Méltó utód szeretne lenni III. Károly, először szólalt meg a God Save the King – ez történt ma Britanniában
Utolsó frissítés:
Csak szombaton válik hivatalosan is királlyá Károly. A Buckingham-palota előtt óriási a tömeg, virágok lepték el a palota előtti teret. Putyin orosz elnök biztosan nem vesz részt a királynő temetésén, Liz Truss brit kormányfő pedig már találkozott az új uralkodóval is. A hvg.hu tudósítója Londonból jelentkezik.
Most érkezett
„II. Erzsébet magát az országot szimbolizálta”
Tudósítónk első útja Londonban egy újságoshoz vezetett – a lapzárta érthető okokból csúszott. Az újságokat beszámolója szerint gyorsan elkapkodták a pultokról, egy idősebb hölgy pedig arról beszélt, hogy ő pont négy éves volt, amikor II. Erzsébet trónra került, így nagyon össze van most törve, csütörtökön egész nap sírt.
A hölgy szerint II Erzsébet „magát az országot szimbolizálta”, rendkívül pozitív szerepet töltött be, mindig ott volt az országnak, amikor annak szüksége volt rá. III. Károly királyról pedig reméli, hogy jó munkát fog végezni a trónon.
Percről percre
Brazíliától Japánig gyászolják az elhunyt uralkodót.
Képgaléria a búcsúzókról.
A karibi térségtől a déli féltekéig - hol lesz még uralkodó III. Károly?
A csütörtökön elhunyt II. Erzsébet brit királynő összesen 32 önálló ország legfőbb közéleti méltóságát viselte 70 éves uralkodása alatt, de ez a szám a brit (gyarmat)birodalom lassú szétesése és átalakulása során körülbelül a felére olvadt.
"A nemzetközi közösség számára is nagy veszteség" - Japán is búcsúzik
"A királynő halála, aki az Egyesült Királyságot a világ viharos korszakain át vezette, nemcsak a britek, de a nemzetközi közösség számára is nagy veszteség" - közölte Kisida Fumio japán miniszterelnök.
A királynő "a történelemben a leghosszabb ideig, 70 éven át uralkodott, és rendkívüli szerepet játszott a világ békéje és stabilitása érdekében" - mondta Kisida, aki szerint a királynő "Jelentősen hozzájárult a Japán és az Egyesült Királyság közötti kapcsolatok megerősítéséhez, különösen 1975-ben Japánban tett látogatásával. A japán kormány őszinte részvétét fejezi ki a brit monarchiának és népének"..
Japánban országszerte félárbocra engedik a nemzeti lobogókat az elhunyt királynő előtt tisztelegve - közölte Matszuno Hirokadzu, a japán kormány főtitkára. (MTI)
Így búcsúztak a brit lapok a királynőtől
A legtöbben az 1953-as ikonikus koronázási képpel jelentek meg:
Egy kormányfő, egy királynő és corgik tömege – ilyen volt egy négyszemközti találkozó II. Erzsébettel
John Major korábbi kormányfő a királynővel folytatott informális megbeszélésekről mesélt érzékletesen II. Erzsébet elhunyta után:
A londoni újságosoknál 9 óra előtt még nem volt friss lap
A hvg.hu tudósítója megérkezett Londonba. A repülőtérre érve arról számolt be, hogy nincs különösebben nagy tömeg. Az újságosokhoz még nem jöttek meg a friss lapok. „Értelemszerűen megcsúszott a lapzárta, 9 óra előtt nem jönnek meg az újságok” – mondta tudósítónknak az egyik újságosstand alkalmazottja.
Orbán Viktor: II. Erzsébet elkötelezettsége és szolgálata példa mindannyiunk számára
A miniszterelnök gyásztáviratot küldött Liz Trussnak.
A hagyományokhoz képest csúszni fog Károly királlyá nyilánítása
II. Erzsébet halála után 24 órán belül össze kellene ülnie a trónra lépési tanácsnak, de túl későn jött a halálhír, már csak szombatra tudják összehívni a testületet.
Így emlékeznek a királynőről a klasszikus angol autómárkák
A Bentley, a McLaren, a Land Rover is sorra tette közzé a megemlékezéseket: