szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Reagált az ország a találkozó legfrissebb fejleményeire.

„Rég elmúltak azok az idők, amikor országok egy kis csoportja dönthetett a világ sorsáról” – üzente Kína kormányzata a londoni nagyköveten keresztül a G7 országcsoport vezetőinek. Hozzátették: „Mi mindig úgy gondoltuk, hogy az országok, - legyenek azok nagyok vagy kicsik, erősek vagy gyengék, szegények vagy gazdagok, - egyenrangúak, és a világot érintő kérdések konzultációiba minden országot be kell vonni”.

Az üzenet arra érkezett válaszként, hogy a G7-országok (Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, Kanada, Egyesült Államok) angliai találkozóján a résztvevők olyan tervet fogadtak el, amellyel felléphetnek Kína Új Selyemút programjával szemben: a programban Kína több országban is infrastrukturális beruházásokat finanszírozott, de a kritikák szerint a legtöbb esetben úgy, hogy a beruházó államokat súlyosan eladósította vele - írja a BBC.

Egymilliárd oltást juttatnak szegény országoknak a G7-ek

Csak az Egyesült Királyság 100 millió oltással járul hozzá a szegényebb országok ellátásához. A G7-csúcstalákozón szó volt még a klímaváltozás elleni küzdelemről is.

Joe Biden amerikai elnök a találkozón a saját javaslatáról is beszélt: a B3W – Építsük vissza a jobb világot, azaz a Build Back Better World program az Új Selyemúthoz hasonló beruházásokat tartalmazna, azonban "értékközpontú, magas színvonalú és átlátható" partnerséget kínálna – a program finanszírozásának részletei azonban egyelőre nem világosak.

Rob Watson, a BBC tudósítója úgy véli, Biden elnök víziója szerint a következő évek a demokráciák és az autokráciák közötti küzdelemről szólnak majd. A tudósító hozzáteszi, úgy tűnik viszont, hogy a G7-országok között még nincsen konszenzus arról, hogy Kína partnert, versenytársat vagy biztonsági fenyegetést jelent-e.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

László Csaba hvg360

László Csaba: Hatalmas káoszban kell tisztességes adózásra fogni a multikat

A nagyvállalatok társasági adójának nemzetközi minimálása úgy működhet, mint Arkhimédész „biztos pontja”, amelyen állva kifordítható sarkaiból a világ – véli szerzőnk, László Csaba volt pénzügyminiszter, címzetes egyetemi tanár. Az „agresszív adóoptimalizálás” visszaszorításához vezető úton azonban még számos buktató lehet.