szerző:
BBC
Tetszett a cikk?

Csak az Egyesült Királyság 100 millió oltással járul hozzá a szegényebb országok ellátásához. A G7-csúcstalákozón szó volt még a klímaváltozás elleni küzdelemről is.

"Sajnálom, hogy az angol csapat nem láthatja élőben a sajtótájékoztatót" - viccelődött Boris Johnson brit miniszterelnök az EB meccsét éppen elkezdő brit válogatottal kapcsolatban - írja a BBC. A fejlett országok G7-es csoportjának (Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, Egyesült Királyság, Egyesült Államok) csúcstalálkozója utáni sajtótájékoztatóján Johnson azt mondta, a világ maga mögött hagyta a járványhelyzet első időszakára jellemző önző hozzállást. Megegyeztek róla, hogy 1 milliárd vakcinát juttatnak el a rászoruló szegényebb országokba, ezek közül 100 millió érkezik csak az Egyesült Királyságból. "Nagy lépés ez a világ átoltottságának növelésében" - mondta. Az AstraZeneca termékét pedig a világ legnépszerűbb vakcinájaként emlegette.

A legfeljlettebb országok megállapodtak arról is, hogy 40 millió kislánynak fognak segíteni világszerte abban, hogy iskolába mehessenek. Hozzátette, a nemzetközi színtér szégyene, hogy rengeteg gyerek képtelen kihozni magából a maximumot, boldogulni az életben csak azért, mert nem kap megfelelő oktatást. "A gyerekek, különösen a lányok oktatása az egyik legegyszerűbb módszer arra, hogy egy nehéz helyzetben lévő ország kiszabaduljon a nyomorból és helyreállíthassa az életet a koronavírus után" - mondta a brit miniszterelnök.

Kína figyelmeztette a G7-ek vezetőit: elmúlt az az idő, amikor országok egy kis csoportja dönthetett a világ sorsáról

A nagyvállalatok társasági adójának nemzetközi minimálása úgy működhet, mint Arkhimédész „biztos pontja", amelyen állva kifordítható sarkaiból a világ - véli szerzőnk, László Csaba volt pénzügyminiszter, címzetes egyetemi tanár. Az „agresszív adóoptimalizálás" visszaszorításához vezető úton azonban még számos buktató lehet.

A G7 országok felelnek a Föld szén-dioxid kibocsájtásának 20 százalékáért, ezért "a változás velünk kell kezdődjön, ez világossá vált a tárgyalásokon" - mondta Johnson, aki szerint nagyszerű, hogy mindenki egyetért az emissziók csökkentésében, de mindezt gyorsan kell véghez vinni és segíteni kell benne a fejlődő országoknak is.

Boris Johnson szerint a Brexit témája teljesen perifériára szorult a tárgyalásokon, pedig korábban Joe Biden is utalt arra, hogy a tárgyalások része lesz az is, mi történik Észak-Írországgal. A brit miniszterelnök szerint azonban az Egyesült Királyság területi egységének megőrzése az Egyesült Királyságra tartozik.

Kérdésre válaszolva a brit kormányfő azt mondta, Nagy-Britanniában a járvány megfékezését célzó, még érvényben lévő utolsó korlátozások június 21-én esedékes feloldásáról csak hétfőn fog tudni nyilatkozni. Az ország lakosságának 44 százaléka már megkapta mindkét oltást. Arra viszont nem válaszolt, hogy mekkora átoltottságnál fogják felolldani a korlátozásokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!