Méltó utód szeretne lenni III. Károly, először szólalt meg a God Save the King – ez történt ma Britanniában
percről percre

Méltó utód szeretne lenni III. Károly, először szólalt meg a God Save the King – ez történt ma Britanniában

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csak szombaton válik hivatalosan is királlyá Károly. A Buckingham-palota előtt óriási a tömeg, virágok lepték el a palota előtti teret. Putyin orosz elnök biztosan nem vesz részt a királynő temetésén, Liz Truss brit kormányfő pedig már találkozott az új uralkodóval is. A hvg.hu tudósítója Londonból jelentkezik.

Most érkezett

Sportban is gyásznap lesz pénteken, elmarad egy sor meccs

Legalább egy nappal elhalasztanak egy sor sporteseményt II. Erzsébet halála miatti együttérzésből – jelentette a The Guardian. Lefújták az összes futball-liga pénteki mérkőzéseit, a doncasteri St Leger fesztivál versenyeit, a brit rögbiliga pedig pénteken jelenti be, hogy a Bristol és Bath valamint a Sale és Northampton közötti meccseket megtartják-e. A skót profi labdarúgóliga pénteki Cove Rangers és Dundee közötti mérkőzést is elhalasztották, a hétvégi meccsekről pénteken döntenek.

Számos sportági szövetségben tartanak rendkívüli megbeszéléseket, hogy folytatódhat-e a játék a hétvégén, erről a következő 24 óra közhangulatától függően döntenek, de a Buchingham palota már jelezte: nem szeretnék, hogy hosszabb időre mérkőzések és események nélkül maradjon az ország.

A Premier League és az English Football League vezetése helyi idő szerint 9 órakor tart megbeszélést arról, hogy akár egész hétvégére felfüggesztik a meccseket.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7

„Montenegró osztozik a szomorúságban és a fájdalomban”

Dritan Abazovic montenegrói miniszterelnök a közösségi médiában tette közzé részvétnyilvánítását. Azt írta: „Montenegró népének a nevében mély szomorúságunknak adok hangot II. Erzsébet királynő halála miatt. Őfelsége egész életét országa szolgálatának szentelte, és inspiráló példa volt mindenki számára a világon”. Milo Djukanovic montenegrói államfő szintén a közösségi médiában reagált a királynő halálhírére. „Montenegró osztozik a szomorúságban és a fájdalomban, amelyet II. Erzsébet királynő halála okozott, akinek több évtizedes uralkodása a világtörténelem egyik legértékesebb eleme marad” – olvasható a Twitteren. „II. Erzsébet királynő a modernkori történelem meghatározó része volt, és tanúja számos társadalmi változásnak az utóbbi 70 évben” – olvasható az északmacedón kormány közleményében, amelyet a brit uralkodó halálát követően adtak ki. Az északmacedón kormány egyben támogatásáról biztosította az új királyt, III. Károlyt, illetve a Liz Truss vezette új kormányt is. (MTI)

Családja és a teljes nemzet támasza volt – a szerb elnök így búcsúzik II. Erzsébettől

Aleksandar Vucic szerb elnök a saját és Szerbia állampolgárai nevében fejezte ki részvétét. A gyásztáviratban azt írta: „Őfelsége önzetlen szolgálatával meghatározta az Egyesült Királyság és a világ modernkori történelmét, példát mutatva arra, hogyan kell viselni az uralkodói hatalmat és ellátni a feladatokat a legnehezebb időkben is”. „II. Erzsébet minden kihívással bölcsen, feltűnésmentesen, de határozottan nézett szembe, elsősorban a nemzete jóllétét tartva szem előtt, amivel kivívta alattvalóinak és számos tisztelőjének csodálatát szerte a világban. Családja és a teljes nemzet támasza volt” – írta Aleksandar Vucic. A táviratban az is olvasható, hogy a szerb államfő szerint II. Erzsébet a kötelességei és a nemzet, illetve az állam iránt tanúsított odaadása és gondoskodása, valamint az erkölcsi értékek megóvása uralkodásának legmeghatározóbb jellemzőivé váltak. (MTI)

II. Erzsébet egyszer egy budapesti hajléktalanszállóra is ellátogatott

Hajléktalanok azonban nem voltak az épületben, legalábbis eleinte. A különös történetet itt lehet elolvasni:

Ferenc pápa a királynő örök nyugalmáért imádkozik

Ferenc pápa a brit királyi családnak címzett részvétnyilvánító üzenetében a csütörtökön elhunyt II. Erzsébet királynő hitét és kötelességtudatát méltatta. „Mélyen elszomorított, hogy őfelsége II. Erzsébet halálának híréről értesültem, szívélyes részvétem őfelségének (III. Károly királynak), a királyi család tagjainak, valamint az Egyesült Királyság és a nemzetközösség lakóinak” – áll a katolikus egyházfő táviratában. „Készséggel csatlakozom a gyászolókhoz, kik imádkoznak a királynő örök nyugalmáért és tisztelettel adóznak a nemzete és a nemzetközösség nagylelkű szolgálatába állított élete, sziklaszilárd hitvallása Jézus Krisztusban és ígéretei megvalósulásába vetett biztos reménysége előtt” – olvasható az üzenetben. II. Erzsébet királynőként az anglikán egyház feje volt. Először még hercegnőként látogatott el a Vatikánba 1951-ben. Királynőként már XXIII. János pápa fogadta 1961-ben. (MTI)

A brazil elnök háromnapos gyászt hirdetett

Jair Bolsonaro brazil elnök háromnapos gyászt rendelt el a brit uralkodó iránti részvét jeleként.

A hvg.hu tudósítója már úton van Londonba

A ferihegyi repülőtéren várakozva pedig az alábbi dologra lett figyelmes kollégánk:

A szobrocska integet is.

III. Károly immár Új-Zéland új államfője is

„Tudom, hogy az Új-Zélandon élők nevében beszélek, és fejezem ki mindnyájunk legmélyebb együttérzését a királyi család tagjainak a királynő elhunyta miatt. Számunkra nagyon csodált és tisztelt uralkodó, számukra édesanya és nagyszülő volt” – mondta Jacinda Ardern új-zélandi kormányfő. Új-Zélandon félárbócra eresztik a lobogókat és állami megemlékezést tartanak. Az új uralkodó, III. Károly immár Új-Zéland új államfője. (MTI)

Egyperces néma csenddel tisztelgett az ENSZ közgyűlése

Egyperces néma csenddel tisztelgett a csütörtökön 96 éves korában elhunyt II. Erzsébet brit uralkodó előtt az ENSZ-közgyűlés és a Biztonsági Tanács. Részvétüket fejezték ki a nemzetközösségi államok, az afrikai és az amerikai kontinens, valamint Ázsia több országának vezető is. Antony Albanese ausztrál kormányfő – akinek országának államfője II. Erzsébet volt – részvétét fejezte ki az uralkodó miatt, és hangsúlyozta, hogy „hűséggel, becsülettel és humorral” végezte a feladatát, uralkodása idején Ausztrália és Nagy-Britannia kapcsolatai érettebbé és fejlettebbé váltak. (MTI)

1 2 3 4 5 6 7
Hozzászólások