodottak" – mondta Sós Csaba hozzátéve, hogy Kenderesi Tamásnak 200 méter pillangón hét század, Verrasztó Dávidnak pedig 400 méter vegyesen 21 század hiányzott a bronzhoz. Megjegyezte, a 200 méter pillangón Kapás Boglárkát is a dobogóra "képzelték", Hosszú Katinkáról nem is beszélve, aki címvédőként 400 és 200 méter vegyesen sem került fel a dobogóra.

"Úgy is mondhatnám: amennyire fájóak a negyedik helyek, annyira értékesek is. És az is érzékelhető, Európának sokadszor sem feküdt a távol-keleti helyszín, amit pláne megbolondítottak a reggeli döntők. Tudom, mindenkinek ugyanazok a feltételek, ám nagyon nem mindegy, milyen időzónából érkezve kell csúcsteljesítményt nyújtani" – mondta Sós Csaba, ugyanakkor leszögezte, ha a háromszoros olimpiai bajnok Hosszú "csak átlagos formát fut itt, mindjárt ott vagyunk az élmezőnyben".

Öt évvel ezelőtt, Rio de Janeiróban négy magyar úszó is ott állt a dobogón, most viszont, ahogyan 2000-ben és 2008-ban, csupán egyetlen versenyző tudott érmet szerezni:

"Mindenki emlékezzen vissza: már a 2017-es budapesti világbajnokságon elmondtam, itt még együtt úszott a múlt, a jelen és a jövő. Most az őrségváltás halasztódott egy évvel a Covid miatt, de muszáj beletörődnünk: ahogy sok évig nem láttunk hasonló csodákat, mint amit a Darnyi-Egerszegi-Rózsa-Czene-féle generáció csinált, úgy most sem számíthatunk arra, hogy Cseh Laci, Gyurta Dani, a Verrasztó-testvérek, Jakabos Zsuzsa, Hosszú Katinka után belátható időn belül érkezik egy ilyen szupergeneráció" – nyilatkozta Sós Csaba aki szerint a most induló Úszó Nemzet Program úgy kell, mint egy falat kenyér: "Ez olyan mértékben bővíti ki a merítési lehetőséget, hogy sokkal nagyobb eséllyel találunk még több tehetséget. Mert a rendszer nem rossz: harmincketten kvalifikáltak, ami nagy szó, és Milák Kristóf példája mutatja, akiben ott van az extraklasszis adottság, azt a magyar szisztéma elviszi a legmagasabb csúcsig."

Olasz arany férfi 100 méteren, világcsúcs női hármasugrásban

Hatalmas meglepetésre az olasz Lamont Marcell Jacobs nyerte a férfi 100 méteres síkfutást vasárnap a tokiói olimpián, Yulinar Rojas pedig világcsúccsal a női hármasugrást.

A legnagyobb érdeklődéssel várt számról előzetesen annyi volt biztosan megállapítható, hogy a győztest 13 év után először nem Usain Boltnak hívják majd. A nyolcszoros olimpiai bajnok jamaicai szupersztár uralta a 100 és a 200 métert az elmúlt három játékokon, hozzá hasonló kimagasló egyénisége ezúttal nincs a két vágtaszámnak, így nyílt volt a dobogós helyek sorsa.

Az elődöntők meglepetését egyrészt az idei világranglista-vezető (9.77 mp) amerikai Trayvon Bromell kiesése jelentette, másrészt az, hogy a kínai Szu Ping-tien 9.83-mal a leggyorsabbnak bizonyult. A fináléban aztán kisebb szenzáció született: a kettes pályán futó olasz Marcell Jacobs maga mögé utasította a mezőnyt és 9.80-nal diadalmaskodott. A 26 éves futó eddigi legjobb eredménye a fedett Eb-n idén 60 méteren elért győzelem volt.

Női hármasugrásban a kétszeres világbajnok és riói ezüstérmes Yulimar Rojas májusban 15,43 méteres eredményével az örökranglista második helyére lépett fel. A döntőben rögtön első nekifutásával 15,41 méterig repült, ami minden idők harmadik legjobbja, egyben olimpiai csúcs. Ezen utolsó ugrásával - már aranyérmesként - még javított, és 15,67 méterrel átadta a múltnak az ukrán Inessza Kravec 1995-ös, 15,50 méteres világrekordját.

