Volt idő, amikor SAP rendszerek csak mainframe gépeken futottak. – mondja Vadász Pál a Montana Rt. elnök-vezérigazgatója. – Aztán a számítástechnika egy jó mély levegőt vett: az új, nagykapacitású és mégis jóval olcsóbb számítógépek egyik pillanatról a másikra megnyitották az utat az SAP széleskörű alkalmazása előtt. Mi a Montananál úgy láttuk egy forradalmian új lehetőség bontakozik, olyan, amely mellett nekünk magunknak is ki kell állnunk. Röviden ez az oka annak, hogy ma a Montana Rt. már számos vállalat SAP rendszerének felépítésében vett részt, ezeket újabb és újabb verziókra fejleszti tovább, és ezeknek az alkalmazásoknak a supportját is ellátja.
A Montana Rt. saját, önálló szoftverek fejlesztésében gyakorlott vállalat. Tisztában vagyunk azzal, hogy a fejlesztés sohasem ér véget. Legfeljebb egy új, eredményesebb változat készül el. Az SAP nem kevesebb, mint összesen két teljes évezred évnyi (!) fejlesztői kapacitás befektetése árán hozta létre az SAP R/3 rendszert. Az 1992-es bevezetés azután minden várakozást felülmúlt. 1994-re, alig két év alatt az SAP AG világelső lett a vállalat irányítási szoftverek területén. Az R/3 3.1-es verziója 1996-ban jelent meg: ez már képes volt átfogó, és biztonságos intranetes megoldásokat nyújtani. Ráadásul 130 interfész állt rendelkezésre a külső programok rendszerbe integrálására. Az SAP azóta is nagyon izgalmas partner: összes bevételének 20%-át folyamatos fejlesztésre fordítja.
És még valami, amit különösen fontosnak érzünk. – teszi hozzá Vadász Pál. – Az SAP számára a fejlesztés nem áll meg a szoftver továbbépítésénél. Az SAP ma már világcég, de mindig a hazai számítástechnikai cégekre támaszkodik: így a Montanaval közösen dolgozik a piac továbbfejlesztésén.
Hogy miért együtt a Montanaval? Mert az R/3 testre szabott rendszer. Bevezetésekor nem alkalmazható sablon. A bevezetési projektet egy arra felkészült cégnek gondozni kell. Mindig az aktuális környezethez, előfeltételekhez, felhasználói igényekhez kell igazítani. Ezért az SAP rendszer kiválasztása önmagában nem oldja meg a feladatot. Szükség van egy gyors és zökkenőmentes bevezetést biztosító partnerre. Az SAP pedig szigorú kritériumok szerint válogatja meg együttműködő partnereit.
Montana Quality mérnökök által vezetett mérnökgárdánk tapasztalt tanácsadói csapat. Komoly gyakorlatra tettünk szert, bevezetési módszertanunk kiforrott. Jelentős referenciákkal rendelkezünk az SAP bevezetések terén és a bevezetést követő magas színvonalú támogatásban. A Montana Rt., mint megoldásszállító kiválasztása olyan döntés, amely éveken - sőt évtizedeken - keresztül befolyásolja az SAP rendszert bevezető cég működését. Egy ilyen szövetség ügyfeleinknek a siker mellett a biztonságot is garantálja.
Fejlődik az SAP, és nőnek a piaci igények. Ezért is tartjuk megtisztelőnek, hogy a Nemzeti Autópálya Rt továbbra is a Montana Rt.-t választotta partnerül a cég SAP rendszerének verzióváltásához. A korábban működő SAP R/3 4.6.B rendszerének 4.7-re váltásával elsődlegesen az volt a célja, hogy a továbbiakban is a szoftver gyártója által támogatott verziót használhasson, de az NA Rt. ennél tovább lépett: a verzióváltás során új igényeit is beépíthettük az integrált rendszerbe. A Nemzeti Autópálya Rt. és a Montana Rt. között Támogatási Szerződés van érvényben, a megvalósítás ennek keretein belül történt, minden szempontból igazodva az abban lefektetett feltételekhez.
A Nemzeti Autópálya Rt. SAP rendszer verzióváltásában a verzióváltást végző konzulensek mellett a Nemzeti Autópálya Rt. kulcsfelhasználóira és végfelhasználóira is jelentős szerep hárult. Eredményes munkát végezni együttműködve lehet. A projekt sikeressége nagymértékben köszönhető annak, hogy Lőrinczy András a Nemzeti Autópálya Rt. informatikai igazgatója és Császár Katalin gazdasági igazgató asszony megfelelő előkészítés és egyeztetés után biztosította a projekt lebonyolításához szükséges infrastruktúrát és belső erőforrásokat.
A feladat megvalósítása során végigjártuk mindazon lépcsőfokokat, amelyek a sikeres SAP bevezetéshez elengedhetetlenül szükségesek. Az első lépcsőben felmértük a Nemzeti Autópálya Rt. által működtetett üzleti folyamatokat és megterveztük ezek leképzését az SAP rendszerben. A felmérésre a Montana Rt. a jól bevált ARIS Toolset alkalmazást használta, melynek segítségével a projektben résztvevő szakemberek a megfelelő ismeretek birtokába juthattak. A verzióváltás további ütemeiben a funkcióazonos upgrade-hez szükséges feladatokat végeztük el, majd az oktatások sora következett. Ezt követte az új rendszer dokumentálása. A legtöbb változást a kontrolling (CO) modul bevezetése okozta, mivel ilyent eddig nem használt a Nemzeti Autópálya Rt.
Hála a pontos külső és belső projektvezetésnek az új SAP rendszer elindítását a vállalt határidőre sikerült megvalósítanunk. A rendszer indítása csak a Montana Rt által üzemeltetett Help-Desk szolgálatnál okozott többletterhelést, a felhasználók zökkenőmentesen álltak át az új rendszerre.
Az NA Rt. döntésének helyességét támasztja alá az Economist Intelligence Unitnak (EIU) a biztosítási és bankszektor körében végzett felmérésére épülő, alig egy hónapja közzétett tanulmánya. Ebben több mint 20 ország csaknem 600 vezető beosztású szakemberének kikérdezése során kiderült, hogy a vezető beosztású pénzintézeti szakemberek több mint fele vélte úgy: az adatkezelés és elemzés játssza majd a legfontosabb szerepet vállalatuk innovációs képessége szempontjából a 2010-ig tartó időszakban. A megkérdezett vezetők 84 százaléka szerint a technológia kulcsszerepet játszik abban, hogy cégük képes lesz-e megvalósítani új stratégiáit.
„Az informatikának pontosabb, naprakészebb és relevánsabb adatokat kell szolgáltatnia az ügyfelekről és a vállalati működésről a szervezet minden szintjén.” – jelentette ki Denis McCauley, az Economist Intelligence Unit globális technológiai kutatásokért felelős igazgatója