Kiegyezett a két magasugró a megosztott aranyéremben

A katari Mutaz Barshim és az olasz Gianmarco Tamberi megegyeztek a megosztott aranyéremben. A két sportoló ugyanúgy 2 méter 37 centit ért el, azonban a  a 2,39 méterrel már egyikük sem bírt. A szabályok szerint már volt arra lehetőség, hogy ne ugorjanak tovább és így mindketten olimpiai bajnokok lettek.

Amikor mindezt megbeszélték a versenybíróval, az olasz versenyző a katari nyakába ugrott, majd mindketten heves ünneplésbe kezdtek:

Tamberi elmondta: egymás szemébe néztünk, és egyértelmű volt, hogy nem ugrunk, nem versenyzünk, ha nem muszáj.

Hatalmas tapsot kapott Kozák Luca fair play-díjas gesztusa a tokiói olimpiai stadionban

Felsegítette jamaicai ellenfelét, miután mindketten kiestek a versenyből.

Hatalmas tapsot kapott Kozák Luca fair play-díjas gesztusa a tokiói olimpiai stadionban

Felsegítette jamaicai ellenfelét, miután mindketten kiestek a versenyből.

A Pavljucsenkova, Rubljov kettős nyerte a vegyes párost

Az Anasztaszija Pavljucsenkova, Andrej Rubljov kettős nyerte a vegyes párosok orosz házidöntőjét a tokiói olimpia tenisztornáján.

A negyedik helyen kiemelt duó a vasárnapi fináléban döntő rövidítésben, 1 óra 53 perc alatt diadalmaskodott a Jelena Vesznyina, Aszlan Karacev kettős ellen.

Anasztaszija Pavljucsenkova, Andrej Rubljov (orosz, 4.)-Jelena Vesznyina, Aszlan Karacev (orosz) 6:3, 6:7 (5-7), 13-11 - döntő rövidítés.

Kiesett a női csapat, befejezték a magyar asztaliteniszezők

A magyar női asztalitenisz-válogatott a papírformának megfelelően kikapott vasárnap a házigazda, második helyen kiemelt japánoktól a csapatverseny első fordulójában, így búcsúzott a tokiói olimpián.

A Madarász Dóra, Pergel Szandra, Fazekas Mária összeállítású együttes 3-0-ra maradt alul a nyolcaddöntőnek megfelelő első körben.

Ezzel a magyar asztaliteniszezők befejezték szereplésüket a japán fővárosban.

Szlovén csoportelsőség a férfi kosárlabdatornán

A szlovén válogatott kiélezett mérkőzésen győzte le a világbajnok spanyol csapat a tokiói olimpiai férfi kosárlabdatornája csoportküzdelmeinek vasárnapi zárásaként, ezzel a C jelű négyes élén végzett.

Az olimpiák történetében első alkalommal sorsolás döntött a negyeddöntő párosításáról, itt a három csoportgyőztest, illetve a legjobb második amerikai csapatot kiemelték, és hozzájuk húzták a többieket azzal a kikötéssel, hogy a nyolc között nem találkozhatnak az azonos csoportból érkezők.

A negyeddöntő slágerpárosítása az amerikai-spanyol lett, azaz a címvédő a világbajnokkal találkozik.

Eredmények, kosárlabda, csoportkör, 3. (utolsó) forduló:

férfiak, C csoport:

  • Argentína-Japán 97-77 (26-16, 20-22, 19-15, 32-24)
  • Szlovénia-Spanyolország 95-87 (20-24, 21-20, 27-26, 27-17)

A végeredmény: 1. (negyeddöntős) Szlovénia 6 pont, 2. (negyeddöntős) Spanyolország 5, 3. (negyeddöntős) Argentína 4, 4. Japán 3

Az A csoport végeredménye: 1. (negyeddöntős) Franciaország 6 pont, 2. (negyeddöntős) Egyesült Államok 5, 3. Csehország 4, Irán 3

A B csoport végeredménye: 1. (negyeddöntős) Ausztrália 6 pont, 2. (negyeddöntős) Olaszország 5, 3. (negyeddöntős) Németország 4, 4. Nigéria 0

1 2 3 4 5 6 7 8 9
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!